יש לך אופנוע ולא הייתה לך תאונה? תשלם פחות על ביטוח החובה

לעומתם, נהגים צעירים בעלי וותק נהיגה נמוך עם היסטוריית תאונות והרשעות ישלמו פרמיות גבוהות יותר. זאת החל מנובמבר הקרוב, כך הודיע היום המפקח על הביטוח
 | 
יש לך אופנוע ולא הייתה לך תאונה? תשלם פחות על ביטוח החובה
תאונות הדרכים שבהן מעורבים אופנוענים ב-2008 עומד על כ- 13% מהתאונות הקטלניות בדרכים עירוניות למרות שהם מהווים רק כ- 4% ממצבת כלי הרכב,כך עולה מדוח "מגמות בבטיחות בדרכים בישראל 1999-2008" של 'הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים'.

על פי נתוני הרשות, מספר רוכבי האופנוע שנהרגו בתאונות דרכים בשנת 2008 עלה בכ- 28% ומספר הפצועים קשה בקרב רוכבי האופנועים בשנת 2008 עלה בכ- 13%. רוכבי אופנועים בנפח 51-250 סמ"ק מעורבים במספר הגבוה ביותר של תאונות דרכים, הן במספר אבסולוטי והן ביחס לשיעורם היחסי במצבת כלי הרכב. רוכבי אופנועים "כבדים" בנפח מנוע של 501 סמ"ק ויותר מעורבים במספר הגבוה ביותר של תאונות דרכים חמורות (קטלניות וקשות) ביחס לשיעורם במצבת כלי הרכב.

בעקבות הנתונים הללו מפרסם היום (א') המפקח על הביטוח, ידין ענתבי, טיוטת חוזר הקובע, שהחל מנובמבר 2009 תגדל הדיפרנציאציה בתעריפי חובה לאופנועים. מהלך זה יגרום לכך שנהגים מבוגרים בעלי וותק נהיגה רב וללא היסטוריית תאונות והרשעות ישלמו פרמיות נמוכות יותר, ואילו נהגים צעירים בעלי וותק נהיגה נמוך עם היסטוריית תאונות והרשעות ישלמו פרמיות גבוהות יותר. לאחר השינוי מבוטחים זהירים ישלמו כ- 50% פחות ממבוטחים מסוכנים.

השינוי הממוצע של התעריפים יעמוד על כ-12%, אולם חלק מנהגי האופנוע ישלמו פחות, כך למשל, מרבית הנהגים שגילם מעל 40 ישלמו פחות בהשוואה למה שהם משלמים היום.

כיום, נהגי אופנועים משלמים שמכסה בממוצע כ- 65% מתעריף הסיכון הגלום בביטוחם, ואת הגרעון שנוצר אצל חברות הביטוח בשל כך מסבסדים נהגי שאר כלי הרכב באמצעות ייקור הפרמיות שלהם בשיעור של כ-4%. עליית תעריפי הבסיס לאופנועים, תוביל לצמצום הפער בין הפרמיות המשולמות על ידי הנהגים לבין תעריף הסיכון הגלום בביטוחם. גם לאחר העדכון הנוכחי פרמיות הביטוח לאופנועים בפול נמוכות מתעריפי הסיכון, ונהגי האופנועים ישלמו פרמיה שתכסה בממוצע רק כ- 70% מתעריף הסיכון, אולם המהלך יקטין את הסבסוד של האופנועים, המוטל כיום על כלל ציבור המבוטחים.

יצוין כי מהלך זה הינו המשך למהלך של הרחבת השונות בתעריפים בו החל המפקח על הביטוח בינואר 2007, ולאפשרות שניתנה למבוטחים החל מנובמבר 2008, לקבל הנחה בגובה של 11% מהפרמיה בעת רכישת פוליסת ביטוח חובה לאופנוע הכוללת השתתפות עצמית.

בנוסף עודכנו הפרמיות של שאר כלי הרכב המבוטחים בפול ב- 8% בהתאם להמלצת ISO, מפעיל מאגר המידע, וזאת בשל הגידול בעלות התביעות בענף רכב חובה, אשר חלק ניכר ממנה נובע מפסיקת השנים האבודות בשנים האחרונות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה