לקראת ועידת אופ"ק: הנפט צנח 2.6%,"אף אחד לא רוצה לנענע את הספינה הזו"

 |  (1)
תמר, צילום: אלבטרוס
מחיר חבית נפט יורד היום עד כ-2.6% אל מחיר של 59.7 דולר חבית. הירידות מגיעות בעקבות התחזקות הדולר אל מול מטבעות העולם ובמיוחד היורו. העלייה בשווי הדולר עולה בעקבות התפתחויות ביבשת אירופה. לקריאה נוספת. כמו כן, הירידות נובעות מהירידה בתקוות לשינוי במדיניותה של אופ"ק (פרטים בהמשך).
היום פורסם מדד מלאי הנפט הגולמי בארה"ב.  הדוח הצביע על ירידה שבועית בת כמעט 2 מיליון חביות נפט. הירידה החזויה של השוק הייתה נמוכה יותר. זוהי הירידה החמישית ברציפות של המלאים בארה"ב. נציין טרם הירידות האחרונות, בעקבות הפריחה בשוק פצלי השמן במדינה, המאגרים בארה"ב הגיעו לשיא של 30 שנה. 
ירידת המלאים מוסברת על ידי סגירת אסדות קידוח פעילות בארה"ב אשר נסגרות לנוכח ההוזלה במחירי הנפט. מאז יולי האחרון, נרשמה ירידה של מעל ל-40% במחירי הנפט (ממחיר של 107 דולר לחבית).
מחיר נמוך מדי של נפט, במקרים קיצוניים הופך את הקידוח של חלק מהאסדות "ללא כלכלי", כלומר מצב שבו קידוח של נפט וזיקוקו עולה יותר ממחירו בשוק. על פי דוח בייקר יו, בשבוע שעבר נסגרו 13 אסדות בארה"ב. זה היה השבוע ה-25 ברציפות בו מספר אסדות הקידוח בארה"ב נמצא בירידה. סך האסדות הפעילות בארה"ב עומד היום על 646 אסדות - הכמות הנמוכה ביותר מאז אוג' 2010. 
פגישת אופ"ק
מדינות אופ"ק יפגשו שבוע הבא. הקונצנזוס בהווה עומד על כך שהמדינות ימשיכו בקצב התפוקה הקיים ויתעלמו מהקריאות להורדת תפוקה בכדי לדחוף הלאה את מחיר הנפט. ארגון אופק כולל את המדינות מייצאות הנפט שאחראיות על ייצורו של מעל ל-40% מסך הנפט העולמי. 
"אף אחד לא רוצה לנענע את הספינה הזו. הפגישה תתנהל על מי מנוחות. כך אמר נציג של אחת המדינות לרשת החדשות רויטרס
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הבהרות
  אוריאל 03/06/2015 21:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לא הבנתי , מדוע הנפט יורד כאשר המלאי יורד בצורה דרסטית ? זה לא אמור להיות הפוך ? האם אין זה גורם משפיע גדול יותר מהדולר ?
  סגור