מחיר הנפט זינק היום 2.6% לשיא של 17 חודשים - הנה הסיבה

 | 
מרכז עניין
מחיר הנפט זינק היום 2.6% ו'נקבע' על מחיר של 53.7 דולר לחבית. הסיבה היא הודעה משותפת של 11 מדינות שאינן חברות בארגון אופ"ק לפיה בכוונת אותן מדינות לחתוך את היקף תפוקת הנפט יחד ב-558 טלף חביות ביום. הודעה זו מצטרפת להחלטת המדינות בחברות באופ"ק מלפני שבועיים על הפחתה של 1.2 מיליון חביות בהפקת הנפט היומית. בסה"כ מדובר בהפחתה של 2% מהיקף תפוקת הנפט העולמי היומי, אבל נראה שהמשמעות העיקרית של שתי ההחלטות היא בעיקר תודעתית. מפיקות הנפט בעולם מתחילות לווסת את היקף ההנפקה במטרה לתמוך במחיר החבית.
לגבי ההודעה שהוציאו אותן 11 מדינות שאינן חברות באופ"ק, אמנם מדובר בהפחתה שמעט נמוכה מהתחזיות (דובר תחילה על הפחתה של 600 אלף חביות ביום), ובכל זאת זו ההפחתה הראשונה של מדינות אלו מאז 2001 וזו ההפחתה הגדולה אי פעם עליה החליטו מדינות שאינן חברות באופ"ק. שר האנרגיה הרוסי, אלכסנדר נובאק, אמר כך: "זה באמת אירוע היסטורי, זו הפעם הראשונה שכל כך הרבה מדינות מפיקות נפט מחלקים שונים של העולם ישבו בחדר אחד והצליחו להגיע להסכמות". רוסיה צפויה לחתוך את היקף ההפקה בקרוב ל-300 אלף חביות ביום ומדינה נוספת שבולטת היא מקסיקו שצפויה לחתוך את היקף ההפקה בכ-100 אלף חביות ביום. 
בגולדמן זאקס מעריכים כי מחיר הנפט יסחר במחצית הראשונה של 2017 סביב 55 דולר לחבית והזהירו כי נוכח הפחתת התפוקה מצד אופ"ק ומדינות נוספות שאינן חברות בארגון (בעיקר רוסיה), ייתכן שארה"ב תגדיל את היקף ההפקה. גם נורבגיה שקיבלה הזמנה להצטרף להפחתת התפוקה מצד המדינות שאינן באופ"ק (ובשנות ה-90 אכן השתתפה במהלך שכזה) סירבה הפעם לקחת חלק במהלך בטענה שגם ככה תפוקת הנפט של המדינה (מהים הצפוני) נמצאת בירידה ב-15 השנים האחרונות.    
מאז הודעת אופ"ק על ההחלטה בעניין קיצוץ ההפקה, מחיר הנפט זינק ב-17% ונסחר כעת בשיא של 17 חודשים. גרף מחיר הנפט מתחילת השנה 2016:
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה