האוליגרך מיכאל אקסלרוד תובע את מזרחי-טפחות בגין מעילה על סך 25.6 מ' שקל

בתביעה נטען כי בנק מזרחי-טפחות העלים עין ממעילת ענק שבוצעה, לכאורה בסניף גן-העיר בתל-אביב. אקסלרוד הוא אחד מבכירי חברת הגז הגדולה ברוסיה, גז-פרום והונו מוערך בלמעלה ממיליארד דולר
 | 
האוליגרך מיכאל אקסלרוד תובע את מזרחי-טפחות בגין מעילה על סך 25.6 מ' שקל
תביעה הוגשה כנגד בנק מזרחי-טפחות בטוענה כי העלים עין ממעילת ענק שבוצעה לכאורה בסניף גן-העיר בתל-אביב. התביעה הוגשה ע"י בני הזוג מיכאל ואלה אקסלרוד לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורכי-הדין נדב דרנזין ורם. א. גמליאל.

לפי התביעה, 25.6 מיליון דולר נעלמו מחשבון בנק של מיכאל אקסלרוד, אחד ממנכלי חברת הגז הגדולה ברוסיה 'גז פרום', רוב הכסף הועבר לתושב נתניה מיכאל לויטין, לקוח אחר בסניף, המוכר למשטרה בשל חשדות למעשי זיוף ומרמה. ככל הידוע, לויטין נעלם בחודשים האחרונים מישראל. בנק מזרחי בתגובה על הטענות מעלה חשש לניסיון "עוקץ" ומספר כי המשטרה חוקרת את הנושא.

אקסלורד, הוא אחד מבכירי חברת הגז הגדולה ברוסיה, גז-פרום והונו מוערך בלמעלה ממיליארד דולר. בשנים האחרונות רכש דירה ברחוב הושע בצפון תל-אביב וקיבל אזרחות ישראלית.

בני הזוג טוענים כי הפקידו בבנק 5.5 מיליון דולר במהלך 2006-2007. על פי כתב התביעה, בחודש אוגוסט 2008, בעת ביקור בישראל, פנו הזוג אל סניף הבנק על מנת למשוך מזומנים והתברר להם כי חשבונם עומד במינוס של 530 שקל זאת למרות שלא ביצעו שום משיכה מהחשבון.

הזוג אקסלרוד ביקשו לקבל תדפיסי תנועות בחשבונם ולאחר בדיקת הנושא, התברר להם כי במהלך ספטמבר 2006 ועד ינואר 2008 הועברו כספים באמצעות 23 העברות נפרדות, שלא כדין, לחשבונו של מיכאל לויטן באותו הסניף. לטענתם כל העברות הכספים התבצעו על ידי פקידה בשם אלה אשפיז על סמך כתב הוראות שנשלח לכאורה באמצעות הפקס על ידי בני הזוג המאפשר אותם.

לטענת הזוג, לאחר גילוי גניבת הכספים התברר כי לויטין
בני הזוג טוענים כי הבנק פעל בחוסר מיומנות ובחוסר זהירות בכך שלא מנע פעולה אוטומטית של אישור העברות מסוג זו בלא בקרה ואמצעי בדיקה מינימליים. לטענתם מדובר בהתרשלות במודע של הבנק.

לזוג נודע מאוחר יותר כי לויטין מוכר למשטרה וחשוד בזיוף דרכונים ותעודות זהות. בני הזוג טוענים כי בנק 'מזרחי-טפחות' פעל בחוסר מיומנות ובחוסר זהירות בכך שלא מנע פעולה אוטומטית של אישור העברות מסוג זו בלא בקרה ואמצעי בדיקה מינימליים. לטענתם מדובר בהתרשלות במודע של הבנק.

העברות הכספים שבוצעו מהחשבון של אקסלרוד נעשו בהסתמך על הוראות שהתקבלו באמצעות הפקס, מבלי שיש לבנק עותק מקורי ומבלי שניתן לוודא מהיכן נשלח ובידי מי נשלח, ומבלי שניכר כי הבנק עשה בדיקה כלשהי באשר להוראות שנתקבלו. בני הזוג אקסלרוד גילו מקרים בהם הועברו הכספים לחשבון בנק אחר מזה שצוין בבקשת העברה, ובקשות-העברה שבהן לא היו חתימות של מורשי-חתימה.

אי סדרים נתגלו גם בנוגע למספרי חשבון בנק, סכומי העברה וזהות האנשים שביצעו את ההעברות. כמו במקרה בו התבקשה העברה לחשבון אחר מהחשבון שאליו הועברו הכספים בפועל, כאשר מספר החשבון שונה בכתב-יד. בנוסף לכך היה מקרה בו החתימה של האדם שאישר העברה בשלוש בקשות העברה היתה שונה באופן משמעותי מהחתימה של אותו אדם בארבע בקשות העברה אחרות. פקסים נכתבו בכמה שורות על נייר לבן חלק, ללא כל לוגו או מקור המזהה מהיכן הגיעו. לזוג אקסלרוד התברר שאחד מהפקסים הגיע מסניף הדואר במוסקווה, על פי מספר הטלפון שהופיע בקצה העמוד.

בנק מזרחי-טפחות מסר בתגובה כי "כבר לפני חודשים ארוכים פתחה המשטרה בחקירה בנושא. נכון לרגע זה, אין בידי המשטרה, למיטב ידיעתנו, כל ממצא המאשש את טענותיהם של אקסלרוד". כמו כן נמסר מהבנק כי הם חושדים שזהו ניסיון "עוקץ" עוד הוסיפי כי הם מאמינים ש"בבית המשפט ייחשף לאשורו הקשר בין הגב' אקסלרוד למר לויטין, קשר שעל פניו אחראי לניתוב חלק הארי של הכספים מחשבונה לחשבונו.

עוד הם מעוניינים להדגיש כי "במעמד פתיחת החשבון הגיעה לסניף הגב' אקסלרוד כשהיא מלווה על ידי מר לויטין, תוך שהיא מציגה אותו כאיש אמונה. על מהות הקשר ביניהם עשויה ללמד העובדה, שכבר במועד הפקדת הכספים הראשונה לחשבונה היא ביקשה להעביר סכום מסוים לחשבונו. מאז, רובן המכריע של העברות הכספים, על פי הוראות הלקוחה, היו לחשבונו של מר לויטין. הלקוחה חתמה בסניף על טופס הוראה טלפונית שמשמעותו אפשרות לבצע פעולות באמצעות פקיד הבנק, בטלפון או בפקס. כל ההוראות בדבר העברת כספים מחשבונה הגיעו בפקס ונשאו חתימה הנחזית להיות זו של הלקוחה".

בקשר לשאלות בעניין בדיקת מקור הכסף שהופקד בחשבון, מסר הבנק: "יובהר כי מזרחי-טפחות בכלל וסניף גן העיר בפרט ממלאים בקפדנות אחר הוראות החוק בנושא איסור הלבנת הון, וכך היה גם במקרה זה. אין לנו ספק, כי לאחר שיוסרו המסכות ויורם המסך מעל העובדות האמיתיות, לא יישאר הרבה מטענותיה של הלקוחה נגד הבנק".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה