מעבדות לחירות (כלכלית): הנה העבודה שתשנה לך את החיים - והיא "מול הבית"

אם אתם מעוניינים להרוויח עד 70 אלף ברוטו בחודש, ייתכן והעבודה הזו היא בשבילכם, אבל יש גם ויתורים שתצטרכו לעשות. צפו בתמונות
 |  (7)
שק דולרים, צילום: Getty images Israel
המחאה החברתית של שנת 2011 העלתה על סדר היום את יוקר המחיה בישראל: מחירי המזון, מחירי הדלק, המשכורת הנשחקת וכמובן מחירי הנדל"ן. הקושי לגדל ילדים במדינה שלנו ולחסוך כסף אשר יבטיח את יבטיח את הביטחון הכלכלי שלנו הובילו משפחות רבות לקשיים כלכליים.

על מנת להתמודד עם המצב, מרבית המשפחות בוחרות לנקוט בצעדים הטריוויאליים של צמצום ההוצאות. עם זאת, הרבה יותר מסובך לחפש מקורות הכנסה אשר יגדילו את ההכנסה המשפחתית. אתר Bizportal מצא עבורכם דרך יצירתית אשר תאפשר למשפחות להעלות את רמת החיים שלהם על ידי גידול בהכנסות - עבודה על גבי אסדה.

ברחבי העולם פועלות אלפי אסדות של קידוחי נפט וגז טבעי ועוד הרבה אסדות אשר על גביהן מתבצעת הפקה של נפט וגז. על גבי כל אחת מהן מועסקים עשרות רבות של עובדים. בעת הנוכחית לא מתבצעת בישראל פעילות אקספלורציה של נפט אך במים הכלכליים פועלות שתי אסדות הפקה - של 'ים תטיס' ושל 'תמר' אשר מעסיקות כ-40-50 עובדים. אתר Bizportal בשיתוף עם נובל אנרג'י מיפה את תנאי ההעסקה של העובדים על אסדת ההפקה של 'תמר' ותנאים אלו זהים פחות או יותר לתנאים באסדות אחרות ברחבי העולם.

אסדת ההפקה של תמר מבפנים; קרדיט: נובל אנרג'י
אסדת ההפקה של תמר מבפנים; קרדיט: נובל אנרג'י


אילו בעלי תפקידים נמצאים על גבי האסדה?

בעלי התפקידים על גבי האסדה עוסקים בתפעול האסדה. מדובר במפעילים, מכונאים, חשמלאים ואנשי תחזוקה טכניים. כמו כן על גבי האסדה ישנו צוות טבחים אשר מאייש מטבח במשך 24 שעות ביממה. כל בעלי התפקידים עוברים במהלך השהות על גבי האסדה הכשרות טכניות, הכשרות בנושאי בטיחות ועוד.

בחלק מהתפקידים על גבי האסדה נדרש ניסיון קודם ביבשה. כך למשל, חשמלאים ומכונאים נדרשים להגיע עם ידע מקצועי. עם זאת, על גבי האסדה מתבצע גם תהליך של התלמדות. אנשי תחזוקה טכניים לא נדרשים לידע רב - הם מוצמדים למפעילים ותיקים ובעלי ניסיון ולומדים מהם את העבודה.

תנאי העבודה

כעקרון, עלות הפעלת אסדת קידוח היא יקרה - כחצי מיליון דולר מדי יום. לכן, העבודה מתבצעת מסביב לשעון, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. לכן, העבודה על גבי האסדה מתבצעת במשמרות של 12 שעות - משמרת יום ומשמרת לילה.

תנאי העבודה הייחודיים על גבי האסדה והריחוק מהמשפחות ועל מנת למנוע שחיקה בעבודה גרמו לכך שבמחצית מהזמן העובד נמצא על גבי האסדה ובמחצית מהזמן על היבשה. ביחס לאסדת 'תמר' העבודה מתבצעת באופן הבא: עובדים ישראליים מועסקים שבועיים על גבי האסדה ובמשך שבועיים הם נמצאים בבית. עובדים שמגיעים מחו"ל מועסקים לתקופה של 28 ימים ולאחר מכן הם מבלים 28 ימים עם משפחתם.

על גבי האסדה ישנה היררכייה פיקודית בדומה לצבא. את האסדה מנהל מפעיל בכיר אשר נקרא פורמן וכל העובדים צריכים להישמע להוראותיו. לפורמה ישנם עוזרים אשר אחראים על תחומים שונים בפעילות של האסדה. על גבי האסדה ישנו דגש רב על תחום הבטיחות ולכן המשמעת היא הדבר החשוב ביותר על גבי האסדה.

בשעות הפנאי

בפרק הזמן שהעובד אינו במשמרת הוא יכול ליהנות מתעסוקה מגוונת על גבי האסדה. כך למשל, לכל מיטה על גבי האסדה מוצמדת טלוויזיה אישית. בנוסף, ישנו חדר מנוחה ובו מסך ענק לצפייה בסרטים, משחקי ספורט וכו'. כמובן שעל גבי האסדה ישנו אינטרנט אלחוטי וגם חדר כושר.

מאחר והבטיחות על גבי האסדה היא הדבר החשוב מכל - מותר לעשן במקום אחד מיועד המוגדר לכך. בנוסף, חל איסור מוחלט על שתיית אלכוהול על גבי האסדה. מטעמי בטיחות, משפחות של העובדים אינן מורשות לבקר על האסדה.

איך מתקבלים לעבודה?

בעולם פועלות חברות רבות אשר מפעילות אסדות של קידוחים. באתרי האינטרנט של החברות מתפרסמיםכל הזמן דיווחים על משרות פנויות. כל מה שנדרש הוא להגיש קורות חיים לתפקידים השונים. קורות החיים ממוינים ועובדים אשר עונים לקריטריונים השונים מוזמנים לריאיון עבודה.

בחלק מן המקצועות על גבי האסדה נדרשת יכולת פיזית גבוהה ולכן מרבית העובדים הינם גברים. טווח הגילאים הממוצע על האסד עומד על 20-50 כאשר לרוב העובדים יש משפחות וילדים. פרט לקריטריונים הטכניים - ישנם תנאים הכרחיים נוספים לצורך קבלה לעבודה והם ידיעת אנגלית ברמה טובה מאוד ודרכון בתוקף.

מהו השכר?

על נושא השכר חברות האנרגיה בדרך כלל מעדיפות שלא להרחיב יתר על המידה. לכן, בדרך כלל נהוג לדבר על השכר הממוצע. מבדיקת Bizportal עולה כי השכר השנתי הממוצע של עובדי אסדה בשנת 2011 עמד על 99,175 דולר שהם כ-8,264 דולר מדי חודש (כ-28,900 שקלים).

עם זאת, השכר הממוצע משקלל בתוכו עובדים בעלי ניסיון מקצועי רב בתחום הקידוחים ועובדים זוטרים. כך למשל, יועצי קידוח קיבלו ב-2011 שכר ממוצע של 235,586 דולר בשנה. מהנדסי מאגר נאלצו להסתפק בשכר צנוע יותר של 139,868 דולר בלבד.

השכר של עובד מתחיל על גבי אסדה עם ניסיון של פחות משנה הסתכם באותה השנה ב-66,923 דולר בממוצע (שהם כ-19,500 שקלים ברוטו למתעניינים). הפועלים השחורים על גבי האסדה אשר מבצעים עבודות תחזוקה שונות קיבלו בממוצע 34,680 דולר בשנה (שהם כ-10,115 שקלים בחודש).

לאחר שכבר מתקבלים לעבודה על גבי אסדה, השכר הולך ומשתפר. כך למשל, מפעיל קידוח קיבל בממוצע 58,540 דולר לשנה, מהנדס בוץ קיבל 108,032 דולר לשנה ומהנדס תת ימי קיבל בממוצע שכר של 133,453 דולר בשנה. אגב, שכרו של הפורמן הממוצע הסתכם ב-193,306 דולר לשנה.

תנאי העסקה על גבי האסדה אינם אידיאליים. הם יוצרים מצד אחד ריחוק מהמשפחה ומהחברים אך מאפשרים לפרנס את המשפחה בכבוד. בנוסף, בפרק הזמן שהעובד אינו נמצא על גבי האסדה - יש לו הרבה זמן לבלות עם משפחתו.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הליויתן
  אנטוון 21/04/2014 13:21
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אני שוב אומר מנסים לבלבל את הציבור ארי רוב הציבור נושקע בליויתן אז שלא יעב דו עליכם כאילו דואגים לציבור המדינה אני אומר שוב מי שהשגיע ולקח סיכונים במשך כל השנים של קידוחים יבשים היום צריך ליקצור את הפרי ולא נתניהו ושתיניץ ושלי יחימוביץ ושמעה ודוב חנין הפינוקיו ה זה ולא זועבי שונאת ישראל לא יצלךיחו בסוף ליתקוע מקלות בגלגלים ולא שישנסקי שלוש שזה לא יהיה כי ה אוסטרלים לא פריירים כמו שעשו לנו המשקיעים גזלנים הצדק יצא לאור בסוף נתניהו הפעם ליברמן יציל אותך זהו עד לפה עברתה כול גבול נתינהו אתה ומילגת העבודה תישלמו על כל מה שגרמתם לציבור המשקיעים
  סגור
 • 4.
  הזדמנות פז, אבל הטוקבקיסטים לא יזיזו את התחת
  הכי קל לקטר 20/04/2014 21:35
  הגב לתגובה זו
  4 4
  הזדמנות נפלאה לצעירים שרוצים לרכוש דירה, אחרי מספר שנים אפשר לחסוך הרבה כסף. מי שרוצה לעבוד לא בוחל בעבודה קשה. ישראלים עובדים באסדות באלסקה. אז למה לא בארץ?
  סגור
 • 3.
  כתבת סרק. יש לי עבודה! (ל"ת)
  קליפ 20/04/2014 17:01
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 2.
  ועם מי האשה מבלה בזמן הזה שהבעל "מבלה" באסדה????? (ל"ת)
  לואי 20/04/2014 16:22
  הגב לתגובה זו
  14 12
  סגור
 • 1.
  עדיף ללמוד בחול ולקבל כסף ממדינה זרה
  חחח 20/04/2014 16:00
  הגב לתגובה זו
  13 2
  סטודנטים לדוקטורט ופוסט מרויחים 4000 דולר ובקושי עושים משהו רק מבלים
  סגור
 • בארה"ב 30,000$ לשנה בדוקטורט
  דודו 22/04/2014 20:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לפני שאתה קופץ, רק תזכור שזה בקושי מספיק בשביל לחיות במקום יקר כמו בוסטון
  סגור
 • תגיד איפה אני כבר מגיע (ל"ת)
  סטודנטמגיעה טוסט נצח 20/04/2014 17:40
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור