מחיר הנפט ירד קלות היום, אך רשם עלייה שנתית מטאורית

 |  (1)
סוגרים שנה
שנת השיקום: מחיר הנפט סגר את יום המסחר האחרון לשנת 2016 בירידה קלה של 0.2% ובתוך כך הגיע לכדי 53.7 דולר. לאורך שנת 2016 מחיר הנפט עלה בשיעור של לא פחות מ-45%. מדובר בעלייה השנתית המשמעותית ביותר במחיר הנוזל השחור מאז 2009. 
דו"ח בייקר יוז שפורסם הערב הראה כי בסיומה של השנה האזרחית, כמות האסדות המפיקות הפעילות עומדת על 525 אסדות. מדובר בכמות הגדולה ביותר שנרשמה בשנת 2016. בסוף חודש דצמבר כמות האסדות הייתה מעל ל-530. השפל השנתי נרשם ביולי האחרון כאשר כמות האסדות המפיקות עמדה על מעט יותר מ-300 בלבד. 
מחיר הנוזל השחור נחתך ביותר מ-50% בשנת 2014, כאשר החל לצנוח ממחיר של 107 דולר לחבית עד לכ-50 דולר ברקע לזינוק בהיצע האמריקני והפריחה בשוק פצלי השמן במדינה. בד בבד, למרות האינדיקציות על עלייה בהיצע, מדינות קרטל אופ"ק נמנעו מלצמצם בתפוקתם עד לאוקטובר האחרון. מתוך כך השפל במחיר הנפט נרשם השנה בחודש פברואר כאשר מחיר חבית הגיע ל-25 דולר. 
בספטמבר האחרון, מדינות אופ"ק הגיעו לידי הסכמה על קיצוץ בכמות קידוחי הנפט. מדינות נוספות יצטרפו למדינות אופ"ק בהקפאת הייצור של הנוזל השחור. מדובר בהודעה משותפת של לא פחות מ-11 מדינות שאינן חברות בארגון אופ"ק לפיה בכוונת אותן מדינות לחתוך את היקף תפוקת הנפט יחד ב-558 אלף חביות ביום. סך הקיטון הכולל נכון להיום עומד על 1.8 מיליון חביות ליום. חדשות אלו הציתו ראלי מחודש במחיר הנוזל השחור.
הדעות חלוקות בנוגע לכיוון הנפט בשנה האזרחית הבאה. אך לא כולם מתרשמים. בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב עשויה להצית למהפכה בשוק האנרגיה העולמי. זאת לאור העובדה כי הקלה ברגולציות האקספלורציה בכלכלה הגדולה בעולם, אמורה להפוך את ארה"ב למעצמת אנרגיה בינלאומית תוביל את הנפט לירידה של כ-50% מערכו כיום לרמה של 25 דולר לחבית.
 
סופה של שנת 2016 הייתה כאמור בסימן החלטתו של אופ"ק לקצץ בכמות הקידוח. ניתן להניח כי שוק ההיצע האמריקני ישמח להיכנס לתוך הוואקום של הקיטון המלאכותי בתפוקה.
זה המקום להזכיר כי החלק הארי של תכנית זו הוא לפעול ללא דיחוי על מנת להוביל לעצמאות אנרגטית של ארה"ב.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רק ההתחלה
  י 03/01/2017 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו רק ההתחלה! יצרניות הנפט שמבינות ש"הסכנה" של תחליפים ירוקים עברה ביחד עם העובדה שהאיש שלהם (ושל פוטין) מונה לשר החוץ יעלו את המחיר עוד השנה לאיזור ה100. השיא של בוש ישבר במהלך הקדנציה של טראמפ...
  סגור