להיות יזם נדל"ן: הסיפור של יוסי בזל

"יש את הקושי העיקרי והוא להמציא משהו שלא קיים, ולא סתם לפתוח עוד בית קפה" - הסיפור של יוסי בזל
 |  (5)
להיות יזם נדל"ן: הסיפור של יוסי בזל
הרבה מאוד אנשים חולמים להצליח בעולם העסקים, מלפתוח מסעדה ועד ליבא מוצרים מסין, אבל עולם הנדל"ן קורץ לנו יותר מהכל, הרי זה תחום שכל אחד מבין בו בצורה כזו או אחרת. עם זאת, להצליח בתחום הנדל"ן זה כמובן לא פשוט.

כשרוצים להבין איך לעשות את הצעד הראשון, בדרך כלל נהוג לשאול אנשים כמו תשובה או לבייב, לגבי הצעדים הראשונים שלהם שעולם הנדל"ן. הפעם בחרנו להתייחס דווקא למישהו שהוא בתחילת דרכו, ובכל זאת במרחק שנות אור מאלו שעדיין רק חולמים. הסיפור של יוסי בזל (30)

השאלה הראשונה והברורה מאליה - מה היו צעדיך הראשונים בתחום הנדל"ן?

"האמת היא שהגעתי למקצוע די במקרה, הכרתי קבלן ותיק ששמו מרדכי מנדלסון. זה היה בשנת 98, מנדלסון היה בעיצומו של פרוייקט להקמת 60 יחידות דיור ו-600 מ"ר מסחר ברחוב ה' באייר 56 ו-58 בת"א. התחברתי אליו וארגנתי מספר משקיעים שהכרתי, שהשקיעו 2 מיליון דולר לשם מימון הפרוייקט. בנוסף להבאת המשקיעים, ליוויתי את הפרוייקט בכל שלביו וזאת כדי ללמוד את התחום. לאחר הפרוייקט בה' באייר, נרשמתי בעידודו של מנדלסון לקורס קבלנים, זאת על מנת שאקבל יותר מושג על התחום".

"לאחר הפרוייקט עם מנדלסון, הלכתי ללמוד תואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה, אבל גם תוך כדי הלימודים המשכתי לבצע עסקאות נדל"ן בין אם שיפוץ נכסים ובין אם עסקאות יזמות כאשר אני נעזר במימון של המשקיעים שליוו אותי בהתחלת דרכי, בסך הכל עשיתי כ-8 עסקאות עד היום בכל 9 שנות הפעילות שלי בתחום".

"כרגע אני עוסק, במסגרת החברה שהקמתי ('תל אביב החדשה'), במיזם של השבחה וחידוש מבנים בת"א. מדובר בפרוייקטים של שיפוץ פני הבניינים בת"א, שהחלו בעקבות רצון של עריית ת"א לשפר את חזות הבניינים בעיר. אין כאן צורך בפינוי הדיירים מהבניין וביצוע פרוייקט מעין זה לוקח 2-3 שנים בלבד. אני מחפש לתת כאן את הערך המוסף לדייר וזאת לאור העובדה שהתחום של השבחה וחידוש המבנים בת"א עדיין לא מאורגן ומסודר וכיום לא פועלות בו חברות גדולות".

איך שכנעת את המשקיעים להשקיע בך?

"זה באמת עניין של ביצה ותרנגולת, מצד אחד אתה חייב להתחיל לפעול כדי שיכירו אותך, עם זאת עדיין לא עשית כלום ולכן אתה צריך לרכוש את אמון המשקיעים בך, אנשים רוצים לראות שאתה מנוסה. לי היתה היכרות עם המשקיעים שרובם אינם ישראלים. היות שבמקור אני מגיע מרוסיה (עלה בשנת 91), יש לי היכרות רבה עם אנשים שלאוו דווקא הגיעו לישראל ומחפשים הזדמנויות להשקעת כספם".

למה בחרת לעסוק דווקא בנדל"ן?

"בנדל"ן יש עניין של יצירה. הבטון עצמו הוא לא סקסי, אבל יש כאן תחושה שהנה יש כאן משהו משלך."

מהם הקשיים בהם נתקלת תוך כדי הפרוייקטים?

"יש את הקושי העיקרי והוא להמציא משהו שלא קיים, ולא סתם לפתוח עוד בית קפה. בנדל"ן צריכה לבוא לידי ביטוי היצירתיות. הקושי השני הוא המימון וכפי שאמרתי קודם אחת הבעיות בהשגת המימון היא להראות למשקיעים שיש לך ניסיון בתחום. בנוסף לכל אלה אתה צריך לבוא 'מלמטה', להתחיל להבין את העסק מרמת הפועל. זה לא קורה בין לילה".

מהם העצות העיקריות אותם תיתן ליזם המתחיל?

העצה הראשונה היא, לעולם לא לחפף בתחום בו אתה מתעסק ולשם כך אתה חייב ללמוד אותו על בוריו. העצה השניה היא ליצור את הקשרים הנכונים, להתעניין ולבוא במגע עם אנשים מהתחום. יש להידחף בכח לתחום, 'המזל מגיע כשאתה רודף אחריו', אתה חייב להיות פעיל. בנוסף, אתה צריך להידלק על הנדל"ן ולכן תעשה את הדברים עם תשוקה ולהט אם לא זה פשוט לא יעבוד". בזל מסכם כי "בתור יזם נדל"ן, אתה צריך להיות בעל אורך רוח ויכולת לראות לטווח רחוק. בתחום הזה, אם תחפש רק לעשות את 'הקופה' לא תגיע רחוק, אתה תפגע גם בעצמך וגם בדיירים. גם אם עשית את 'הקופה' לא בהכרח עשית את הדברים נכון. לדוגמא, אם חיפפת בתהליך הבנייה, תמצא את עצמך חשוף לתביעות של הדיירים להם מכרת".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  יוסי בזל גורם לאנשים להיות בצער
  אברי 03/12/2014 23:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכול הבטחות ואנחנו כבר לא מאמינים למילה חיים ברחוב
  סגור
 • 3.
  יוסי בזל גורם לאנשים להיות בצער
  אברי 03/12/2014 23:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכול הבטחות ואנחנו כבר לא מאמינים למילה חיים ברחוב
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד לך..אדם ישר ואיש עסקים הגון..נדיר במקומותינו (ל"ת)
  דייר יוספטל 30 28/02/2013 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  האם זה יוסי בעל בעל הנכס של פאב 70 פילים???
  דייר נפגע 27/06/2011 03:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם כן, אתה יודע כמה דיירים מאושפזים במצב לא טוב בגללך? פאב בבנין מגורים שפועל עד 5 לפנות בוקר??? הרי זה פשע לאור יום ולאור לילה!!!! אתה צריך לשלם פיצויים גדולים מאד על הנזק הבריאותי, הכספי והנפשי שנגרם לשכנים במקום.
  סגור
 • מה קשור פאב ליזמות נדלן?? (ל"ת)
  יוני 28/02/2013 12:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור