בעלי עניין השבוע: דנקנר ותשובה הגבירו פעילות, שטפון ברכישות אג"ח

בעקבות הגל האדיר של הרכישות רשמו מדדי התל-בונד עליות חדות בימים האחרונים
 | 
נוחי דנקנר
גם השבוע החולף היה עמוס במיוחד בפעילות של בעלי שליטה בחברות, ושל החברות עצמן, ברכישות בחזרה. בעיקר מדובר ברכישות של אגרות חוב אולם היו גם לא מעט הודעות הנוגעות לרכישות של מניות. נזכיר כי ברבעון הרביעי ירשמו חברות רבות רווחי הון גדולים כתוצאה מהרכישות שביצעו באגרות החוב שלהן.

להודעה על רכישת האג"ח בחזרה מצורף בדרך כלל הסבר סטנדרטי כי "ההחלטה על ביצוע רכישת אגרות החוב נובעת מהערכת הדירקטוריון בדבר כדאיות רכישת אגרות החוב, לאור מחירן בבורסה, לאור מצבה הפיננסי של החברה ומתוך הבנה כי ביצוע הרכישה יביא לשיפור ברווחיות החברה והקטנת התחייבויותיה".

גילי כהן, מנהל ההשקעות הראשי של אקסלנס, במפגש עם עיתונאים כי "לאג"ח הקונצרני יש פוטנציאל רווח גדול בשנת 2009. המרווחים בשוק הזה ירדו באופן משמעותי אבל הדרגתי במהלך השנה". בנוגע להסדרי החוב אומר כהן כי לא היה ניתן לצפות את עוצמת האירוע שקרה ולכן כולם טעו. ההסדרים למעשה מתבצעים יום יום , שעה שעה. שוק ההון למעשה סוחר כל הזמן בחוב. אם מישהו קונה את החוב ב-10 אגורות על השקל אז הוא מסדר את החוב. שוק ההון נשבר והוא את המכירות ומאפשר לחברות לפתור את בעיית האשראי אליה הם נכנסו. "האינטרס של שוק ההון הוא שכל המערכת הכלכלית תעבוד", הוא אמר. "אף אחד לא רוצה שמישהו יקרוס. את הבעיות ניתן לפתור ואנחנו בדרך לפתרון. אקסלנס לא תיבהל מהסדרים במידת הצורך".

דנקנר לא עוצר

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, הגביר בימים האחרונים את קצב הרכישות. תשובה רכש אתמול מניות של החברה בכ-8.8 מיליון שקלים בשתי עסקאות. נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, המשיך אף הוא לפעול במרץ. אתמול נודע כי דיסקונט השקעות עוד כ-1.6% מהון המניות של חברה הבת כור. דסק"ש השקיעה כ-28 מיליון שקל וצפויה לרשום כתוצאה מרכישת המניות רווח הנאמד בשלב זה בסך של כ-54 מיליון שקל.

עוד לפני כן הכריזה חברה אחרת בקבוצת אי.די.בי, נכסים ובנין, כי היא פועלת לאישור מסגרת נוספת לרכישה בחזרה של שלה בהיקף של כ-100 מיליון שקל.

אתמול אזורים, שבשליטת שעיה בוימלגרין, כי החברה אישר מסגרת לרכישה של איגרות חוב סדרה 7 של החברה בהיקף מצטבר של עד 70 מיליון שקלים לתקופה של שלושה חודשים.

לידקום בתחילת השבוע על החלטה לרכוש בחזרה אג"ח בכ-20 מיליון שקל (תיקח הלוואות לצורך הרכישה), פרופיט על מסגרת נוספת לרכישת אג"ח בהיקף של עד 25 מיליון שקל וחברת טלדור דיווחה על רכישת אג"ח בהיקף של כ-20 מיליון שקל ממקורותיה העצמיים של החברה.

עוד דיווחו השבוע אדרי-אל על מסגרת נוספת לרכישת אג"ח בהיקף 20 מיליון שקל, ויורו-טרייד על החלטה לרכישת אג"ח בכ-10 מיליון שקל. גם דוראה הודיעה כי תרכוש בחזרה אג"ח שלה בהיקף של עד 10 מיליון שקל. סמייל 012 הודיעה כי דירקטוריון החברה אישר רכישה בחזרה של מניות בהיקף של 10 מיליון דולר.

בתווך דיווחו חברות נוספות רבות על רכישות בחזרה של אג"חים, ביניהן גזית, גזית גלוב (שרוכשות בחזרה כבר כמה שבועות כמעט מדי יום), אקסטרא, חממה סחר, אוסיף, מבני תעשיה, שניב, גירון פיתוח, אלקטרה נדל"ן, שלמה אחזקות, דמרי, שרם פודים גרופ, אלוני חץ, נאנט נדל"ן, אי.בי.אי, דורי קבוצה, אינספייר, אמפא ליס, רילון, אורן השקעות, פולאר השקעות, אשדר ואביב בניה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה