הזהב השחור: עליות קלות במחיר, האם ארה"ב תציף מחדש את העולם בנפט?

 |  (1)
אסדת נפט, צילום: Getty images Israel
לאחר שמחיר הנפט נסחר בתחילת היום בעליות חדות, לקראת סוף היום, נסחר הראשון בעליות קלות בלבד. מחיר הנפט עולה 0.5% אל  מחיר של 57.2 דולר. 
בתחילת היום, עם פרסום דוח התעסוקה האמריקני שגרם להחלשות הדולר אל מול שאר המטבעות העיקריים בעולם, הנפט נסחר בעליות של קרוב ל-2.5%. ירידה במחיר הדולר מביאה לרידה במחירו של הנפט מחוץ לארה"ב כאשר זה מתומחר במטבע האמריקני גם מחוץ לגבולות ארה"ב וגורמת לעלייה בביקוש אל הזהב השחור. 
כל זה היה נכון עד לשעה 20:00. דאז דווח דוח 'בייקר יו' אשר בוחן את כמות האסדות הפעילות בארה"ב וגרם להתייקרות הנפט להימחק כמעט לחלוטין. דוח בייקר יו הציג עלייה ראשונה בכמות האסדות הפעילות מזה 29 שבועות רצופים של ירידות שונות בכמות.
הירידות במספר האסדות הגיעה בעקבות התמוטטות מחיר הנפט בשנה האחרונה, כאשר מחיר הנפט ירד בכ-40% מאז יולי האחרון. מתוך כך, חלק מהאסדות במדינה הפכו ללא כלכליות, כלומר אסדות בהן עלות הקידוח עולה על שווי הנפט שניתן להפיק מהן. 
בחודשיים האחרונים התקיים סוג של ראלי במחיר הנפט כאשר זה עלה ממחיר של כ-46 דולר באמצע אפריל למחיר של כ-60 דולר בסוף יוני. העלייה הזו ככל הנראה הביאה לפתיחה מחדש אל אסדות ברחבי ארה"ב בשבוע האחרון. דוח בייקר יו מצביע על עלייה בכמות של 12 אסדות לכדי 640 אסדות פעילות. פתיחת אסדות מחדש תגדיל את התפוקה הכללית בארה"ב ותכביד על מחיר הנפט.
על פי אנליסטים שונים, ארה"ב תוסיף עוד 100 אסדות עד סוף השנה. אם כי נראה שהפריחה בשוק הנפט מפאת מחירו הנמוך, לא תשחזר את עצמה בקרוב. לשם השוואה, בחודש יולי אשתקד, פעלו בארה"ב מעל ל-1,500 אסדות שונות שקדחו במלוא האון. 
דוח בייקר יו היה אמור להתפרסם בכלל מחר, אך משום שמחר הוא ה-3 ביולי, יום לפני יום העצמאות האמריקני, כל הדוחות הוקדמו להיום. 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מחר ה-3 ביולי
  מט 02/07/2015 22:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל יום חופש בארצות הברית לכבוד יום העצמאות
  סגור