האסדות בארה"ב ממשיכות להיסגר, מחיר הנפט זינק קרוב ל-5%

זה היה השבוע ה-25 ברציפות בו מספר אסדות הקידוח בארה"ב נמצא בירידה ומגיע לשפל מאז אוג' 10
 |  (1)
נפט, צילום: Getty images Israel
מחיר חבית נפט עולה היום בכמעט 5% וחוצה את גבול ה-60 לראשונה מזה שבועיים, אל מחיר של 60.6 דולר. מחירו של הזהב השחור עולה היום מסיבות שונות. הסיבה הראשונה  היא פרסום דוח האסדות הפעילות בארה"ב שהציג ירידה חדה של 13 אסדות השבוע. 
זה היה השבוע ה-25 ברציפות בו מספר אסדות הקידוח בארה"ב נמצא בירידה. סך האסדות הפעילות בארה"ב עומד היום על 646 אסדות - הכמות הנמוכה ביותר מאז אוג' 2010. כך על פי הדוח של בייקר יו. 
הסיבה השנייה היא תגובת המשקיעים לדוח שפורסם אתמול שהציג ירידה שבועית שלישית ברציפות במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. בנוסף, היום פורסם כי התוצר האמריקני הצטמק ברבעון הראשון של השנה ב-0.7%. 
ירידה בתוצר מצביעה על ירידה בפעילות העסקית במדינה ומתוך כך התמתנות התחזקות הדולר בעתיד לבוא. חולשה בדולר מורידה את מחיר  הנפט מחוץ לארה"ב כאשר זה נסחר דולרית ומגדילה את הביקוש לו. 
בחודש האחרון דוח המלאים הציג ירידה במלאי, בעיקר בשל סגירה של אסדות לקידוח נפט פעילות בארה"ב. האסדות השובתו מחמת מחירו הנמוך של הנפט שגורם לחלק מהחיפושים והקידוחים להפוך ל"לא כלכליים" (כלומר נפט שמחיר הקידוח  שלו מהאדמה והזיקוק  שלו יקר יותר ממה שהוא יימכר בשוק החופשי). 
אם כי נציין שטרם התחלת הירידות במלאי הנפט הגולמי שנרשמו בחודש האחרון, הפריחה בשוק פצלי השמן הביאה את הכמות המלאים לשיא כל הזמנים. השיא הגיע לאחר רצף שנמשך במשך של שלושה חודשים ברציפות. 
אופק תשנה כיוון?  
בחודש אוקטובר האחרון, נפגשו נציגי אופ"ק כאשר ברקע נרשמו צלילה משמעותית במחיר הנפט (הנפט ירד קרוב ל-40% מאז חודש יולי האחרון). דאז, התנגדותה של יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ערב הסעודית, הביא לידי כך שמועצת אופ"ק החליטה לא לקצץ בקידוח ובהנפקת הנפט. החלטה שהעניקה את האות להמשך הירידות במחיר הזהב השחור עד לשפל של כמעט 40 דולר. 
מועצת אופ"ק תיפגש שוב ב-5 ביוני הקרוב. גם הפעם אין צפי לכך שמועצת אופ"ק תחליט לקצץ בקידוח הנפט במדינות המייצאות. זאת בעוד על פי ניתוח כלכלני האירגון, העולם סובל מיתר היצע של 10 מיליון חביות מדי יום. לקראת ולאחר הפגישה, מחיר הנפט יכול לחוות לחץ במחיר כפי שקרה באוקטובר - אם כי לא באותה האינטנסיביות.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  השוק הזה משוגע ופרוע ================================== (ל"ת)
  א 31/05/2015 08:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור