מנכ"ל תעוזה: "המניה הסינית היא מסוכנת אבל השוק הסיני הוא הזדמנות"

אבי קרבס, מנכ"ל קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, בראיון ל-BizportalTV. "הרבה קרנות הון סיכון נעלמו מהשטח בעקבות המשבר"
 | 
אבי קרבס
המשבר הגדול בשווקים נראה על הסף סיום. הבורסות כבר כבר ראו את זה לפני מספר חודשים אבל בימים האחרונים זה מקבל מישנה תוקף גם מהזוית של הכלכלה הריאלית. בראיון מצולם עם אבי קרבס, מנכ"ל קרן ההון סיכון תעוזה, ניסינו להבין כיצב השפיע המשבר על תעשיית קרנות ההון סיכון בישראל, מה קיים בפורטפוליו של תעוזה ואיפה מחפשת הקרן את ההזדמנויות?

איך קרנות הון סיכון עברו את המשבר?

אני חושב שזה לא משבר לקרנות הון הסיכון אלא הזדמנות מיוחדת, הייתה פה תקופה מאד קשה שבה נעלמו פתאום הרבה משקיעים מהשטח, הקרנות שהשכילו יכלו לנצל את המצב להמשיך להשקיע. לצערי חלק גדול מהקרנות לא עשו זאת, חלקן נעלמו, אבל חלק אחר המשיך להשקיע. אני חושב שבתקופה זו יש גם הזדמנויות להשקעה אם יודעים לאתר אותן נכון.

מפת קרנות ההון סיכון בישראל השתנתה מהותית?

כן, היו קרנות שהיה להן קשה לנצל את המשבר הנוכחי כיוון שהן לא הצליחו "לקרוא לכסף". ברוב קרנות הון סיכון המנגנון הוא שהקרן צריכה "לקרא לכסף" כאשר יש לה השקעה מוצלחת. במשבר הגדול הזה משקיעים רבים עצרו את הזרמת הכסף ונוצר מצב שקרן שהייתה לה התחייבות ממשקיעים לכסף לא קיבלה אותו. המצב היה שונה אצל קרנות אחרות שלהן היה כסף ואז הן יכלו לתפוס השקעות מעניינות.

אז יש לא מעט מנכ"לים של קרנות הון סיכון שמסתובבים מתוסכלים?

כן. מסתובבים משקיעים מתוסכלים אבל חלקם סבורים שהם היו זהירים ואולי מבחינתם הם צודקים, השאלה היא עד כמה אתה דינאמי ומוכן לבדוק (אפשרויות השקעה נוספות) את הדברים.

עם זאת, נעלמו ההשקעות הגדולות והמהירות. אם פעם היה משקיע עשרה מיליון דולר בבת אחת, נדמה לי שהיום צריך לבדוק ביתר דקדקנות את ההשקעה. זה כמובן מצב יותר קשה לקרנות הגדולות או לקרנות שאין להן כסף.

איך נראה כרגע הפורטפוליו של תעוזה ותנסה לקחת צעד אחורה ולתת סוג של סקירה קצרה בנושא

בניגוד לרוב קרנות הון הסיכון, תעוזה היא שהכסף שלה בקופה והיא לא "קוראת לכסף ממשקיעים". החברה התחילה לפני יותר מעשור והיא אחת מחברות הון סיכון הראשונות בישראל. תעוזה השקיעה עד היום 41 מיליון דולר ב-18 חברות סטארט-אפ. מתוכם 10 אקזיטים ו-3 כישלונות טוטאליים, השאר הן חברות שנמצאות בפורטפוליו עד היום. חלק מהאקזיטים היו חלקיים, השקענו בחברת 'נובה' 900 אלף דולר והנפקנו אותה כעבור מספר שנים ב-285 מיליון דולר ועדיין לא מכרנו את כל השקעתינו וגם היום אנו עדיין בעלי מניות בנובה למרות (המימוש היפה והרווח היפה מההשקעה).

איך נראה הפיזור הגיאוגרפי של הפורטפוליו?

יש לנו 7 חברות בישראל, 2 בקליפורניה ואחת בסין. כל החברות מקורן בידע שהתחיל בישראל ואנו מובילים אותן לשווקים ואנחנו בעיקר מאמינים שבסין יש עתיד גדול. בקליפורניה יש לנו חברה של מיכשור רפואי, שם התחברנו ל"גורו של ההי-טק אלפרד מאן ונראה לנו שללכת איתו זה כרטיס טוב להצלחה.

כמה כסף יש כרגע בקופה?

למזלנו יש כרגע כסף בקופה של תעוזה. לפני כשנה מכרנו את חברת נס תמורת 75 מיליון דולר אחרי שבמקור ההשקעה הייתה של חצי מיליון דולר עבור 49% מהחברה. כרגע יש לנו בקופה שווי מזומנים של 16 מיליון דולר.

אתה מעריך שאנו רגע לפני יציאה המשבר?

אני חושב שאנו לפני יציאה מהמשבר היתי נזהר מלהגיד רגע לפני יציאה זה יהיה יותר ארוך אך אנו בדרך החוצה.

הכסף הזה יישאר בקופה עוד הרבה זמן או שתזדרז למצא השקעה?

אנחנו בוחנים כל העת השקעות חדשות גם בזמן המשבר השקענו בשתי חברות: פרסיי ומדיה-בוס. כל הזמן אנחנו בוחנים השקעות ויש לנו כ-20-30 השקעות שאנו בוחנים כרגע.

אתה אופטימי על השוק הסיני למרות שמדברים שוב על בועה?

ת: אני אופטימי כי אנו הולכים לשוק הסיני בקטן כלומר לא הולכים בגדול על הזדמנות סינית אנחנו נמצאים בסין כבר כמה שנים ופועלים בחברות מסוימות בדברים מסוימים באופן ספציפי. השוק הסיני הוא הזדמנות אדירה, הגידול בסין שווה יותר מכל התמ"ג של ישראל ואירלנד יחד מדובר על מאות מליארדים של דולרים, שוק גדול מאד. הממשלה הסינית רוצה יותר ויותר לפתח את המעמד הבינוני בסין מבחינת בריאות תקשורת.

המניה הסינית היא מסוכנת והמשקיע הישראלי כנראה לא ישקיע שם, לעומת זאת אם המשקיע הישראלי ישקיע בחברות ישראליות שיודעות לזהות את ההזדמנות הסינית אני חושב שזהו שוק מעניין מאד. לנו יש בסין כבר היום 5 חברות שקשורות לסין ואנחנו מנסים להעמיק את ההבנה שלנו לכיוון השוק הסיני.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה