שטייניץ על התקלה בתמר: "חשבתי שמגיע לנו משאית עם צל"שים"

כבל: "השר לא סיפק תשובות - הוא כדרר יותר ממסי". עלות הדלקים מהתקלה הסתכמה ב-115 מיליון שקל שרובן נובעת מהמיסוי
 |  (11)
אסדת גז קידוח תמר, צילום: אלבטרוס
ועדת הכלכלה כינסה היום דיון מיוחד בהשתתפות שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כדי להסיק לקחים מהפסקת אספקת הגז הטבעי ממאגר תמר.
שטייניץ אמר בוועדה כי מיד לאחר התקלה הוקמה מפקדת חירום ומערך האנרגיה של ישראל הצליח להתמודד עם המצב: "כל העובדים התייצבו, גם הדתיים אפילו בלי שנחייב אותם, לכולם היה ברור שהפרעות בחשמל זה פיקוח נפש. חשבתי שאתם מביאים לנו את המשאית עם הצל"שים, כי העובדה שהייתה תקלה היא מצערת, אבל הצלחנו למנוע כל שיבוש במשק וזה לא דבר של מה בכך". לדבריו, העבודות לתיקון התקלה התקיימו 24 שעות ביממה במשך 6 ימים רצופים, כולל בחג". 
עוד ציין שטייניץ כי משרד האנרגיה שואף להגיע בשנת 2030 למצב שבו 80% מהחשמל מיצור מגז טבעי ו-20% מאנרגיה מתחדשת, וכי מתווה הגז הוא שמאפשר את פיתוח השדות הנוספים תמר ולווייתן, ומעודד חיפוש שדות נוספים.
מנכ"ל המשרד, אודי אדירי, אמר כי עלות השימוש בדלקים חלופיים עומדת על 115 מיליון שקל, שרובה נובעת מהמיסוי שכן העלות ללא בלו עומדת על 20 מיליון שקל בלבד. נציגת המשרד להגנת הסביבה, רעות רבי, אמרה כי ישנן עלויות נוספות, של תחלואה וזיהום אוויר, שמסתכמות ב-40 מיליון שקל. היו"ר כבל שב ודרש תשובות באשר לעלות התקלה על הצרכנים ועל אופן חלוקת הגז.
ח"כ שלי יחימוביץ ביקשה להתייחס ליצוא הגז למצרים, ואמרה: "היום כולם יודעים כמה זה היה מופרך להתבסס על יצוא למצרים לאחר גילוי שדה זוהר. האם מצרים מוכנה לחתום על הסכם יצוא בלי ויתור של חברת החשמל על 2 מיליארד דולר מכספי הבוררות? אם נמחל על שני מיליארד הדולר הללו כל מתווה הגז לא היה שווה", לדבריה, כל מתווה הגז היה מבוסס על הצורך האסטרטגי לייצא למצאים.
השרה התייחסה למעורבות אבריאל בר יוסף בוועדת צמח, כנציג היחיד של מערכת הביטחון, כאשר לדבריה: "הוא 'אדם מושחת' והדבר מטיל צל כבל על פעילות ועדת צמח שהסדירה את היצוא.
ח"כ יעל כהן פארן אמרה: "כל המתווה וכל ההמלצות על יצוא מושתתות על דוח שיש שחיתות ביסודו", לדבריה, כי מתווה הגז הביא למצב קטסטרופלי בכל שלא הצליח להביא תחרות לפיתוח מאגרים.
השר שטייניץ השיב לדברים ואמר כי בשנתיים אחרונות המשרד שינה את ה-DNA שלו, תוך התחשבות בבריאות הציבור ואיכות הסביבה. באשר ליצוא אמר השר כי הוא לא מתכוון לנסוע למצרים. עם זאת הוא הוסיף כי המדינה שומרת עתודות גז לכמה עשרות שנים קדימה, אבל בלי יצוא לא יהיה פיתוח של לווייתן וחיפוש מאגרים נוספים. "להגיד שמתווה הגז היה רק לצורך יצוא זה לא נכון", אמר. ח"כ יחימוביץ השיבה: "זה מה שהסבירו לנו כל הזמן".
היו"ר כבל סיכם ואמר כי השר לא ענה תשובות מספקות לשורה של שאלות שעלו בישיבה, בהן מי יישא בעלויות העודפות שנגרמו מהתקלה, היכן עומדים המגעים ליצוא גז למצרים והאם ישראל מתכוונת לוותר על שני מיליארד השקלים שצריכה לקבל חברת החשמל בבורות מול מצאים, מה הלוז לפריסת צינור גז שני לחוף וכן לא התייחס למעורבות אבריאל בר יוסף בוועדת צמח. "הוא כדרר יותר ממסי", אמר היו"ר כבל והבהיר כי יפנה לשר וידרוש התייחסות בכתב לכל השאלות.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אני לא מבין את כבל יחמוביץ ועוד
  טמדד 02/01/2018 15:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שפרהגורלו של עם ישראל ושל תשובה והמרו נכון וטוב, בעלי המניות אמורים גם הם ליהנות מההימור שלהם, בניגוד לרוב המקרים שאבדו את כל כספם בקידוחים האירים, אז למה עני השמאל צרות, המרנו נכון הפעם צנו לנו להרוויח כמה שאנחנו רוצים, יחמוביץ וכבל לא השקיעו אגורה בקידוחים אז חדשות הגז שלנו לא שלכם גזלנים.
  סגור
 • 7.
  יחביץ וכבלון שוב היפרחתם גזים (ל"ת)
  kobes 06/12/2017 18:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  שטייניץ פח
  אור 06/12/2017 18:26
  הגב לתגובה זו
  1 3
  משאית של צלשים רוצה הבייבי פייס המושחת מקווה שילך הביתה ומהר
  סגור
 • 5.
  האובססיה של כבל ויחימוביץ עברה כל גבול
  אנליסט בכיר 06/12/2017 18:24
  הגב לתגובה זו
  7 0
  זה פשוט לא הגיוני כמה שמנסים לחבל בכל עניין חברות הגז והאנרגיה, זה נראה כי יש שנאה אישית. זה הרי ברור שמפלגת העבודה לא תעלה לשלטון כל עוד המצב הכלכלי בישראל חזק ויציב לאורך שנים. השניים האלה ועוד כמה ליצנים מנסים לעשות צחוק מהציבור....חבל
  סגור
 • 4.
  שלי שלי מתי תפנימי שאין לך מושג? גרמת מספיק נזק
  חים 06/12/2017 18:16
  הגב לתגובה זו
  7 0
  עם הפופוליזם ושלך ואת הסיבה שהשמאל לא ינצח בבחירות
  סגור
 • 3.
  ליובל שטייניץ - יישר כוח והרבה פרחים מעם ישראל. (ל"ת)
  אזרח מהוד השרון. 06/12/2017 17:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  שיחימוביץ וכבל יודו בנזק העצום שגרמו למדינה
  ישראלי 06/12/2017 16:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שיחימוביץ וכבל יעשו חשבון נפש טוב טוב על הנזק העצום שגרמו למדינה ואזרחיה בעיכוב של 5 שנים בפיתוח לוויתן.
  סגור
 • 1.
  שלי יחימוביץ וכבל
  רחלה 06/12/2017 16:37
  הגב לתגובה זו
  11 2
  אני עוקבת אחרי השניים בכל הקשור למתווה הגז ונדהמת מהבורות שלהם, מהרצון האובססיבי לחבל במתווה ומהמעורבות המסוכנת שלהם במתווה - מעורבות חסרת ידע, מטעה והרסנית ואני תמהה האם מישהו מממן אותם לעשות זאת, והאם יש להם אינטרס אישי בלשים מעצורים בגלגלי במתווה - אחרת - לאלוהים פתרונות!
  סגור
 • 2.5 בחול ואצלנו 6 למה ?
  רחלון 24/12/2017 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הקשקושים שלך יחימוביץ וכבל. תשובה מקבל 6$ ליחידה כשהמחיר ההוגן צ.ל. 2.5$ ליחידה אם זה לא מושחת!! אז איני יודע מה נקרא מושחת אצל תשובה עובדת מושחתת מס 1 שאישרה בתפקידה הציבורי את המונופול אז מה את מקשקשתאמרו מחיר החשמל ירד תבדקי בחשבון החשמל שלך בשנתיים האחרונות אם המחיר ירד. זו הרי חבורה של רמאים נוכלים מושחתים ובגלל שכמותך האזרח שהיה צריך להנות מרווחה אוכל לענה.
  סגור
 • אולי אותך מישהו מממן (ל"ת)
  אור 06/12/2017 18:27
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • היא בשורט
  יחימוביץ 06/12/2017 17:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ברור שיחימוביץ מעורבת רק מהכיון ההפוך היא חברה לגופי השקעה שעשו שורט על מניות הגז כמובן זה לפי דעתי כי אחרת אין הסבר אחר להתנהגותה
  סגור