המשוכה הבאה שניצבת בפני אופ"ק לקראת המפגש בנובמבר

 |  (3)
הזהב השחור
לאחר ההסכם על הקפאת ייצור הנפט, שהביא לזינוק חד במחיר הזהב השחור, ממחיר של
44.7 דולר לחבית ביום שלישי (יום לפני מפגש אופ"ק) למחיר נוכחי של 48 דולר לחבית (עליה של כ-7.3% בכשלושה ימים). האתגר המשמעותי ביותר העומד כעת בפני אופ"ק התגלה דקות ספורות לאחר שהמדינות החברות בארגון הודיעו כי הגיעו להסכמות.
בתדרוך לתקשורת שהתנהל באופן מעט מבולבל ואף עצבני, שר הנפט העירקי פרץ בעצבים כלפי עיתונאים ואנליסטים שניסו להעריך את כמות הנפט שכל מדינה תייצר בעקבות ההסכם, וזאת מפני שהערכות אלו יהוו המפתח לקביעת תפוקות והערכה כלפי אילו מדינות יעמדו בהתחייבויות שלהן לתפוקות, ואילו מדינות לא. שר הנפט העירקי התלונן באלג'יר כי ההערכות שפורסמו כלפי תפוקת הנפט העירקי נמוכות מדי והזהיר כי עירק תסרב להגביל את עצמה לתפוקות שלא יעמדו במספרים שהיא מעריכה.
בעוד ההסכם שנחתם ביום רביעי האחרון באלג'יר וקבע מכסה כללית כלפי כל 14 המדינות החברות בארגון, הוא לא כלל הגבלות כלפי כל מדינה בנפרד, וזה מה שנשאר לוועדה לדווח למפגש אופ"ק הבא שיערך בחודש נובמבר. הסכמה ומעקב אחר מכסות אלו תהווה משוכה משמעותית.
המדינות החברות בארגון יכולות למעשה "לרמות" את ההסכם, ולמכור תפוקות גדולות יותר מאשר התפוקות שייקבעו בנובמבר, ובכך להנות ממחיר גבוה יותר של הנפט שנובע מהקפאת תפוקות בקרב שאר המדינות בארגון. מעקב אחר התפוקות ופיקוח על רמאיות אלו היה אתגר תמידי עבור ארגון אופ"ק עד שזה זנח את ההגבלות בשנת 2008. לקבוצת המדינות עלולה להיות בעיה עוד בהגעה להסכם על הכמויות, כפי שהיה ניתן לראות כבר ביום רביעי בתדרוך לתקשורת של שר הנפט העירקי באלג'יר.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אין הסכם
  משקיע 04/10/2016 00:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין שום הסכם בסה״כ הסעודים בתיאום עם אובמה מחודש שעבר מנסים למכור נפט ב50$ חבית . זה לא יקרה כי העולם רוצה נפט מוזל והמדינות רוצות למכור . בואו לא נתבלבל מעבר לאופק יש פי שתיים ייצור במחיר שכל הבא ליד טוב להם אז קרטל זה לתקשורת והמחיר יקבע כמו שהיה עד היום 43-45$ לחבית במקרה הטוב ויכול להיות גם 30$ לחבית
  סגור
 • 2.
  למגיב 1 תקרא תשכיל תבין
  מושיקו המתדלק 02/10/2016 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יותר טוב שאין הסכם כי אז הרי זה קרטל שיעלה מחירי החבית ל70-80$ וזה בדיוק מה שהאזרח לא מעוניין שימשיכו להפיק הרבה שלא יגיעו להסכם שהשוק יוצף בנוזל השחור והמחירים יירדו ל40-45$ וכך צריך להיות
  סגור
 • 1.
  רמאים כולם. לא יהיה הסכם. (ל"ת)
  רמי 01/10/2016 16:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור