לאחר העליות חדות, מחיר הנפט נחלש היום 0.3% ומתקרב לרף פסיכולוגי

שר הנפט הרוסי נאם הלילה וטען כי מדינתו קיצצה באופן חד את התפוקה, עכשיו פני הסקטור מופנות לארה"ב
 |  (3)
אסדת קידוח, צילום: Getty images Israel
מחיר הנפט נחלש היום (ו') בשיעור קל של עד 0.5% לאחר יומיים רצופים של עליות ונסחר עדיין מעל למחיר של 50 דולר לחבית. נזכיר כי אתמול מחיר הנפט זינק במעל ל-2%, לאור החדשות על צמיחה כלכלית גבוהה מהצפוי בארה"ב והמשך הצפי כי מדינות אופ"ק יאשרו את הקיצוץ בתפוקת הנפט אחרי יוני הקרוב.
כאמור, בשלושת הימים האחרונים מחיר הנפט עלה בשיעור של 5%, המגמה החיובית הגיעה לאחר שבתחילת השבוע המחירים נפלו לכדי שפל שנתי. דאז, העלייה במלאים האמריקניים וגילויי הסרבנות של המדינות להמשיך את הסכם ההקפאה במדינות אופ"ק ומדינות נוספות במתכונתו הנוכחית הביאו לפאסימיות בסקטור. נציגי אופ"ק ו-11 נציגים ממדינות אחרות, כולל רוסיה, הסכימו בדצמבר להפחית את התפוקה הכוללת שלהם בסך של 1.8 מיליון חביות ליום, בחצי הראשון של השנה הנוכחית.
בנוגע להסכם, שיעור ההיענות להסכם הקיים של מדינות אופ"ק עומד על 94%, אם כי לאור כמות ההיצע הגלובלית הגבוהה העלו ספקות בנוגע לאפקטיביות של המהלך. בימים האחרונים, הרטוריקה של נציגי אופ"ק, על כך שהם נאותים להרחיב את ההסכם לכדי עד המשך השנה, תמכה במחירי הנפט. 
יתר על כן, בראיון טלוויזיוני אמר שר האנרגיה הרוסי, אלכסנדר נובק, כי ארצו צמצמה 200 אלף חביות ביום וכיום היא מתכוונת לקצץ אף יותר בתפוקה כדי לעמוד בהסכמתה לצמצם את התפוקה היומים בכמות של 300 אלף חביות ביום.
השבוע, ניכר סימן ראשון לכך ששוק ההיצע האמריקני נכנס לידי רגיעה.  מלאי הנפט הגולמי עלה ב-0.86 מיליון חביות, לעומת צפי של 1.35 מיליון. מלאי הדלק ירד בכמות של כמעט 3.5 מיליון. בתוך כך, המלאי הכללי עלה בכמות של 867 אלף חביות. הצפי של השוק טרם הפרסום, היה 1.4 מיליון חביות. עלייה מדודה בכמות המלאי האמריקני מצביעה על כך שהסקטור לא מספק נפט גולמי ודלק מעבר לתצורכת האמריקנית. 
אך מצב זה לא אמור להישאר לאורך זמן. ביום שישי האחרון (ו') התפרסם דו"ח בייקר יוז שהציג עלייה של 21 אסדות לקידוח נפט בארה"ב במהלך השבוע האחרון לסך של 652 אסדות - מדובר בעלייה השבועית המשמעותית ביותר של השנה וזה ככל הנראה ברקע להחלטה של מדינות אופ"ק להאריך את ההקפאה. גם השבוע מספר האסדות הפעילות אמור לעלות. 
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  משהוא כאן לא מסתדר
  משקיע 02/04/2017 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך זה ששני שעשורים ודורי דורות הנפט היה תחום בין 10 ל30 והזהב היו תחומים גם הרבה מאוד למטה ומאז 2008 המתאם דולר-נפט-זהב הלך קפוט. שאף אחד לא יגיד לי יש עליה בביקוש כי ממש אין ההפך דלקים הופכים לסולריים, הרכבים נהיים חשמליים או היברידיים. והאם בכלל גדל הביקוש לזהב מה שלא נראה לי כלל. הם בוכים שהם לא מרוויחים מעל 40$ אז איך חייתם עשורים בנפט סביב 10$??
  סגור
 • 2.
  רטוריקה ונאומים - הגדולים מפיקים ומוכרים בשחור
  חכמי חלם 31/03/2017 12:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מישהו מדמיין שרוסיה מקצצת שסעודיה מקצצת מקווים שהקטנים הכאילו טיפשים יאמינו ויקצצו.
  סגור
 • 1.
  דוח"ות מעולים לארקו החזקות (ל"ת)
  אור 31/03/2017 09:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור