הירוקים נגד הרחבת קיבוץ פלמחים: " חופי הארץ ממשיכים להיגזל על ידי ברוני נדל"ן"

התוכנית כוללת בניית שכונה של 130 קוטג'ים, מתוכם מיועדים כ-30 למפוני אלי סיני
 | 
הירוקים נגד הרחבת קיבוץ פלמחים: " חופי הארץ ממשיכים להיגזל על ידי ברוני נדל"ן"
מפלגת הירוקים הגישה היום, באמצעות עו"ד אריאל יונגר, עתירה מנהלית (עת"מ (1177/09) לבית המשפט המחוזי בת"א נגד אישור תוכנית להרחבת קיבוץ פלמחים שכוללת בניית שכונה חדשה של 130 קוטג'ים.

בעתירה טוען עו"ד יונגר בשם מפלגת הירוקים, כי לפי חוק החופים אין אפשרות לבנות בנייה פרטית ב"רצועת ה-100" לרבות הרחבת דירות. עוד טוענים הירוקים כי הוועדה המחוזית מחוז מרכז, הפקידה ואישרה באופן בלתי תקין ובניגוד לחוק את התוכנית, זאת בשל שאסור היה להפקידה עד אשר היא תאושר סופית בוועדה לשמירת הסביבה החופית ובמועצה הארצית.

"מוסדות התכנון התנהלו באופן כושל, שהביאו להחלטה לא טובה שפוגעת בחוף פלמחים. חוק החופים חד וברור באיסורו להוסיף בנייה פרטית ברצועה של 100 מטר מהחוף. 4 שנים לאחר כניסתו לתוקף של החוק, ועדות התכנון מגלות שוב ושוב רפיסות וחוסר יכולת למנוע את הנגיסות בחופי ישראל, שממשיכים להיגזל על ידי בעלי אינטרסים ועל ידי ברוני נדל"ן", מציין דרור עזרא, מועמד מספר 2 ברשימת הירוקים לכנסת.

מדובר בתוכנית שיזם משרד הבינוי והשיכון בשיתוף מינהלת סל"ע, המתבססת על תוכנית שאושרה כבר בשנת 1987 לבנייה למגורים באזור התעשייה של הקיבוץ, שהגדילה את סך יחידות הדיור בקיבוץ ל-350. התוכנית הנוכחית מוסיפה לקיבוץ 130 קוטג'ים, תוך שינוי ייעוד של 130 דונם לאזור מגורים.

מתוך 130 הקוטג'ים המתוכננים, 100 מיועדים לבני הקיבוץ ו- 30 מיועדים למפוני היישוב אלי סיני, שפונו מביתם במסגרת תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף. בנוסף לבנייה בחוף, מסדירה התוכנית אפשרות להרחיב יחידות דיור קיימות בקיבוץ, שגודלן לרוב כ-70 מ"ר, לשטח של עד 160 מ"ר, ואף ל-190 מ"ר בחלק מהמקומות.

בשנה האחרונה עברה התוכנית אישור בכמה ועדות לתכנון ולבנייה, לרבות של הוועדה לשמירה על החופים (הולחו"ף), שאישרה את התוכנית על אף שחלק מהמבנים מרוחקים בפחות מ-100 מטר מהחוף.

בין היתר, טוענים הירוקים בערר שהגישו כי "המטרה העיקרית של התוכנית אינה מציאת פתרון דיור לאנשי אלי סיני, אלא הקמת שכונת וילות יוקרתית בקרבת החוף וניצול מיקום הקיבוץ למטרות רווחי נדל"ן".

בדיון שקיימה ועדת הערר, המונה חמישה חברים שבראשם עומדת נציגת משרד המשפטים, היו"ר מיכל ברדנשטיין, הוחלט לדחות את הערר ברוב של ארבעה מול אחד.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה