איראן ניצבת בפתח: הנפט סגר בירידה יומית, חצה את גבול ה-60 דולר

 | 
נפט, צילום: Getty images Israel
יום המסחר בנפט התאפיין בירידות שערים. הירידות גורמות לנפט להיסחר מתחת למחיר של 60 דולר לחבית לראשונה השבוע. הסיבה לירידות היא אותה הסיבה שאפיינה את חששות המשקיעים בימים האחרונים והיא סיומן של הסנקציות על איראן ושובה של האחרונה אל שוק היצוא העולמי. 
חלק מהאנליסטים של שוק הנפט תולים את הירידות היומיות בשוק הנפט בחשש מעזיבת יוון את גוש היורו, מהלך שיכול להכביד על כלכלת היבשת ובתוך כך לצמצם את הדרישה לנפט באירופה. לאחרונה מופיעים אינדיקטורים כלכליים חיובים בקרב הכלכלות הגדולות ביבשת כמו גרמניה וצרפת שככל הנראה מצביעים על כך שהצמיחה בתוצר בכלכלות אלו תתגבר בשנה הקרובה. צמיחה שעשויה להגביר את צריכת הנפט במדינות אלו.
צרות באפריקה. ניגריה אחת מספקיות הנפט הבולטות בשוק הצליחה להגדיל את תפוקת הנפט שלה לחודש מאי בסך של 234 אלף חביות ולהגיע לכדי 1.88 מיליון חביות ליום. הבעיה של ניגריה היא למצוא קונים לנפט שהיא מפיקה.
על פי הדיווחים של המדינה, בהווה נמצאים כ-10 מיליון חביות אשר אין להן דורש. על פי כלכלני אופ"ק 10 מיליון חביות הן בדיוק יתר ההיצע היומי הקיים בעולם ושבגינו עלולות מדינות אופ"ק להחליט על הקטנת הקידוחים. 
נשוב לאיראן, זו ממתינה בקוצר רוח לסיום הסנקציות של המערב בכדי לשוב לשוק ייצוא הנפט העולמי. אתמול, שר הנפט האיראני ביז'אן סאנגה טען בפני רויטרס כי ביכולות המדינה להגדיל את תפוקת הנפט שלה בחצי מיליון חביות ליום במידה ויוסרו הסנקציות.
על פי הערכות שונות יכולת תפוקת הנפט היומית של איראן עומדות על 3.5 מיליון חביות ליום (מקום שישי בעולם). איראן צפויה לחתום בסוף החודש על הסכם שמסדיר את שאיפותיה לאנרגיה גרעינית תמורת סיום הסנקציות. 
אתמול, דוח המלאים הציג ירידה גבוהה מהצפוי במלאי הנפט הגולמי האמריקני בסך של כמעט 5 מיליון חביות. זהו השבוע השביעי ברציפות שבו מלאי הנפט הגולמי נמצא בירידה. הסיבה לירידות ברורה; לאחר הזינוק בתפוקה בארה"ב בעקבות שוק פצלי השמן, לאור הירידות במחיר הנפט הפכו חלק מהקידוחים ללא כלכליים. כלומר קידוחים שעלות השאיבה עולה על שווי התפוקה. 
מחר (ו') יפורסם דוח בייקר יו' אשר מודד מדי שבוע את מספר האסדות הפועלות בארה"ב. שלא במפתיע דוח זה מצביע על כך שמספר האסדות הפעילות בארה"ב נמצא בשפל מתחילה השנה. 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה