16:21 הבחירות להסתדרות: החלה ספירת הקולות של הקלפיות במקומות העבודה

15:39 מניית דנאל מזנקת לשיא כל הזמנים לאחר פרסום תוצאות הרבעון הראשון >>

15:24 ש.י.ר שלמה נדל"ן: עלייה של 25% בהכנסות ל-35 מיליון שקל >>

15:07 שטראוס מוכרת את פעילות מקס ברנר ב-18 מיליון שקל >>

15:03 הבחירות להסתדרות: במטה יחימוביץ' מתכוונים להתלונן על חשד לזיופים

15:07 לאחר הביקורת: טראמפ נפגש עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן >>

13:35 הרצוג לרה"מ: "זו העת ללכת למהלך אמיץ והיסטורי להיפרדות מהפלסטינים"

13:31 נתניהו: "הר הבית והכותל המערבי יישארו לעד בריבונות ישראל"

12:40 מירי רגב על כוונתה לעלות להר הבית: "לא מודאגת מאיומי הפלסטינים"

12:12 צרפת: מקרון הודיע על הארכת מצב החירום במדינה בחמישה חודשים

12:04 דיווח בסוריה: שר המלחמה של דאע"ש נהרג בפעילות של צבא אסד במזרח חלב

11:35 דרור שטרום יעמוד בראש הוועדה המייעצת לרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן

10:47 מועמד לחיל הים נחבל בראשו במהלך המיונים; מצבו מוגדר קשה

10:00 בולטות בת"א: אפריקה נכסים עולה 3%, פריגו עולה 2.39%

09:58 בולטות בת"א: סלקום יורדת 2.41%, סאפיינס יורדת 1.76%

09:17 דיווח: הנשיא האמריקני הודיע לאבו מאזן שיכריז על יוזמת שלום חדשה >>

08:22 בריטניה: בעקבות הפיגוע במנצ'סטר הוכרז על רמת הכוננות הגבוהה ביותר

08:15 הבחירות להסתדרות: במטה ניסנקורן מסמנים ניצחון

08:14 חשד לפשע שנאה בוואדי ערה: שני כלי רכב הוצתו; המשטרה פתחה בחקירה

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

מדד תאוצה: והפעם איתור מומנטום חיובי - חלק ד'

אייל גורביץ' מציג את מדד שיעור השינוי, ה-ROC שהוא מדד התאוצה הפשוט ביותר, והבסיסי ביותר ויש הטוענים כי הוא גם הטוב ביותר
 | 
Share
בסיועם של כלי הניתוח הראשוניים שסקרתי כאן בכתבות הקודמות - אשר התרכזו בדרכי הקריאה הבסיסיים של מדד התאוצה, הגיע הזמן לערוך פגישת היכרות עם כלים ייחודיים,ולהכיר את נקודות העוצמה שלהם, כמו גם את נקודות התורפה, לבנות את הנוסחאות המתמטיות הפשוטות המובילות לעיתים לתוצאות מפתיעות.


ROC – Rate Of Change – מדד שיעור השינוי


משקיעים רבים מאמינים, כי נוסחאות מסובכות ותחכום רב הם המפתח להצלחה בשוק ההון. בניגוד להם ישנו מחנה המאמין, כי ככל שהדברים פשוטים יותר וקלים יותר להבנה וליישום, הם עובדים טוב יותר ומספקים תוצאות לא פחות טובות. "מדד תאוצה" זה הוא, ככל הנראה, הפשוט ביותר לבנייה ותחזוקה. אל תיתנו לנוסחה המתמטית הקלה לבלבל ולהוביל למסקנה כאילו הוא לוקה בדיוק, נהפוך הוא, התוצאות אותן הוא מספק הן מעל ומעבר למצופה. אם יודעים להשתמש בו נכונה כמובן.

מטרתו של מד שיעור השינוי (roc) פשוטה בתכלית הפשט. הוא משווה בין שער הסגירה הנוכחי לבין שער הסגירה לפני X ימים. לדוגמה. מד שיעור השינוי ל-10 ימי מסחר מחושב על ידי השוואתו של שער הנעילה האחרון לשער הנעילה לפני 10 ימי מסחר. שער הנעילה שיתקבל מחר, יושווה לשער הנעילה לפני 9 ימי מסחר וכן הלאה. תוצאות חישובים אלה לאורך זמן מוצגים כעקומה מתמשכת על הגרף הנוטה להתנודד מעל ומתחת לרמת שיווי משקל. הנוסחה היא : שער הנעילה הנוכחי, פחות שער הנעילה לפני x ימים. או לחלופין, שער הנעילה הנוכחי, חלקי שער הנעילה לפני x ימים, כפול 100.

הסקאלה המתקבלת על הגרף יכולה להתקבל בשתי דרכים שונות: נקודת שיווי המשקל מתקבלת ברמה של 0 (אפס) וזאת אם נשתמש בחיסור. תוצאות חיוביות מתקבלות כאשר מצוי מד שיעור השינוי מעל ל-0, ותוצאות שלילות כאשר הוא מצוי מתחת ל-0. הדרך השנייה היא כאשר נקודת שיווי המשקל נקבעת ברמה של 100%, וזאת כאשר יום המסחר הנוכחי מחולק ביום המסחר שלפני 10 ימים ומוכפל ב-100. שיטת חישוב שונה המביאה לנקודת שיווי משקל שונה אך לתוצאות זהות בקריאת מד תאוצה זה.

בעשותך שימוש בגיליון אלקטרוני, תוכל לבחור את דרך החישוב הנוחה לך, אלא שכאשר אתה משתמש בתוכנה מוכנה, סביר להניח שתיתקל באחת משתי צורות חישוב אלה. כאשר אתה מעוניין בניתוח המומנטום בשוק בטווח הזמן הקצר, מן הראוי שתשתמש במד תאוצה החובק תקופה שבין 10 – 14 ימי מסחר, תלוי בתנודתיות המנייה או השוק בתקופה העומדת לניתוח. אולם, כאשר אתה מתמקד בניתוח השוק מן ההיבט ארוך הטווח, יש להאריך את מד התאוצה ולהשתמש בתקופות החובקות 20 ימי מסחר ומעלה, תלוי באורך התקופה העומדת לניתוח.

קביעת נקודות הקיצון

כמו כל מד תאוצה גם במדד שיעור השינוי קיימות רמות המבטאות נקודות קיצון הקרויות בספרות הטכנית משום מה "קניות יתר" או "מכירות יתר". אלא שבניגוד למדדים אחרים, חסר מדד שיעור השינוי גבולות ברורים, בגלל אופי חישובו. אין חוק ברור לקביעת גבולות אלה והם נוטים להשתנות בהתאם למידת התנודתיות של האובייקט המנותח, ואורכו של המדד (14 יום או כל פרק זמן אחר).

מסיבה זו נקבעים אזורי "קניות היתר" ו"מכירות היתר" על גבי מדד שיעור השינוי, על בסיס יכולת השיפוט שלך. על הטכנאי לדאוג לקבוע אזורים אלה כך שיכילו בין 5%-10% מתנודות המדד כאשר כל היתר יכללו באזורים ה"נורמליים". מרכיב נוסף שיש לקחת בחשבון ולהקפיד עליו הוא שרמות הקיצון יקבעו במרחק זהה מנקודת שיווי המשקל. כלומר, אם נקודת שיווי המשקל מוגדרת כ"אפס" ואזור "קניות היתר" מוגדר ברמה של +40, הרי שרמת "מכירות היתר" תוגדר ברמה של 40 -. מרכיב רצוי אם כי לא תמיד אפשרי. כאשר
מניה
מניה
תעודה המציגה אחוזי בעלות והשתתפות בחברה.תעודה זו מעניקה למחזיק בה זכות לקבלת חלק בחלוקת הרווחים של החברה, להשתתף ולהצביע באסיפה הכללית של בעלי המניות בחברה.כמו כן במקרה של פירוק החברה זכאים בעלי המניות להשתתף בחלוקת הנכסים שיוותרו לאחר פרעון חובות החברה. לצפיה ברשימת כל המניות הנסחרות בבורסה בת"א
או שוק מצויים במגמה יציבה וקבועה בכיוון אחד המתאפיינת בהיעדר תיקונים משמעותיים, יהיה זה חסר טעם לנסות ולקבוע גבולות קבועים או גבולות בכלל.

קווי מגמה על גבי מדד ROC


אחת מן המטרות המרכזיות בשימוש במדדי תאוצה למיניהם, מתמצה ברצון ובצורך לאתר מבעוד מועד צבירתו של
מומנטום
מומנטום
המומנטום מעיד על קצב העליות או הירידות בנכס
חיובי היכול להעיד על עליות העומדות בפתח, או מנגד, איתור מוקדם של אובדן תנופה העשוי להעיד טרם עת על מפנה כלפי מטה. בנוסף לאפשרויות הקריאה והניתוח המקובלות, קיימת שיטה נוספת הלקוחה מניתוח גרף המחירים והיא מתיחת קווי מגמה על גבי מד התאוצה.

קווי המגמה על גבי מד התאוצה נמתחים באופן זהה לזה בו הם נמתחים על גבי גרף המחירים. לשם כך דרושות שתי נקודות מפנה או יותר כדי לבסס קו מגמה אמין ששבירתו לאחד הכיוונים, תלמד על העשוי להתרחש בשוק. אלא שבניגוד לניתוח גרף המחירים בסיוע קווי מגמה, מתעוררת בעיה מסוימת כאשר קו המגמה הנמתח על גבי מד התאוצה הופך לתלול מאוד. במקרה של תלילות יתר, מאבד קו זה מחשיבותו ואמינותו ויכולת הסקת המסקנות לגביו מוטלת בספק. מצבים כאלה מתרחשים בעיקר לאחר תנודות שוק חריפות בכיוון זה או אחר כאשר מד התאוצה ממריא או צולל ממצב של "מכירות יתר" למצב קיצוני של "קניות יתר" או ההפך. במצבים מסוג זה מן הראוי להתעלם מקו המגמה.

טכניקה זו הופכת להיות אמינה ומובהקת אם כן, בעיקר כאשר קווי המגמה הנמתחים על גבי מד התאוצה מגלמים שיפוע הגיוני ומספר נקודות מפנה חשובות. אזי, שבירה של קו מגמה עשויה להעיד מבעוד מועד על שבירה מקבילה של קו מגמה על גבי גרף המחירים.

תמיכות והתנגדויות

בדיוק כפי שמתנהגים המחירים, גם למד התאוצה יש שיגעונות זהים ואף הוא נוטה לבסס רמות תמיכה והתנגדות. לעיתים מזומנות, נוצרים על גבי מד תאוצה זה כיסי התנגדות או תמיכה ברמות מסוימות. איתור כיסים אלה ושימוש נכון בהם מלמד על פריצות קרובות בשוק. הנחת העבודה גורסת היא המומנטום נוטה להיצבר בתחילה על גבי מדד התאוצה לפני שהוא מקבל ביטוי מלא בהתנהגות המחירים. מכאן יוצא שפריצתן של רמות תמיכה או התנגדות על גבי מד המומנטום נוטה לבשר על פריצה מקבילה בגרף המחירים.

כמובן ששתי טכניקות אלה, קווי מגמה ותמיכות/ התנגדויות, אינן מהוות תחליף לעובדה כי קנייה או מכירה יתבצעו רק לאחר מתן אישור מוחלט מכיוונו של גרף המחירים. מטרתן של טכניקות אלה והשימוש בהן מתבצע רק בכדי לאשר ולבסס את הנחת העבודה הנגזרת מניתוח גרף השוק.

מאת: אייל גורביץ'.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.