ההשקעה החדשה של יוסי לוי מנכ"ל ישראמקו לשעבר

 |  (7)
יוסי לוי, צילום: Bizportal
חברת אנרגיה טקסס וחברת מרום אנרגיה שבשליטת יוסי לוי, לשעבר מנכ"ל ישראמקו ואחר מכן מנכ"ל שמן), רכשו 100% ממניות זרח חיפושי נפט וגז. העסקה כפופה להתקיימות תנאים מתלים שיובאו לאישור בעלי יחידות ההשתתפות של זרח.
אנרגיה טקסס שתרכוש 80% ממניות השותף הכללי של זרח, הינה חברה המאוגדת בטקסס לצורך ביצוע חיפושי נפט וגז ופיתוחם. מייסדי החברה הם קולין סינקלייר, קן סטנלי, דאג סמית וכריס תומפסון, קבוצה של אנשי מקצוע מובילים בתחום הנפט והגז עם ניסיון עשיר בתחום הפרוספקציה, החיפושים, ביצוע קידוחים, פיתוח שדות נפט וגז ותפעולם בארה"ב, באפריקה, בים הצפוני, באמריקה הלטינית באסיה ובאגן הלבנטיני. קבוצה זו היתה, בין היתר, חלק מרכזי בצוות המוביל של נובל אנרג'י האחראית על הפיתוח והניהול של כל שדות הגז שהתגלו מול חופי ישראל מארי - ב', תמר, לוויתן ומאגר הגז בקפריסין.
מרום, שתרכוש 20% ממניות השותף הכללי של זרח, הינה חברה פרטית, ישראלית, הנמצאת בבעלותו של יוסי לוי (עפ"י הסכם הרכישה יוכל לוי להעביר זכויותיו לחברה משותפת בבעולותו ובבעלות עו"ד יעקב כץ). לוי מחזיק בניסיון רב בתעשיית האנרגיה במגזר הפרטי והציבורי בישראל. במשך 23 שנה כיהן לוי כמנכ"ל נפטא וישראמקו, שם רכש ניסיון רב במימון, רכישה, והפעלת שדות נפט וגז בישראל ובארה"ב. כמנכ"ל נפטא וישראמקו היה לוי מעורב ברכישה של זכויות בכ-1,200 בארות נפט וגז בארה"ב וכן במספר רב של קידוחים בים וביבשה וכן היווה חלק מהצוות שהוביל לגילוי שדה הגז "תמר". עו"ד כץ צבר ניסיון רב בצד המשפטי והמסחרי של ענף האנרגיה במשך למעלה מ 30 שנה בישראל ובחו"ל, בין היתר, כעו"ד של חברות בענף האנרגיה בישראל וכן כנציגה של חברת "אמוקו" בישראל.
אנרגיה טקסס ומרום מאמינים כי ההאטה במחירי הנפט והגז שהחלה בשנת 2014, יצרה חלון הזדמנויות מרתק בתעשיית הנפט והגז. בשל אילוצים הנובעים בעיקר מירידה במחירי הנפט והגז, יש כיום בארה"ב הזדמנויות חיפוש איכותיות ופרויקטי פיתוח אטרקטיביים לגופים שיש באפשרותם מקורות זמינים להשקעה. בעוד מחירי המוצרים הינם ברמות שפל, עלויות השירותים לחיפוש ופיתוח גם כן ירדו באופן מהותי, מה שגורם לכך שפרויקטים רבים הינם כלכליים למרות המחירים הנמוכים כיום.
לאנרגיה טקסס יש כיום זכויות לחיפושי נפט וגז ביבשה בחלק הדרומי של ארה"ב. בכוונת אנרגיה טקסס להציע פרויקטים אלו לשותפות זרח. בנוסף, זיהתה אנרגיה טקסס פרוספקטים נוספים לקדיחה בדרום ארה"ב, שבכוונתה להציע לשותפות זרח.
אנרגיה טקסס ומרום מתכוונות לבחון במשותף הזדמנויות חיפוש ופיתוח נוספות בארה"ב ,בעיקר ביבשה, באיזורים בעלי תשתית הולכה של נפט וגז ,בפרויקטים הנמצאים בשלב שלפני קדיחה, ובמקרה של תגלית במינימום השקעות בפיתוח, כך שמיד לאחר הקדיחה ניתן יהיה לקבל תזרים מזומנים לאורך זמן. בדרך זו מאמינות אנרגיה טקסס ומרום ניתן יהיה לספק למשקיעים בשותפות זרח תיק מגוון של פרויקטים איכותיים בעלי דרגות שונות של סיכון. ובכך תוכל שותפות זרח לצמצם באופן מהותי את הסיכונים הכרוכים בתכנית קידוחי חיפוש ולהגדיל את הסבירות להצלחת ההשקעות בתחום.
בנוסף להזדמנויות בארה"ב, מאמינות אנרגיה טקסס ומרום שיוכלו להוסיף ערך לשני הרישיונות בישראל המוחזקים כיום על ידי השותפות. בשני הרישיונות הללו יש בארות אשר הפיקו נפט בעבר בשיעורי תפוקה שוליים, או לא כלכליים. הכוונה של החברות היא לשפר את הערך של רישיונות אלה באמצעות ניתוח מקיף של הנתונים ההיסטוריים, וניצול של טכנולוגיות קידוח והשלמה חדישות, שיביאו להפקה כלכלית מבארות אלה.
קולין סיקלר, המיועד לשמש כיו"ר מועצת המנהלים של השותף הכללי בזרח אמר: "אנו מאמינים שהשליטה שלנו בשותף הכללי בשותפות זרח והניסיון הרב שצברנו בתחום חיפושי הנפט והפקתו תביא לכך שהשותפות תשתתף בעתיד במספר פרויקטים מעניינים ומאתגרים בתחום חיפושי הנפט והגז בישראל ובארה"ב, דבר שעשוי להערכתנו להביא להצלחתה של השותפות בתחום".
יוסי לוי, המיועד לשמש כמנכ"ל השותף הכללי בשותפות אומר: "אני שמח על ההזדמנות לשתף פעולה עם אנרגיה טקסס, שאנשיה הינם בעלי ניסיון רב עם רקורד מוכח בגילוי של שדות נפט וגז בישראל ובעולם. היה לי הכבוד לעבוד בצמוד לאנשי מקצוע אלו ואין לי שום ספק ששותפות זרח, תחת הבעלות החדשה, יוצאת כיום לדרך חדשה ומאתגרת לקראת עתיד טוב יותר בתחום החיפושים וההפקה של נפט וגז".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מה קורה עם כל המניות של הציבור בזרח ????????
  תום 17/07/2017 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מ
  סגור
 • 6.
  יוסי חרא
  A5000 12/07/2017 14:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  גנב בן גנב הוא וכל הנהלת שמן!
  סגור
 • 5.
  שמן שמן
  הגדול 11/07/2017 12:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גנב בן גנב סופו לתליה
  סגור
 • 4.
  משפט שמן
  אביהומשפט 06/07/2017 09:34
  הגב לתגובה זו
  5 0
  עוד אין פסק דין בעניין התביעה נגד שמן על אי דיווח אמת והוא רץ קדימה.ויש עוד פרשיות מהעבר 1991-2 ...
  סגור
 • 3.
  שמן שמן שמן!!! לתמימים בלבד (ל"ת)
  פול 03/07/2017 08:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  נו באמת , כל המאגרים הקטנים האלה שננטשים בארה"ב, איזה
  ב 02/07/2017 18:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קצב הפקה אתה יכול להוציא משם ? כמה ישאר נקי לבעלי המניות...בחייאת' נו...יש כל כך הרבה נפט...כל כך הרבה נפט בעולם...אין פלא שהחברות הגדולות החלו בנטישות ומכירות...
  סגור
 • 1.
  מהכרות, אני מאמין גדול ביכולתיו של יוסי לוי
  אבי 02/07/2017 15:44
  הגב לתגובה זו
  1 11
  עלה והצלח!
  סגור