הנפט מתקרב ל-60 דולר: מה תחזית האנליסטים, ואיך נכנסים להשקעה?

מחיר חבית נפט עלה פי 2 מאז השפל בשנה שעברה; מה יהיה בהמשך (זכרו: אין נביאים) ואיך נחשפים למחיר הנפט?
 |  (3)
נפט, צילום: יחצ
הנפט חוזר לעלות. אחרי שפל של מתחת ל-30 דולר במהלך שנת 2016, הנפט חזר לעלות והוא מתקרב לרמת ה-60 דולר – שיא של שנתיים וחצי. הסיבות מגוונות – צמצום מלאים, לצד מדיניות של אופ"ק להמשיך ולהגביל את תפוקת הנפט , וכן מתיחות גאופוליטית סביב סעודיה, אחראים לזינוק בשנה האחרונה, אבל צריך לזכור שלפני שלוש שנים הנפט היה מעל 100 דולר (בשיא 150 דולר).
ואם כך, השאלה הגדולה היא מה הכיוון מכאן? הדעות כמובן חלוקות. חלק מהכלכלנים סבור  שמחיר הנפט  יישאר בסביבה הזו ויתקשה לתקן מעבר לכך. הסיבה העיקרית להערכתם היא ההאטה גלובלית ובהתאמה ירידה בביקושים לנפט. במקביל, מזכירים האנליסטים את החלופות לנפט שהופכות בהדרגה לזולות ואטרקטיביות יותר. על רקע גורמים אלו, החזיקו  בשנתיים האחרונות בתי ההשקעות גולדמן זאקס ומורגן סטנלי, בהערכה שלילית על מחיר הנפט והגדילו לעשות מהלך 2016 כשסיפקו יעד למחיר הנפט של 20 דולר. הגופים האלו אכלו את הכובע, אך הם עדיין שמרניים לגבי מחיר הנפט.
סיבה נוספת שגורמת לשמרנות ביחס למחיר הנפט, היא הסרת האמברגו על איראן לפני כשנה וחצי. מיד לאחר הסרת האמברגו האיראנים עדכנו שבכוונתם להפיק ולייצא 500 אלף חביות ביום. החשש היה שהיצע הנפט ייגדל ויגרום להמשך ירידת המחירים – זה לא קרה.
מנגד, אנליסטים רבים סבורים שמשוואת ההיצע ביקוש לא בהכרח מבטאת עודף היצע, ובהינתן השליטה של אופ"ק בכמויות הנפט וצמצום ההיצע, הרי שדווקא הביקוש עולה על ההיצע. זאת ועוד, להערכתם (לרבות גוף אנליזה בשם - אנדורן קפיטל מנג'מנט שהיתה אופטימי מאוד בשנתיים האחרונות – וצדק)  צמצום הפקה מפצלי השמן , לצד צמצום רמות המלאי יביאו להמשך העלייה בנפט.
תעודות סל על הנפט
טוב נניח שאתם מעוניינים להיחשף לנפט, איך עושים את זה. אז, לפני כן, חשוב להדגיש - הנפט היא סחורה מסוכנת ובעיקר תנודתית, ואם אתם בעניין אז הנה אפשרויות השקעה:
דרך מאוד נוחה ופשוטה (וגם מאוד זולה) להשקיע בנפט היא לרכוש תעודות סל. בבורסה שלנו נסחרות תעודות סל העוקבות אחר מחיר החוזים על חבית נפט. התעודות עוקבות אחרי חוזה על הנפט כאשר לרוב המעקב הוא אחרי מחיר החוזה הקרוב על הנפט שפוקע בתחילת כל חודש. החוזה הזה הוא הבסיס למסחר בנפט – זה החוזה שמצוטט בתקשורת, זה המחיר שמשמש עוגן בעסקאות, חוזים ומכשירים עוקבים.
בבורסה נסחרות תעודות סל עוקבות נפט - של חברת קסם מקבוצת אקסלנס, ושל חברת תכלית מקבוצת מיטב דש. התעודות האלו שצוברות ריבית ואינן גובות דמי ניהול, מחקות את מחירי החוזים למסירה של חבית נפט מסוג ברנט (נפט שמופק בים הצפוני). החוזים האלו נסחרים בבורסת הסחורות של לונדון. רוב התעודות  חשופות למחיר הדולר. אבל  ניתן לרכוש גם תעודת סל שמנטרלת את החשיפה לדולר.
דרך נוספת להיחשף לנפט היא בתעודות סל על אינדקסים/ מדדים של חברות נפט וגז. מדובר בעצם בתעודה שמחקה סל מניות נפט בהתאם למדד מסויים. לרוב יש מתאם בין מחיר הנפט לבין מחירי מניות האנרגיה (נפט וגז), אם כי לא מדובר בתשואה עוקבת לחלוטין.
כמו כן, ניתן להיחשף למחיר הנפט דרך קרנות נאמנות. גם כאן יש קרנות מחקות שמנסות לעקוב אחרי אינדקסים/ מדדים, וכן יש קרנות נאמנות שמשקיעות באופן אקטיבי במניות אנרגיה (מנסות לייצר תשואה עודפת מעל מדדי האנרגיה רלבנטיים).
השקעה דרך השוק האמריקאי – תעודת סל על הנפט
ניתן להשקיע בסקטור האנרגיה דרך השוק האמריקני, בו נסחרות בין היתר תעודות סל וקרנות סל. תעודה פופלארית במיוחד היא OIH (סימבול בוול-סטריט OIH ) שמאגדת השקעות בחברות שירותי נפט. תעודת סל נוספת, אפילו סחירה עוד יותר – USD (זה גם הסימבול שלה) עוקבת אחר מחיר חבית נפט.
 
השקעה בנפט - אופציות וחוזים עתידיים
ניתן להשקיע בנפט גם דרך חוזים על חבית נפט. אפשר לעשות זאת דרך הבנקים, ואפשר לעשות זאת דרך זירות המסחר השונות שמאפשרות גם קניית חוזים על הנפט, אופציות על הנפט וחוזי הפרשים על הנפט. רק צריך להיזהר, הדרך הזו היא ממונפת מאוד ולרוב היא לתקופת זמן מוגבלת, כלומר אם אתם חושבים שהנפט ישתנה אבל אתם לא מוכנים לקחת הימור מתי ואיך, זה לא המכשיר  בשבילכם.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ירוקה
  אנרגיה 03/12/2017 07:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסקטור ימשיך לפרוח בשנים הקרובות במקביל לנפט. סולרי , טורבינות רוח , גיאוטרמי.....
  סגור
 • 2.
  הנפקת 5%
  הסיפור 02/12/2017 22:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מהחברה הנפט הלאומית של סעודיה מחירים גבוהים מחירי הנפקה גבוהים
  סגור
 • 1.
  לא מאמינה יעבור אי פעם את ה- 65 (ל"ת)
  רננה 02/12/2017 21:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור