תנודתיות חריפה: הנפט צולל 2.7% ברקע לשלל ספקולציות

 | 
להבה, צילום: Getty images Israel
מחיר הנפט ממשיך להשפיע באופן מהותי על המסחר בבורסות העולם, ולאחר שזינק אתמול ב-6% (ותמך בראלי שנרשם בשוקי ההון), מאבד כעת הנפט כ-2.4%, למחיר של 32.5 דולר (בחוזה החדש, לאחר שאתמול הייתה פקיעה) -  ואיתו המסכים ברחבי העולם נצבעים באדום. האירוע המרכזי היום בשוק הנפט - נאומו של שר הנפט הסעודי בכנס ביוסטן. 
הסיבה לירידות היום, פרט לתיקון אפשרי לאחר הזינוק החד אתמול, הינה הדיווחים כי אירן, (שהיא כזכור אחת הסיבות לחשש הרב מהצפת העולם בנוזל השחור) כי משלוחי נפט גדולים ייצאו מהמדינה - ואלו עלולים לקזז את השפעת ירידת התפוקה בארה"ב. בנוסף, אבדאללה אל ברדאי, המזכיר הכללי של אופ"ק, אמר היום כי ההסכם על הקפאת היקף ההפקה, זה רק "צעד ראשון" וצפויים צעדים נוספים בהמשך. אבל בשוק בעיקר מפרשים את דבריו בכך שהפחתת התפוקה היא לא על הפרק.
אירן, שכידוע חוזרת למסחר העולמי לאחר הסרת הסנקציות עליה, מעלה סימני שאלה רבים לגבי כמות הנפט אותה תייצא לעולם. המדינה, שמצפה להכנסות רבות ממכירת הנוזל השחור, סרבה להצטרף לסיכומים הבינלאומיים בנוגע להקפאת/קיצוץ תפוקות הנפט, ומתעתדת לייצא בין 1-2 מיליון חביות נפט ביום.
את הסיכומים הללו, בדבר הקפאת רמות תפוקת הנפט לרמת חודש ינואר - סיכומים שדווחו בשבוע שעבר - הובילו מובילות תפוקת הנפט בעולם - רוסיה וסעודיה, כשגם ונצואלה וקטאר עשויות להצטרף להסכם. שר האנרגיה הרוסי אף קבע ביום שבת האחרון (בראיון לתכנית טלוויזיה) מעין 'מחיר יעד אידיאלי' לחבית נפט - 50 דולר לחבית.
נזכיר כי אתמול, על רקע תחזית אותה הוציאה סוכנות האנרגיה הבינלאומית (ה-IEA) נוצרו ספקולציות בשוק על אפשרות לירידה בתפוקת הנפט בארה"ב, ומחיר הנפט זינק ב-6%. זאת, לאחר ירידה במספר מתקני הקידוח הפעילים.
 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה