דיווח שעשוי להיות משמעותי מאוד למחיר הנפט - שימו לב

לאחר ההתקפה על הקונסוליה הסעודית באירן, שר החוץ הסעודי מעדכן היום כי הקשר עם אירן יישמר בתיווכה של שוויץ
 |  (12)
מצא תחתית?
האם היחסים בין סעודיה ואירן מתחממים? רשת 'אל ערבייה' וגם 'רויטס' צוטטו לפני דקות אחדות את דברי שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, שעדכן היום במלים אחרות כי הקשר עם אירן יישמר בתיווכה של שוויץ. לדבריו של אל-ג'ובייר, ממשלת שוויץ תנהל את הקונסוליה הסעודית באירן ותקל על הגעת צליינים אירניים לסעודיה. "שוויץ הציעה ל... לטפל באינטרס (הקונסולרי) הסעודי באירן, ואנחנו בממלכה הסעודית מעריכים זאת וזה מקובל עלינו", אמר ג'ובייר במסיבת עיתונאים עם עמיתו השוויצי. עם זאת, הוא הוסיף כי אין צורך לגשר על הרקע בינה לבין אירן.
נזכיר כי בתחילת ינואר סעודיה פינתה את עובדיה מהקונסוליה בטהרן, לאחר שזו הותקפה על ידי ההמון השיעי בתגובה להוצאה להורג של איש דת בכיר בסעודיה הסונית, נימר אל-נימר. הדיווח מהיום מעלה תהיות לגבי התקרבות היחסים בין סעודיה ואירן שנמצאות בשתי הקצוות המנוגדים של האיסלם.
האם המהלך צפוי להשפיע על מחיר הנפט? כידוע, היחסים בין סעודיה לאירן עלו כבר מזמן על שרטון. הוצאתו להורג של איש דת שיעי המשפיע ביותר בערב הסעודית הסונית איננה הסיבה היחידה לעוינות בין שתי המדינות, אלא תוצאה של מתיחות מתמשכת בכל הזירות. עם זאת, המהלך שהעמיק את הקרע בין השיעים לסונים גרר תגובה עזה מצד האיראנים, שהתקיפו כאמור את הקונסוליה הסעודית באירן. לאחר ההוצאה להורג מחיר הנפט המשיך במגמת הירידה ולמעשה חצה בימים שלאחר מכן רף תמיכה נוסף, מתחת ל-35 דולר לחבית.
האם הידיעה היום מעלה כוונות מצד סעודיה לחימום היחסים? בעוד האינטרס הסעודי הוא להמשיך ולהעניש את אירן במחירי נפט נמוכים על מנת לפגוע בכלכלה האירנית, זו האחרונה חוזרת בימים אלו לייצא נפט למערב לאחר תפוגת האמברגו מימי תוכנית הגרעין. הענשה הסעודית פוגעת למעשה גם בסעודיה עצמה שנקלע לגרעון עצום לצד מדינות נוספות חברות אופ"ק כמו ניגריה שכבר ביקשה חילוץ מהבנק העולמי, וונצואלה שנמצאת על סף פשיטת רגל. החשש של הממלכה הסעודית מצניחה חדה בהכנסות מנפט נובע בין היתר כתוצאה מהורדת הסנקציות מאיראן והנסיון של האיראנים השמרנים לבלום את עמיתיהם הרפורמים.
הקריסה במחיר הנפט העלתה לאחרונה השערות כי סעודיה נמצאת בשיח עם רוסיה על מנת לצמצם תפוקה. עם זאת, בינתיים, הרוסים מספקים הצהרות כי סעודיה תסכים למהלך, בעוד הסעודים מצידם מספקים הצהרות מעורפלות וסותרות. מנגד, בסוף השבוע נרשם ראלי של 12% במחיר הנוזל השחור, וזאת על רקע ציטוט דברי שר האנרגיה של איחוד האמירויות שאמר כי הוא משוכנע כי ארגון אופ"ק יגיע השנה להסכמה בדבר קיצוץ תפוקה. (לכתבה המלאה - לחץ כאן)
גרף נפט ב-12 החודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  וואלה? בגלל זה בסעודיה הבורסה נופלת? לא הא? (ל"ת)
  ח 14/02/2016 16:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  הזוי?קריסת הנפט-תיאום סעודי ישראלי-לפגיעה בפוטין ואירן
  כותבי תרחישים 14/02/2016 15:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סעודיה+ירדן+ישראל+המורדים הסונים+ארהב+ הכורדים תיכננו להפיל את אסעד- משהבין פוטין את התרגיל- טס מייד לירושלים לפגישה עם הנשיא (ש פרס)+רהמ ביבי- וככן פוטין ניפגש מס פעמים עם הנשיא אובמה- במיפגשים הנל פוטין הצליח לכופף את שלושת הנל סעודיה הבינה שאובמה לא עומד הסיכומים ולכן היה סיכום מוקדם לגרום לקריסת הנפט-כדי לכופף את פוטין-ואומנם דיווחנו על קריסת הנפט- בניגוד לניתוחים של מס מנתחים ישרלים ואחרים- -מדוע : פוטין הגיע לירושלים מדוע ישראל הכירה בכורדים מדוע מיכליות כורדיות מובילות נפט לחיפה מדוע אירן ביצעה הפיכה בתימן מדוע הנשיא ר רבלין וש פרס שלחו תנחומים למות מלך סעודיה ,עבדללה, אח של המלך הנוכחי סלמן מדוע סעודיה איימה לשלוח צבא נגד אסעד האם אסעד חייב כסף לפוטין? ונמל צוללות ? עקבו אחרינו משנים קודמות
  סגור
 • 4.
  מסקנות הפוכות להגיון.
  שמטוב 14/02/2016 14:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אירן פוגעת בסעודיה וכאן מדווחים על שיפור יחסים בין אירן לסעודיה. הייצוג על ידי שוויץ הוא כדי למנוע התדרדרות קשה בסיכסוך בין המדינות הללו, זהו לא צעד לא צעד של התקרבות.
  סגור
 • 3.
  מסקנות הפוכות להגיון.
  שמטוב 14/02/2016 14:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אירן פוגעת בסעודיה וכאן מדווחים על שיפור יחסים בין אירן לסעודיה. הייצוג על ידי שוויץ הוא כדי למנוע התדרדרות קשה בסיכסוך בין המדינות הללו, זהו לא צעד לא צעד של התקרבות.
  סגור
 • טעות שלך
  בן 14/02/2016 22:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם האפשרות היא נתק או תיווך של שוויץ... אז האפשרות השנייה נראית כמו התקרבות ביחסים
  סגור
 • 2.
  ואווי וואי הנפט חוזר ל 50-60 דולר
  Oil 14/02/2016 13:27
  הגב לתגובה זו
  3 5
  תוך כמה חודשים מניות האנרגיה בהחלט ישמחו מהחדשות האלה.מעניין מה יהיה השבוע אני במתח
  סגור
 • ואני מכרתי ביום ו פאיררר (ל"ת)
  אחי 14/02/2016 13:42
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • לא נורא,עדיין לא מאוחר. (ל"ת)
  אחד 14/02/2016 16:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • בחלומות הלילה...
  םפ 14/02/2016 13:39
  הגב לתגובה זו
  7 3
  אין כבר איפה לאחסן את הנפט ...איזה 50 ואיזה 60...
  סגור
 • בוא נהיה ריאליים ידשדש סביב ה 37$ יותר הגיוני (ל"ת)
  רם 14/02/2016 14:54
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 1.
  שטויות במיץ, סעודיה מרכזת כוחות בגבול סוריה טורקיה
  ם 14/02/2016 13:27
  הגב לתגובה זו
  9 1
  איזה התקרבות ואיזה נעלים...מעניין שעל זה לא דיווחתם
  סגור
 • גם זה טריגר לקפיצה בנפט
  ארבונשרמוט 14/02/2016 14:29
  הגב לתגובה זו
  6 3
  נהדר!
  סגור