הנפט השיל 0.4% לאחר יומיים של עליות, נציגי סוכנות האנרגיה עדיין אופטימים

 |  (2)
הנוזל השחור
האם הנפט בדרך להמשיך את המגמה החיובית שלו? בדו"ח שהפיקה סוכנות האנרגיה הבינלאומית, נטען כי בימים אלו מתקיים איזון מחדש בשוק הנפט (של ביקוש אל מול היצע) והוא ימשיך להתרחש בחודשים הקרובים. הנפט השיל היום 0.4% למחיר של 48.66 דולר לחבית, זאת לאחר שבתחילת היום כבר רשם עליות של עד 0.8%. 
הדו"ח של סוכנות האנרגיה העולמית אמור לשמש ככדור הרגעה למשקיעים בסקטור הנוזל השחור. זאת מאחר ובבתחילת החודש, מחירו של הנפט ירד בתוך יומיים ב-8% אל מתחת ל-46 דולר, לאור החששות כי היצע יתר הולך ונבנה בשוק, לאור העלייה בפעילות באסדות פצלי השמן בארה"ב והעליה בפרודוקטיביות באיראן ולוב. 
נזכיר כי בחודש נובמבר מדינות ארגון אופ"ק לצד מדינות מייצאות אחרות כגון רוסיה וקזחסטאן חתמו על הסכם לקיצוץ בתפוקה בסך של 1.8 מיליון חביות ליום. ההסכם התקבל בברכה בשוק הסחורות ובד בבד מחיר הנפט החל לטפס מעלה לאור ההנחה כי הקיצוץ בתפוקה יביא לידי ירידה בהיצע. בינואר השנה, מחיר הנוזל השחור כבר הגיע לכדי כ-56 דולר לחבית. אך ההסכם הקודם של ההקפאה, לא כלל את המדינות המוזכרות (איראן ולוב) לנוכח הסכמי הסנקציה כנגד איראן והמרידות בלוב שמנעו מהן לממש את פוטנציאל הקידוח.
נציגות אופ"ק יפגשו שוב בסוף החודש הנוכחי ויצביעו האם להמשיך את ההקפאה אל תוך שנת 2018. נציגים מערב הסעודית ורוסיה כבר הודיעו כי יתמכו ברעיון. 
חזרה לדו"ח של הסוכנות, ראש הארגון טוען כי גרעונות אספקה מקצרים את הדרך עד לאיזון מחדש של השוק. רויטרס כבר דיווח בסוף השבוע שעבר כי ערב הסעודית החלטה להקטין באופן יזום את שילוח הנפט אל מדינות המזרח הרחוק בכדי לתמוך באותו איזון.
חצי הכוס הריקה של הדו"ח מצביע על תחזית ששנת 2017 תסתיים בירידה כוללת בביקוש של הנפט מסביב לעולם - זו השנה השנייה ברציפות. לכן, על פי הדו"ח נותרה עוד עבודה רבה בכדי שרמת הביקוש תגיע לידי הממוצע הרב שנתי לה. למעשה, גם אם במדינות אופ"ק יחליטו להאריך את הקיצוץ, אתגרים רבים ממתינים ליצרני ומשקיעי הנוזל השחור. 
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ב2015 כל המנתחים-כתבו שהנפט יעלה מ60-ל 75-אנו:כתבנול 39
  כותבי תרחישים 16/05/2017 19:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בפועל הנפט ירד ל 27$ ולאחר המיפגשים של פוטין עם מוחמד בן סלמן= בן המלך כתבנו שכנראה סוכם בין פוטין לסעודיה והמורדים הסונים לחלוקה חדשה בסוריה אי לכך מחירי הנפט יעלו ב 2 פעימות ל 44- ול 55 $ לביזפורטל -ראו כתבותינו בנושא
  סגור
 • 1.
  בעוד שפוטין+אסעד דוחים הסונים לקבל חלקם בשלטון-סעודיה
  כותבי תרחישים 16/05/2017 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא תאפשר למחירי הנפט לעלות מעל- 60 $ (עד 56$ ??) סעודיה ממנת את המורדים הסונים סעודיה וישראל + ירדן+ הכורדים-תיכננו להפיל את אסעד לכן פוטין הגיע לישראל איים ועצר התיכנון(המתקפה?) הנל מכיוון שאובמה לא קיים ההבנות עם נאטו לפעולה הנל אובמה הגיע לישראל(ולסעודיה)כדי לעצור הכעוס נגדו!! אי לכך =סעודיה הגיעה למסקנה=ש קריסת מחיר הנפט= יפגע בפוטין ואירן שתומכות באסעד-ו,,,בארהב של אובמה במצב זה אנו פירסמנו שמחירי הנפט יפלו מ60 ל 39$ !! בפועל הנפט צנח ל 30 $, מצב זה התקיימו 2 פגישות של פוטין ונציגו עם מוחמד בן סלמן-בנו של מלך סעוד=סלמן בשתי הגישות סוכם על שתי פעימות לעלית הנפט ל44-54 מהמסקנו שלנו סעודיה הבינה שהצליחה לפגוע בנקודה הנכונה- ועצם ההסכמתה לעלית מחיר הנפט מתפרש = כהסכמה של סעודיה ופוטין לשיתוף המורדים הסונים בשלטון בסוריה תימוכין : שני נשיאי ישראל ריבלין (ופרס זל) שלחו תנחומים למות מלך סעודיה - עבדללה! ככן ישראל הכירה בכורדי כמדינה ומיפגש של הרמטכל הסעודי אנוואר אשקי עם דורי גולד מנכל משרד החוץ האיש של ביבי- בחול בינתיים דורי גולד - ירד מהכותרות- והמבין יבין ראו קראתם
  סגור