הישג לתנועת המושבים: ביהמ"ש קבע שעל המינהל לכבד החוזים ההיסטוריים עם המושבים

מזכ"ל תנועת המושבים: "זוהי פסקה חשובה שנקווה שתשים קץ לניסיונות המינהל לפגוע בזכויות המתיישבים"
 | 
איתן בן דוד
שופט בית המשפט המחוזי בנצרת ארבל הורה למינהל מקרקעי ישראל, לאפשר לחברי מושב נהלל לפצל את הנחלות לטובת דור ההמשך, בהתאם לחוזה ההיסטורי, ודחה את הניסיון לחייב את חברי המושבים בתשלומים ובמגבלות אחרות שלא היו כלולות בנוסח החוזה.

"לפסיקה משמעות רבה מאחר והיא מעגנת את הזכויות של היישובים שכלולות בחוזים ההיסטוריים, ואשר המינהל מנסה לפגוע בהן חדשות לבקרים. יש לקוות שהפסיקה תשים קץ לניסיונות אלו ותביא את המדינה והרשויות לכבד את המסמכים שהם חתומים עליהם. תנועת המושבים תמשיך ללוות את מושב נהלל והמושבים האחרים בהמשך מאבקם על זכויותיהם בקרקע ובחלקות המגורים", ציין איתן בן דוד, מזכ"ל תנועת המושבים.

המחלוקת בין מושב נהלל לבין המינהל התעוררה בעקבות הודעת המינהל לפני כארבע שנים כי איוש נחלות למתיישבים בכל הארץ הוקפא, וזאת למעט ישובי קו העימות. כוונת המינהל הייתה לבצע את איוש הנחלות בדרך של מכרז.

תנועת המושבים, בשם הוועדה הבין מושבית הביעה התנגדות חד משמעית להקפאת איוש הנחלות, שעל פי עמדת התנועה התקבלה בחוסר סמכות, נוגדת את חוזי החכירה ופוגעת בצורה קשה בזכויות החברים ובאפשרויות הפיתוח של המושבים.

תנועת המושבים יזמה דיון בהשתתפות אנשי המינהל, מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות, עו"ד עמית יפרח ונציגי מושב נהלל. בישיבה דרשה התנועה מהמינהל לאפשר את איוש הנחלות על פי ההחלטה שקדמה להקפאת האיוש. המינהל חזר בו מעמדתו לפיה יש להקצות את הנחלות הפנויות בדרך של מכרז, והסכים להקצות את הנחלות בפטור ממכרז, אך בתמורה כספית.

מושב נהלל דחה את הצעת המינהל שההקצאה תבוצע תמורת תשלום, בניגוד לחוזה ההיסטורי ופנה לבית המשפט וכעת זכה בתביעה. את תנועת המושבים ייצגו עורכי הדין שמואל לכנר ויואב רזין ממשרד נשיץ-בנרדס.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה