שוק גועש: איך קרה שהנפט טס ל-44.5 דולר, דווקא אחרי פיצוץ השיחות בקטאר?

מחיר הנפט רשם אתמול תנודה ענקית מעלה (צפו בגרף), נסחר בשיא מתחילת השנה, ומספק רוח גבית לשווקים
 |  (6)
סיכום האירועים
הזהב השחור מתחיל להצדיק את שמו? הנפט נסחר הבוקר בעליות קלות לאזור ה-44.5 דולר לחבית - רמת שיא לשנת 2016. רבות דובר על התאוששותו מהשפל ב-11 בפברואר, אז נסחר בשפל של שנים, תמורת כ-27 דולר לחבית בלבד. מאז זינק מחיר הנפט במעל ל-60%, (בין ביתר מתוך ציפייה לקיצוץ התפוקות) והיה אחד הגורמים לתיקון החד שחל בשוקי המניות - שטסו בשיעור דו ספרתי.
אך באופן כמעט מפתיע, דווקא מאז פיצוץ השיחות בדוחא בירת קטאר - עת ניסו (ללא הצלחה) מעצמות הנפט לקצץ את תפוקת הנפט - מחירו האמיר בעוד 10%, וזאת - למרות שתגובתו המיידית לפיצוץ השיחות הייתה צניחה של 5%.
ראשית, השביתה בתעשיית הנפט בכווית, עליה דווח בזמן שהחוזים על הנפט מגיבים בצניחה, הייתה גורם משמעותי לתיקון הירידות בו. השביתה שהשביתה לא פחות מ-70% מתפוקת הנפט במדינה, הביאה לציפיות לירידה בהיצע הנפט - לפחות בטווח הקצר - והדבר הביא לסיום המסחר בנפט בירידות של 1% בלבד ביום שאחרי פיצוץ השיחות. מגמת ההתחזקות המשיכה, ולמחרת - ביום שלישי, מחיר הנפט המשיך לעלות, ואף חצה את רמת מחירו טרם פיצוץ השיחות בקטאר, למרות שכלכלנים ברחבי העולם מדגישים כי השביתה הינה אירוע נקודתי, ואינה תשפיע לטווח הרחוק על היצע ומחיר הנפט.
גם בהמשך השבוע, מחיר הנפט המשיך לטפס, אמנם השביתה בכווית הסתיימה ועננת חוסר הוודאות הוסרה אך אז פורסם דו"ח המלאים בארה"ב (אתמול), דו"ח שהביא להתחדשות הראלי בנפט (צפו בגרף, התנודה הענקית מעלה אתמול) - ועליו שווה להתעכב:
למרות עלייה מינורית במלאי הנפט הגולמי - הנפט לא רק שלא הגיב בהתחזקות הירידות - אלא אף ביצע סיבוב פרסה, והחל לעלות לשיאים חדשים. לצד העלייה לביקוש לדלק (שמעלה את המחירים) התפוקה האמריקנית המשיכה לרדת, זה השבוע החמישי ברציפות! יותר מכך, לראשונה מאז סוף שנת 2014 התפוקה היומית של נפט בארה"ב ירדה מתחת ל-9 מיליון חביות ליום.
נראה כי מדובר בהשפעות של מחירי הנפט הזולים - שפשוט הביאו לחוסר כדאיות כלכלית בהפקת נפט במחירים כה זולים - ומכאן התפוקה ירדה. מעבר לכך, אפשרי כי הסוחרים בנפט (וחשוב לזכור בהקשר זה - הנפט מושפע לא רק מהיצע וביקוש - אלא גם מהמסחר הרציף בו) מאמינים כי האינטרס הכלכלי של המדינות המפיקות נפט כה גדול - שלמרות הפיצוץ בשיחות בניסיון לתיאום תפוקות - הן תמצאנה פתרון. גם אם מדובר בהערכה בלבד, בפועל - נראה כי מחירי הנפט פשוט מסרבים לרדת, לפחות בתקופה האחרונה.
לסיכום, מחיר הנפט מפגין "עוצמה" בשבוע האחרון, כשגם פיצוץ השיחות בקטאר, גם סיום השביתה בכווית, וגם עלייה קלה במלאי הנפט (אירוע שמוקדם יותר השנה, סביר שהיה מביא לטלטלה בשווקים) - לא רק שלא מביאים לירידה במחירו - אלא גורמים לסוחרים בו להאמין כי מחירו רק ימשיך להאמיר.
הנפט בחודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הגנבים הגדולים מבצעים שורט סקוויז (ל"ת)
  אכלתי אותה 22/04/2016 16:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  איפה כל המומחים שנתנו יעד של 10$??? (ל"ת)
  משקיע קטן 21/04/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  נו באמת
  אבי 21/04/2016 12:40
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מחפשים הסברים כלכליים למסחר ספקולטיבי, בסך הכל שורט סקוויז ענק של קרנות גידור שהימרו על נפילות דוחא והתבדו
  סגור
 • 3.
  אירן
  חיים 21/04/2016 12:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טריק של האירנים.רצו לקנות בזול אז פשוט לא הופיעו בדוחא
  סגור
 • 2.
  מה יחימוביץ חסרת הבינה תעשה עכשיו? (ל"ת)
  מיכה 21/04/2016 11:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  תודה על הכתבה, אני שם שורט על הנפט (ל"ת)
  אדי 21/04/2016 11:14
  הגב לתגובה זו
  9 5
  סגור