הגורמים שריסקו אתמול את מחיר הנפט ב-5%

מחיר חבית נפט נסחר כעת לפי 71 דולרים לאחר הנפילה אתמול, ששמה את הראלי האחרון הרחק מאחור. שינוי כיוון או מכה קלה בחבית?
 | 
חביות, צילום: גטי אימג'ס ישראל
מחיר הנפט רשם אתמול את הירידה החדה ביותר מזה מספר חודשים, וכעת מחיר חבית נסחר סביב 71 דולרים לחבית, ובכך הראלי שנרשם בימים האחרונים נראה כמו חלום רחוק. 
מחיר הנפט נסחר לאחרונה בתנודתיות ברקע לאיומיה של ארה"ב בדבר חידוש הסנקציות כנגד איראן. הרפובליקה האיסאלמית איימה בתגובה בסגירת מיצרי הורמוז במידה וארה"ב תחמיר את הסנקציות ותפגע ביצוא הנפט שלה.
עם זאת, הנפילה אתמול, של יותר מ-5%, הגיעה בין היתר לאחר הודעה מכיוון לוב לפיה המדינה תפתח מחדש 4 מסופי ייצוא שהיו סגורים מאז יוני האחרון, וששיתקו את מרבית תוצרת הנפט המקומי. 
גורם נוסף שהעיב על הנוזל השחור קשור להחרפת הטון של הנשיא האמריקאי בכל הנוגע למלחמת הסחר. הכלכלנים מודאגים מהחרפת הצעדים של שני הצדדים, סין וארה"ב, מה שעשוי לפגוע בסחר העולמי. נזכיר כי נכון לנתוני השנה שעברה, סין היא יבואנית נפט הגדולה בעולם, ואחריה ארה"ב. הטלת המכסים הנוספים עליהם הכריז אתמול טראמפ, עשויים להביא לכך שמחצית מהייצוא הסיני לארה"ב יספוג עלייה בתעריפי המכסים. בשוק חוששים מאפשרות לירידה בהיקפי הסחר, מה שעשוי לגרור ירידה בביקוש לנפט.
הנקודה מעניינת היא שהירידה החדה שנרשמה הגיעה למרות הנתון שפורסם אתמול לפיו מלאי הנפט האמריקאי רשם את הנפילה השבועית החדה ביותר מזה כשנתיים, מה שאמור היה דווקא לתמוך בעליית מחיר הנפט. מלאי הנפט האמריקאי נפל ביותר מ-12 מיליון חביות בשבוע החולף - ירידה חדה מהצפוי, ונתון שנמוך ב-4% מהמלאי הממוצע לעונה. כלומר, על פניו היצע הנפט צומצם מעבר לצפוי - מה שאמור היה לתמוך במחיר החבית.
הנפט מתקן במעט היום וקופץ ב-0.88% לרמה של 71 דולרים לחבית.
הנפילה אתמול, למרות הירידה המפתיעה במלאי הנפט האמריקאי:
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה