גילה: "עזבתי כי אני משוכנע שהממשלה תיישם את המתווה ותפגע בתחרות - נובל תחזיק 25% מתמר וזו הבעיה המרכזית"

יוג'ין קנדל: "חייבים לפתח את לוויתן וכריש במהירות - המשקיעים הזרים לא עומדים בתור בנתב"ג"
 |  (24)
דיויד גילה, צילום: לילך צור
שר האנרגיה החדש יובל שטייניץ פתח היום את הועידה האנרגיה של מכון האנרגיה במלון הילטון בתל-אביב. הנאום שורי, קפיטליסטי בעד קידום מהיר של פיתוח מאגרי הגז. "הפתרון נכון ושקול, אך ייתכנו שינוים קלים", אמר על הפשרה המוצעת עם בעלי מאגרי הגז "תמר" ו"לוויתן".
יובל שטייניץ הסביר שפיתוח מהיר של מאגרי הגז זהו אינטרס ישראלי מובהק בהיבטים כלכליים, בטחוניים ופוליטיים. לדבריו נגרם למשק הישראלי נזק כלכלי גדול בגלל העיכוב בפיתוח מאגר "לוויתן".
יממה לאחר התפטרות הממונה על הגבלים עסקיים מבהיר שטייניץ כי "עלינו לדאוג שהגז שנמצא בים יגיע ליבשה - שהלוויתן לא יישאר במים. יש דחיפות לקבל החלטה עכשיו - זאת שעת הכרעה".
שטייניץ: "ישנן מדינות שהכשילו את עצמן בהחלטות שגויות וברגולציה מוטעית את פיתוח אוצרות הטבע שלהן. טובת המדינה ואזרחיה היא לא רק לדאוג שמיליארדי השקלים ממיסוי הגז יגיעו, אלא גם לדאוג לכך שהגז שנמצא בלב ים יגיע ליבשה. אמנם איתרנו לווייתן בלב הים, אבל אם יישאר בלב ים המדינה והכלכלה, התעשייה והאזרחים לא ייהנו מאותן תגליות. חובה על כולנו להוציא את העגלה מהבוץ".
יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה: "הייתה לנו טעות שישראל הייתה יוצאת דופן, וכדאי לנו ללמוד מטעויות שנעשו בעולם בנושא זה. צריך לעבוד בשיתוף פעולה בין גורמי הממשלה השונים. אם הרבה אנשים סוחבים את אותה עגלה עלול להיווצר מצב שהיא לא זזה. המטרה היא פיתוח מהיר! של לוויתן כריש ותנין והרחבה של תמר. אנחנו חייבים יתירות אנרגטית. כל חודש שעובר המפעלים בארץ משלמים פי 3 ופי 4 על הגז. אם המדינה לא תגייס כסף מהאזרחים היא תיאלץ להעלות מיסים. המדינה צריכה לפתח אטרקטיביות למשקיעים זרים הם לא עומדים בתור בבן-גוריון".
לדברי קנדל הם ניסו לשכנע את פרופ' דיוויד גילה ליישר איתם קו, אך ללא הצלחה ולכן הוא הודיע אתמול על סיום תפקידו. קנדל מתנגד לפיקוח על מחירים ולעודף רגולציה בתחום.
ניירות ערך בתחום:
דלק קידוחים יהש +4.17% דלק קידוחים 1,098 +4.17% דלק קידוחים יהש בסיס:1,054 פתיחה:1,069 גבוה:1,103 נמוך:1,063 תמורה:16,676,525 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: {אבנר יהש}
רציו יהש +4.59% רציו יהש 289.2 +4.59% רציו יהש בסיס:276.5 פתיחה:276.5 גבוה:292.1 נמוך:276.5 תמורה:38,773,426 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
אלוף במיל' יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל: "בזמן הקרוב נתחיל לדחוס יותר גז דרך הצינור היחיד של מאגר תמר. אנחנו חייבים לשמר את המאזן של שימוש בגז מול אלטרנטיבות של שימוש בפחם".
גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר : "היינו על מסלול המראה שכולם מייחלים לחזור אליו היום אחרי השנים האבודות. בן לילה התקבלה אשתקד החלטה לעשות פליק-פלאק, לשנות הסדר ולהכניס את כל משק הגז לקיפאון מוחלט. המתווה מאוד קשה מבחינתנו - אנו נאלצים לקבל הרבה פשרות אחרי שהשקענו 3.5 מיליארד דולר וכעת רוצים לחייב אותנו לצאת מתגליות. פתאום הממונה על הגבלים אומר 'לא מתאים' - אי אפשר לעבוד ככה. ההסדר מאוד מאוד קשה, אך אם זה ייתן לנו לפרוץ קדימה נראה איך אפשר לממש אותו".
יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה: "הברחנו משקיעים רבים ונשאר רק נובל אנרג'י - בוא לא נבריח גם אותו. אני לא מאמין בפיקוח על מחירים - זה לא עבד בחלב ובדלק. במקום להוציא עין לטייקון בואו נעזור לו".
גדעון תדמור: "אנו יכולים לספק גז באופן יעיל ובמחיר זול. מחיר הגז של תמר הוגן וראוי. אנחנו בעד תחרות אבל המדינה עשתה הכל על מנת להבריח את המשקיעים הזרים. הפופוליזם הזול גורם לנזק לישראל". אם וודסייד הייתה נשארת - זאת הייתה תחרות אמיתית. מתקבלות כאן החלטות בהינף יד".
אמיר לוי הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר: "אנחנו מחוייבים לפתיחת המשק לתחרות בסקטורים שונים ונעשה זאת גם בתחום הגז. כל 3 שנות עיכוב בפיתוח לויתן הם נזק של 2 מיליארד דולר. המודל המוצע שדלק יוצאת מתמר - מתווה תחרותי שייצור שלושה שחקנים".
פרופ' דיויד גילה הממונה על הגבלים עסקיים: "אני חושב שאני לא הבן-אדם הכי אהוד באולם הזה. התפטרתי כי הובהר לי שמשרדי הממשלה הרלוונטיים יעשו כל שביכולתם כדי לקדם את המתווה שמתגבש בימים אלה - מתווה שלצערי לא יביא לתחרות. זאת גם במחיר של פגיעה בעצמאותה של הרשות, שהיא מאוד חשובה מבחינה ציבורית. עשיתי מאמצים גדולים מאוד להגיע להסדר מחוץ לבית המשפט, על מנת למצוא מתווה שגם ייצור תחרות בשוק וגם ימנע את האיום של שותפות הגז שאם יהיה הליך שיפוטי, הן לא יפתחו את לוויתן. ברגע האמת הגעתי למסקנה שהאחריות המוטלת עלי בחוק לא מאפשרת לי לחתום על טיוטת הצו המוסכם, ולא מאפשרת לי לשכנע את בית הדין לסמוך ידיו על הפתרון הזה. אין מחלוקת בין משרדי הממשלה שטיוטת הצו המוסכם לא היתה מביאה תחרות, וכמעט שאין מחלוקת שההחלטה לא להגיש אותה לבית הדין היתה הדבר הנכון לעשות".
המתווה החדש
"לצערי המתווה החדש שמתגבש לא יביא לתחרות. הבעייה העיקרית במתווה שמתגבש הוא שבמתווה הזה חברת נובל ממשיכה להיות בעלים של 25% בתמר. המשמעות היא שנובל שותפה למשא ומתן המסחרי, ולקביעת המחיר והתנאים המסחריים של כל לקוחות תמר. כיון שנובל מחזיקה גם כ-40% מלוויתן, זה יגרום למצב שתמר לא תרצה להתחרות בלוויתן. בנוסף, כיון שלנובל 25% בתמר, התמריץ של לוויתן להתחרות בתמר גם הוא קטן. בהתאם, לא צפויה תחרות בין שני המאגרים הגדולים. בעצם נקלענו למצב שאנחנו דרשנו תחרות, והמונופול אמר לנו תחליטו: אם אתם מתעקשים על תחרות בריאה אז לא אפיק את הגז. אז תבחרו: או גז או תחרות".
מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, אורנה הוזמן-בכור: "המתווה למשק הגז הטבעי הוא המיטבי בעת הזו. חייבים לקבל החלטה כדי למנוע הפסדים של מיליארדי שקלים למשק".
תגובות לכתבה(24):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 21.
  לא כל פרופסור חכם
  קובי 04/06/2015 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדינה נאלצת לפעול ולתת תנאים טובים בשל מצבנו הגיאופוליטי העגום.פרט לזיגזוג של גילה אף מיתווה שלו לא הציע חלופה שתתקבל.הוא גרם נזק אדיר למשק המדינה.אני כבר לא בטוח שניתן לתקן הנזק שהאיש גרם.במקומו הייתי משתדל לשכוח את עצמו.
  סגור
 • 20.
  שלום ולא להתראות - ראיה צרה של דבר עצום (ל"ת)
  משה ראשל"צ 26/05/2015 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  תחרות מדומה גרועה ממונופול מפוקח
  ליצן 26/05/2015 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בענף הגז בארץ לא נתן ליצור תחרות משוכללת התחרות המוצעת תשאיר את המונופול ותסיר את הפיקוח על המחירים
  סגור
 • 18.
  רציו ואבנר מניות 2015 הריצה למעלה רק מתחילה כל כמה ימים
  ותיק 26/05/2015 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הודעה טובה.
  סגור
 • 17.
  אדון גילה ביבי לא פריאייר (ל"ת)
  אר 26/05/2015 12:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  צר עולמו כעולם נמלה
  JOUCA 26/05/2015 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדבר היחידי שמעניין את דויד גלה זו התחרות. אבל מה עם העיכוב שיגרם בהבאת הגז. והפסד הכנסות למשק של מיליארדים. ומה זה ישדר למשקיעים פוטנציאלים. אכן צדק ראש הממשלה שהחליט על המתווה המתגבש. וגלה ימשיך לחפש תחרות מחירים בסופרמרקטים.
  סגור
 • 15.
  רציו המלכה
  המאמינה 26/05/2015 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הן לא אמורות חלילה לרדת!!!!! מה שקורה רק מחזק אותי לא למכור!!!!!! שגילה אמר מה שאמר המניה נחתה,, שהוא התפטר לא עלתה המניה במיוחד,, שאומר ביבי שיש לנו מתנה ולא נשאיר אותה בים גם אין עליה,, לכן תעשו חשבון ותהיו נאמנים לעצמכם ותבינו שהמניות הגז רק צריכות לעלות!! אומרת את דעתי ואני לא מוכרת כמובן!!!!! בהצלחה ובעזרת השם בשורות טובות!!!!!
  סגור
 • 14.
  לא מאמין יותר לאף אחד במיוחד לא שטיניץ מוביל.
  רציו 26/05/2015 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם אחת כבר הספיקה לי אם הנוכל וחברו שישינסקי
  סגור
 • 13.
  הכל בגלל נתניהו
  מוטי 26/05/2015 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא הצית את הטירוף של הקנאות והקומוניזם בקריצת העין שלו לשטייניץ להפעיל את ששינסקי, אבל הוא כנראה לא שיער איזה תיבת פנדורה פתח שאיימה לקבור את כל משק הגז. עתה הוא מנסה לצמצם נזקים שזה הרע במיעוטו. אם לא היו מולו חדלי אישים שרוצים לשלוט בישראל לא הייתי תומך בו בגלל התרגיל המלוכלך שעשה לתעשיית הגז והנפט, איבדנו זמן יקר כסף ומשקיעים חדשים בגלל הקינאה החולנית של חלק לא קטן של הישראלים להצלחה של אחרים. נקווה שמעתה השכל הישר ישלוט.
  סגור
 • 12.
  לצערי שהמושכות אצל שטיניץ מצפה כל הזמן להפתעות רעות
  רציו 26/05/2015 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא נותן אימון בנוכל שעובד עם שישינסקי האבא של הנוכלים לא מאמין שיתנו לנו נחת .
  סגור
 • טען עוד
 • 11.
  טוב שהלך
  מומחה לאנרגיה 26/05/2015 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה רעש עשה מההתפטרות שלו.....רק טוב ייצא מזה כי סווף סוף יתעוררו הקברניטים שאוחזים בהגה הספינה וימנעו ממנה לעלות על שירטון שהיה תוקע אותה לשנים רבות כפי שניסה גילה לעשות....שיילך לשמוע מה אמר קודמו לתפקיד דוד תדמור......לא חשוב איזה תואר יש לך ז ובאיזה מונופול אתה רוצה להילחם -זה לא מקנה לך מונופול על החוכמה
  סגור
 • 10.
  די הלכת ?לך עם כבוד ולא עם פופוליזם שיחימוביץ מרעילה לך
  רק 26/05/2015 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל בוקר את האוזן
  סגור
 • 9.
  גילה-הכר במיגבלותיך
  גיאולוג 26/05/2015 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הממונה עלים העסקיים א יודע להכיר במיגבלותיו- ואני אצטט את הממונה שקדם גלילה את דוד תדמור שבמו פיו אמרת אתמול בשידור חי שהשיקולים אינם יחכולים להיות מוגבלים מהראייה הצרה של ההגבלים העסקיים בלבד וזו לא רק זכותה אלא חובתה של הממשלה להכריע בסוגיה......הממונה על ההגבלים יכול להביע את דעתו..אבל זו רק דיעה אחת מני דיעות רבות של כל מינ י מומחים בנושא שמקיף תחומים רבים חוץת מהגבלים עסקיים ובכלל זה רקאייה אסטרטגית עולמית משיכת משקיעים מחול וקידום פיתוח בכל הקיטור ולא לתקוע מקלות בגלגלים וזה בדיוק תפקידה של הממשלה..אז מר גילה....קצת צניעות.....
  סגור
 • 8.
  שטייניץ: his master voice כמו כלב נאמן נובח לקול אדוניו
  שמטוב 26/05/2015 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תפקידו של שטייניץ הוא לנבוח לפי ההנחיות של ביבי אדונו. הגז לא ישאר באדמה והכסף של תשובה יברח לארצות אחרות. הכסף של טייקונים הוא חסר תעודת זהות, אין לו שום קשר למקום ממנו הוא נילקח. מי שחושב שישראל תצא נישכרת מהכסף של הטייקון יצחק תשובה משלה את עצמו, את הכסף הזה נראה כמו כת הכסף שיצחק תשובה גנב מקרנות הפנסיה (בתרגיל דלו "התיספורת").
  סגור
 • 7.
  וליויתן ורציו במיוחד יורדות??????????????????????????? (ל"ת)
  כותרות מצויינות !! 26/05/2015 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  רציו המלכה
  המאמינה 26/05/2015 11:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אכן המניות צריכות לעלות!!!! וכאמור וידוע שיפתחו את לווייתן,, כך שכל נאמני רציו ובכלל חזקו ואמצו!!!!! וכמו שאמרתי ברוך השם מתחיל להתגשם ואם ירצה השם המשך בשורות טובות ועצת השם היא תקום!!!!
  סגור
 • 5.
  חוק שישינסקי הונאה
  חוק שישנסקי הונאה 26/05/2015 10:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מכרו חלומות התעשרות למהמרים במשך עשרות שנים במתווה של 12% תמלוגים - ופתאום שהתגלה הגז שינוי קיצוני בעזרת חוק היגיע המס למעל 60% . אם זה לא הטעייה וחוסר תום לב ורשעות והונאה - אז מה זה ? אה... זה לטובת הציבור שכחתי ....
  סגור
 • 4.
  לשטייניץ
  חיים 26/05/2015 10:39
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לא הכל נכון יש מצב נוסף למה לא חושבים קדימה צעד אחד ומנסים לשפר עמדות כלפי הטייקונים אפשר לאיים עליהם בהטלת כופר על ההפקה או מס רווחי הון החל מאחוז רווח מסוים אפשר הרבה אבל לוותר ככה למה מגיע להם הכל בגלל שהשקיעו במאגר עד היום יותר ממחקר ובדיקות מכל סוג לא השקיעו ממש באסדת הפקה וקידוח ימי הכל על כאילו אז אם ישקיעו ממש יש על מה לדון הכל כרגע אם ואם הם עוד לא בחרו באתר יבשתי ואיפה יוקם ולא מחפשים אמצעי הולכה לגז שיופק אז על מה ולמה הרעש בתקשורת כרגע תתנו לעסק הזה להתגלגל ואז תראו איך ומה לעשות איתם כל טוב לכולם
  סגור
 • 3.
  איזה גאון - משפט המאה - הגז יגיע ליבשה (ל"ת)
  שטי 26/05/2015 10:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • הפודל -כשהוא נובח הגז בורח (ל"ת)
  פול-גז בניוטראל 26/05/2015 10:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הנה מגיעים בשורות מצויינות לליויתן ורציו אז? למה
  נו אז מה קורה 26/05/2015 10:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  המניות לא ממשיכות לעלות? בשנה האחרונה מצאו הטיפשים מספיק סיבות להוריד את המניות מחיר הנפט, גילה ,עיכוב פיתוח ליויתן נו ? כל זה לא קיים ! איפה המומחים למה המניות לא עולות ?
  סגור
 • מאז הבחירות עלו מ 30 ל 41
  gg 26/05/2015 10:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא טוב?
  סגור
 • שנתיים בשער 68 ומכחה מאז. (ל"ת)
  אני קניתי לפני 26/05/2015 11:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  הגז
  לוך 26/05/2015 10:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  זה נכון אבל לסמוך על פולטקאי זה אפס לא בא בחשבון
  סגור