אור ירוק לאפי איתם: אושרו קידוחי נפט בדרום רמת הגולן לחברת "אפק"

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון אישרה לחברת "אפק", שבראשה עומד אפי איתם, היתר לבצע קידוחי ניסיון לחיפוש נפט
 |  (3)
רמת הגולן והחרמון, צילום: Getty images Israel
אור ירוק לחברת "אפק", שבראשה עומד תת אלוף במיל' אפי איתם - הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון, בראשות אורי אילן, הממונה על המחוז במשרד הפנים, אישרה לה היתר לבצע קידוחי ניסיון לחיפוש נפט בדרום רמת הגולן . וזאת בהמשך לרישיון שניתן לחברה לחיפוש נפט באזור בהתאם לחוק הנפט.

"אפק" היא חברה בת של חברה אמריקאית בשם ג'יני, הנמצאת בשליטתו של המיליארדר הווארד ג'ונס. בעלי מניות קטנים מעניניים נוספים הם: רופרט מרדוק, הלורד ג'ייקוב רוטשילד וריצ'רד (דיק) צ'ייני, סגן נשיא ארה"ב בתקופת גורג' בוש הבן, משמש חבר בדירקטוריון המייעץ של ג'יני.

הקידוחים דומים לקידוחים לחיפוש מאגרי מים, הנעשים דרך שגרה

משרד הפנים: "לאחר שהתכנית נדונה בוועדה נשמעו עמדות המתנגדים ונלקחו בחשבון מכלול ההיבטים הסביבתיים, הבטיחותיים ואיכות המים ואיכות האוויר באזור ונמצא שהתכנית עומדת בכל הוראות הדין, ובכלל זה אישור מסמך סביבתי, ותמיכת רשות המים, החליטה הוועדה על מתן היתר לביצוע הקידוחים".

מהמידע שהוצג לוועדה המחוזית הקידוחים לחיפוש נפט, דומים לקידוחים לחיפוש מאגרי מים, הנעשים דרך שגרה. כאשר הקדוחים יבוצעו תוך שמירה על אמצעי בטיחות, שמירה על מאגרי המים באזור והתושבים באזור.

קידוחי הניסיון יבוצעו באופן מדורג

לפני הועדה הונח מלוא המידע והנתונים הנדרשים לצרכי בחינת עצם עריכתם של קידוחי ניסיון לחיפוש נפט והפקת ניסיון. הקידוחים והפקת הניסיון ייערכו ללא כל שימוש בטכנולוגיות של סידוק. כמו כן ההיתר לביצוע קידוחי הניסיון איננו כולל הפקת נפט שאינו נוזלי.

בהתאם להיתר, קידוחי הניסיון יבוצעו באופן מדורג, כך שקידוח חדש יתבצע רק לאחר שצוות הבקרה, שהוסמך בידי הוועדה המחוזית במסגרת ההיתר, יאשר זאת, בכפוף לסיום הקידוח הקודם והחזרת השטח לקדמותו ועל פי תנאי ההיתר. בכל שלב יוכל צוות הבקרה לעצור את הקידוחים, אם פרטי ההיתר לא ימולאו.

הרישיון ניתן לשטח שמדרום לעיר קצרין ועד לחלקה הדרומי של הגולן

אם יימצא נפט, בכמויות מסחריות, ואם משרד האנרגיה יכריז על הקידוח כ"תגלית", בהתאם לחוק הנפט, יצטרכו היזמים בהתאם לחוק התכנון והבניה להגיש תכניות מפורטות לאישור הוועדה המחוזית. תוך הצגת תכנית מפורטת לכל אתר הפקה בנפרד. בנוסף, הוועדה סברה שקידוחי הניסיון עשויים לסייע במתן מידע על עתודות מי התהום באזור.

הרישיון לחפש נפט ניתן לחברת "אפק" בחודש אפריל 2013 ל-3 שנים. הרישיון ניתן לשטח שמדרום לעיר קצרין ועד לחלקה הדרומי של הגולן, אולם בחברה בחרו מספר נקודות מצומצם לצורך ביצוע הבדיקות והקידוחים.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מנוולים הורסים את מה שנותר מהמדינה
  דני א 30/07/2014 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפי איתם חשבתי איש מכובד אז חשבתי
  סגור
 • 2.
  אפי איתם לעזה
  ישראל 29/07/2014 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפי איתם שונא ישראל מוכן למכור את המדינה למילארדרים באמריקה זרע אמלק , להזהר ממנו וגם מושחת , היה שר התשתיות ועכשיו מוכר את התשתיות של המדינה להחזיר אותו לעזה תמורת שלום בהמה יבוסית מי שאישר את זה גם ילד לא משהו מושחת מאוד זה בכיה לדורות רשעים מרושעים
  סגור
 • 1.
  השתגעו !!!!זה יגרום לרעידות אדמה בדוק מבחינה גאולוגית (ל"ת)
  רר 24/07/2014 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור