ברקע לדו"ח המלאים, מחיר הנפט קפץ ל-47 דולר לחבית

 | 
אסדת קידוח, צילום: Getty images Israel
התיקון במחיר הנפט נמשך. הנוזל השחור עולה בשעה זו במחיר של 1.6% וחצה לראשונה מזה שלושה שבועות את מחיר ה-47 דולר לחבית. מוקדם יותר, פורסם דו"ח המלאים האמריקני שהציג ירידה חדה השבוע של 4.7 מיליון חביות בכמות הנפט הגולמי. צפי השוק טרם פרסום דו"ח המלאים עמד על ירידה של 3.2 מיליון חביות. גם מלאי הדלק נפל השבוע בסך של 2.1 מיליון חביות, לעומת צפי לעלייה בכמות. 
הירידה במלאים מצביעה ככל הנראה על מציאות שבה כמות הביקוש גבוהה מההיצע בארה"ב. נציין כי בחמש מתוך ששת השבועות האחרונים, דו"ח המלאים הציג ירידה במלאי הנפט הגולמי. נציין כי בפעם הקודמת בה מחיר הנפט נגע במחיר של 47 דולר, מיד יום לאחר מכן הוא רשם תיקון חד של 4% וירד שוב אל מתחת ל-45 דולר. כך שניתן להאמין שגבול ה-47 הוא התנגדות מסוימת, מה שמגדיל את העניין סביב הנפט בטווח הקצר. 
בעוד המלאים יורדים, התפוקה בסקטור הנפט האמריקני דווקא עולה. משרד האנרגיה דיווח היום כי בשבוע האחרון ייצור הנפט עלה בסך של 32 אלף חביות לכדי 9.4 מיליון חביות ליום. בשבועיים האחרונים, העלייה בייצור הנפט העיבה על התחזקות מחיר הנפט נוכח הירידה במלאים. 
מחוץ לארה"ב, הקריאות במדינות אופ"ק בנוגע להורדת התפוקה עדיין אינן אחידות. התפוקה במדינות ייצוא הנפט עלתה לאחרונה ברקע להתחזקות הייצור בלוב (מיליון חביות ליום) וניגריה (שני מיליון חביות ליום), אשר אינן חלק מהסכם קיצוץ התפוקה שנחתם ב-2016. העלייה ביצור הנפט במדינות אלו, היא כטריז בגלגלי המאמץ של מדינות אופ"ק לתמוך במחיר הנפט. 
אם כי ערב הסעודית, יצרנית הנפט הגדולה במדינות אופ"ק עדיין מחויבת להקטנת כמות הנפט בשוק. כך פרסם אתמול מקורב לממשל. לטענת הגורם הממשלתי, בהתכנסות הבא של מדינות אופ"ק, הנציגות יבקשו להכניס את ניגריה ולוב אל תוך הסכם ההקפאה, אך לכך חייבת להירשם הסכמה כוללת. 
 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה