הנפט נסחר בעליות זה היום השלישי וחוצה את מחיר של 48 ד'

 | 
הנוזל השחור
מחיר הנפט סגר הערב ביציבות והגיע למחיר של כמעט 48 דולר לחבית. מדובר ביום השלישי ברציפות בו מחיר הנפט נסחר במגמה חיובית, לאחר שבשבוע שעבר צנח בשיעור של כ-8% ברקע מהצטברות מחודשת של היצע יתר בסקטור. מפגש נציגי מדינות אופ"ק עוד שבועיים (25 למאי) יעסוק במלאי הנפט הגלובאלי וכיצד ניתן לתמוך במחירו. בתוך כך, הנפט רשם השבוע לראשונה את שבוע חיובי עם עליות של 2.7%, לאחר שלושה שבועות בהם איבד ממחירו.
הצפי של השוק שהתכנסות נציגי אופ"ק תסתיים בהחלטה להאריך את תקופת הקפאון בהפקת הנפט, לאחר שבנובמבר האחרון, הוסכם כי מדינות הארגון יקטינו את התפוקה ב-1.8 מיליון חביות ליום. כמו כן ההחלטה קבעה כי קצב התפוקה יוותר על אותה הרמה שנרשמה בתחילת שנת 2016. ההקפאה דאז נקבעה לחצי שנה ועתה הארגון צפוי להאריך אותה בחצי שנה נוספת - עד לסוף השנה הנוכחית.
בהתבטאויות שונות, נציגי אופ"ק כבר טענו כי יעשו "ככל שביכולתם" לתמוך במחירי הנוזל השחור ובעלייה בהיצע. התבטאויות שכאלו הציתו בימים האחרונים את דמיון המשקיעים שהפגישה המתקרבת תישא החלטות משמעותיות יותר מהקפאה זמנית של התפוקה.   
בתוך כך, השבוע בגולדמן זאקס תיארו תרחיש שבו הם צופים לזינוק במחיר הנפט בשיעור של 25%. לטענתם, במידה והממשל האמריקני יממש את כוונתו לחוקק מס על הייבוא, הדבר יביא למחיר הנפט המקומי לגעוש. כזכור, מתוך הרצון להגדיל את המשרות הפתוחות במדינה ולחזק את הדולר, המפלגה הרפובליקנית מבקשת להשית מס על היבוא לתוך ארה"ב בשיעור של 20%. פעולה שכזו תכלול גם את הנפט המיובא מקנדה בצפון או מקסיקו מהדרום.
אם כי במידה ומחיר הנפט יטפס בשיעור של 25%, ניתן לשער ששוק אסדות פצלי השמן יציג גאות מוחשית כפי שעשה בשנים 2015-2016. בשנים אלו אסדות פצלי השמן היה מבין הגורמים המובילים לצניחה במחיר הזהב השחור ממעל ל-100 דולר לכדי כ-50 דולר לחבית כיום. כלומר במידה ומחיר הנפט יגיע לכדי יותר מ-60 דולר בארה"ב מספר האסדות יזנק ברמה הלאומית ויגדיל את ההיצע המקומי. 
באותו נושא בדיוק, היום יתפרסם דו"ח בייקר יוז, אשר יציג את השינוי השבועי בכמות האסדות הפעילות. בשבוע שעבר המדד הציג כמות של מעל ל-700 אסדות פעילות, לראשונה מאז שנת 2015. בשיא הפריחה בשוק, כמות האסדות הייתה גבוהה מ-1,600 כך שהפוטנציאל האמריקני לשאיבה עדיין גבוה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה