מנכ"ל אבנר, גדעון תדמור: "יש תחושת עליהום ודחף שלא ניתן לכיבוש לתקוף את מי שהשקיע וגילה את הגז"

נועם סגל, מנהל תחום מדיניות בפורום הישראלי לאנרגיה: עלות ההפקה של הגז 1-1.5 דולר ליחידת אנרגיה שנמכרת ב-6 דולר
 |  (19)
גדעון תדמור, צילום: Bizportal
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, קיימה היום דיון מיוחד שעסק בחשש שבענף הגז יתפתח מונופול. הדיון התמקד בנושא הולכת הגז והבטחת מחיר הוגן הן לצרכנים והן לתעשייה, על מנת שהדבר יסייע במאבק ביוקר המחייה.

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "הנושא הכי דרמטי בימים אלה זו סוגיית הגז וקולם של 99.9% מהציבור לא נשמע – כשגוזרים את גורל משק האנרגיה ל-50 השנים הבאות", אמרה. היא קראה לממונה על הנפט שלא לתת רישיון אחזקה לנובל ודלק ב'לוויתן' כי הם לא עומדים בתנאים, לממונה על ההגבלים לא לאפשר פטור מהסדר כובל ולאוצר לא לתת הנחה בסוגיית המס ולא לפעול לפי הדד ליין שהציבה חברת וודסייד שדורשת לקבל החלטה עד ה-27 במארס.

היו"ר ברוורמן הבהיר בפתח הדיון כי מתמונת המצב כיום עולה שלא צפויה להתפתח תחרות בזמן הקרוב במשק הגז, שבו קיים המונופול של 'תמר' ו'לוויתן' בבעלות נובל אנרג'י ו{דלק אנרגיה}. לדבריו, אם לא מפרקים את המונופול צריך לפקח על המחיר כדי למנוע פגיעה בצרכנים ובתעשייה.

הוא הוסיף כי פנה כבר לפני שנה לשרי האוצר, האנרגיה והכלכלה בבקשה לקבל תחשיב עלויות – אך עד היום לא התקבלה תשובה. עוד ציין ח"כ ברוורמן כי המחיר שנקבע לחברת החשמל עומד על 5.4 דולר ליחידת אנרגיה (MMBTU) וצריך לבחון מדוע לא לאפשר לתעשיינים לקבל מחיר דומה. כל דולר במחיר הגז עולה לצרכני החשמל במשק מיליארד שקל בשנה, ולכן קרא לפקח על מחיר הגז.

"אם דלק ונובל לא ישכילו למכור את 'תנין' ו'כריש' הם יחמיצו הזדמנות"

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אודי אדירי, אמר כי הרצון הוא לא לראות מונופול, והכוונה הייתה להבטיח שפע של שחקנים במשק הגז. "רק בשנה האחרונה התחוורה תמונה לפיה כמעט כל המאגרים שלא בבעלות דלק אנרגיה ונובל אנרג'י נמצאו יבשים", אמר אדירי. הוא הוסיף כי מוקדם לצפות אם המהלך שמקדם הממונה על רשות ההגבלים, למכירת מאגרי 'תנין' ו'כריש' יחולל תחרות, אבל ניתן יהיה לבחון זאת בעתיד הקרוב. "אם דלק ונובל לא ישכילו לאפשר תחרות ולא ימכרו את השדות במהירות ובמחיר סביר, אז הם יחמיצו הזדמנות ויש דרכים להתמודד גם עם מונופול", אמר אדירי.

ח"כ יצחק וקנין אמר כי הרגולטורים לא מסוגלים לעשות כלום מול המונופולים. "לפני 10 שנים אמרו את אותם דברים על משק הגז הביתי, וטענו כי אם ייכנסו 5 או 6 שחקנים חדשים תהייה תחרות, אבל זה לא קרה. איפה שהמדינה הורידה את הפיקוח המחירים עלו, לכן אנחנו חייבים לקבוע מחיר לגז.

ממלא מקום יו"ר ועדת המחירים באוצר, הכלכלן אלון אטקין, התייחס לדברים ואמר כי הפיקוח מורכב, אך ההחלטה בנושא תתקבל תוך מספר חודשים.

ההוצאה של הציבור לגז לייצור חשמל עומדת על 7.5 מיליארד שקל בשנה

יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש הכהן, אמרה כי ההוצאה של הציבור לגז לצורך יצור חשמל עומדת על 7.5 מיליארד שקל בשנה, שהיא רבע מההוצאה על חשמל. לדבריה, מתוך חשבון חשמל של 600 שקלים חלקו של הגז עומד על 150 שקלים והחלק של הגז רק ילך ויגדל. היא ציינה כי כל תוספת של דולר למחיר יחידה אנרגיה מהווה תוספת עלות של מיליארד שקל בשנה לצרכנים במשק – וההשלכות על יוקר המחייה דרמטיות. לדבריה, "המציאות במשק החשמל שאנחנו רואים היא מאפיינים של הסכמים לא בשווקי גז לא תחרותיים. ספקי הגז סירבו להוזיל מחיר ליצרני חשמל פרטיים לאחר הוזלה במחיר החשמל, אין הנחה על מחיר הגז בהסכם לאספקת גז עם הפרעות, וצרכני הגז מוגבלים במכירת עודפי גז שלא צרכו, אמרה.

הממונה על רשות ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, הוסיף כי המטרה של הרשות היא לנסות ליצר תחרות, אך צריך לשקול פיקוח על המחירים במקרה שהתחרות לא עובדת. מנהל תחום כלכלה ותעריפים במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, קונסטנטין בלוז, טען כי אמנם יש מונופול, אך הוא לא גובה רנטה מונופוליסטית ומחירו נמוך פי 3 ו-5 ממקומות שונים בעולם. הוא הוסיף כי המדינה היא שותף בכיר בהכנסות, והיזמים מקבלים חלק קטן יותר מההכנסות.

גדעון תדמור: "מחירי הגז נמוכים ביחס לעולם"

מנכ"ל {אבנר יהש}, גדעון תדמור, אמר כי יש תחושת עליהום ודחף שלא ניתן לכיבוש לתקוף את מי שהשקיע וגילה את הגז. הוא הוסיף כי בפועל יש פיקוח על מחירי הגז והם נמוכים ביחס לעולם. לטענתו, מחיר הפקת גז צריך לכלול גם עלויות פיתוח של מאגרים יבשים ועלויות נוספות ולכן הדבר מורכב, עם זאת טען תדמור כי ניתן לחשב זאת מתוך דוחות החברה. לדבריו, בהשוואה בינלאומית המחירים בישראל יביאו לחיסכון של 20 מיליארד שקל. למרות זאת תדמור סירב לבקשת חברי הכנסת ברוורמן, יחימוביץ' ו-וקנין לחשוף את עלות ההפקה.

מנהל תחום מדיניות בפורום הישראלי לאנרגיה, נועם סגל, ציין כי לפי הדוחות של אבנר ההערכה היא כי עלות ההפקה של הגז עומדת על בין דולר לדולר וחצי ליחידת אנרגיה, כולל התמלוגים. "יחידה כזו נמכרת היום במחיר של 6 דולר וזה רווח עודף של בין פי 3 לפי 5. המשמעות היא שהחברות עושקות את הציבור בכ-5 מיליארד שקל בשנה.

היו"ר ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה קוראת לממשלה לקבל בתוך חודשיים החלטה על מחיר מירבי לגז הטבעי, מאחר שחייבים לפקח על המונופול.
תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 18.
  עוד לא ראיתי שקל מהמציאה הזו ולא בטוח שנראה.
  איציק ר 24/03/2014 20:58
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ושלא יבלבלו את המוח על מחיר הגז, זה גם שייך לתושבי המדינה שבה נמצא הגז.
  סגור
 • 17.
  אם שלי היתה משקיעה במחירי הדיור חצי מבגז אולי היה עוזר (ל"ת)
  ישראל ישראלי 19/03/2014 18:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 16.
  מחירי הדירות לא מדאיגות את שלי אבל גז בזול כן
  ישראל ישראלי 19/03/2014 18:25
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כמה טימטום ואנומליה במעשיה
  סגור
 • 15.
  כסף ציבורי ברובו
  מנשה 19/03/2014 14:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בינתיים לא מתכוונים לשתף את ציבור המשקיעים ברווחים פרט לקבוצת דלק.
  סגור
 • 14.
  מחיר הגז מתמר זול ממחירו ממיצרים כשקיבלו אותו (ל"ת)
  ישראל ישראלי 19/03/2014 12:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 13.
  האמת חזקה מהכל- רציו לשער מאה עד לפסח! (ל"ת)
  רציו 18/03/2014 23:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  שתשובה יחזיר קודם את התספורת בדלק נדלן עד אז הוא מנודה
  תשובה תביא את הכסף 18/03/2014 22:56
  הגב לתגובה זו
  1 2
  על האדון יצחק תשובה, שתמיד תמכתי בו ובשוק ההון מפני הקומוניסטית שלי יחימוביץ והדמגוג מיקי רוזנטל חברה, להבין שברגע שהוא הצליח למכור נכסים של דלק נדלן במחיר גבוה מאוד, את כל הכספים האלו הוא צריך להעביר לבעלי האג"ח של דלק נדלן אותם הוא גילח ב- 75%. גם אם לא היו לדלק נדלן רווחים אלו תשובה שהמשיך להרוויח מיליארדים בדלק קבוצה, ובגז היא צריך להיות הגון דיו כדי לבוא ולומר למשקיעים "מצבי הוטב, אני יכול ומוכן לתת לכם עוד ובלבד שתבינו שכשיש לי אני מחזיר את חובותיי. תשובה מתגלה כאיש עלוב, האדם הכי נוריא והכי דוחה בשוק התספורות. לעומתו נוחי דנקנר הוא צדיק, וכמובן גם בן דב ששלא אשמתו נקלע לרפורמת כחלון הנוראית שהפילה המון משקיעים כולל את קופות הגמל שלנו ותזכר לדיראון עולם וללימוד בבתי ספר על "איך מגיעים לתוצאה (הורדת המחיר לצרכן ומניעת גזל על ידי החברות הגזלניות) במקסימום נזק, למשקיעים, לשוק ההון, לקופות הגמל למדינה ועוד.
  סגור
 • 11.
  כמה אנחנו משלמים על מים? וכמה עולה התפלה?
  ip 18/03/2014 19:45
  הגב לתגובה זו
  4 0
  וגם מהו הקשר בין עלות אגבניות ומחירן? ולמה נועם ושלי שותקים לגבי עלות בנית הדירות ומחירן? בטלנים נמאסתם. אחרי שדרדרתם את רמת החיים בישראל אתם פועלים עכשיו לביטול עצמאות אנרגטית, להפסקת החיפישים, למניעת פיתוח לויתן ויתכן שלמעשה משרתים איטרסים זרים לציבור ישראלי.
  סגור
 • 10.
  ח:כ ברוורמן מכלכלן גדול הפכת להיות הפודל של יחמןביץ
  אבי 18/03/2014 17:42
  הגב לתגובה זו
  10 0
  כל מלה של גדעון בסלע.מה אתם מטומטמעם רודפים את מי שהשקיעו מכספם הפרטי כדי לגלות גז טבעי וכך להציל את כלכל ישראל
  סגור
 • 9.
  ככה עשו במיצרים והפסיקו חיפושים והיום בוכים
  חסרתהבנה 18/03/2014 16:07
  הגב לתגובה זו
  9 0
  שלי היא בובה של פשע מאורגן
  סגור
 • 8.
  יחימוביץ היא קומוניסטית והרס למדינה ממש (ל"ת)
  חסרתהבנה 18/03/2014 16:03
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 7.
  יחימוביץ השמנה האדומה וחבר מריעה האדומים נמאסו
  יוסי לוי 18/03/2014 15:55
  הגב לתגובה זו
  7 0
  לא מפסיקים ובכל מחיר רוצים להכשיל כל דבר טוב שקורה במדינה אני מאשים רק את ביבי שלא מחליט ופוחד מגילה יחימוביץ ויתר החולירעות
  סגור
 • 6.
  אני במקום נובל אנרגיה אורז ונוסע מפה-אסור לעשות עסקים (ל"ת)
  עם יהודים 18/03/2014 15:31
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • 5.
  טוב מאוד פיקוח על הגז ועל החשמל 600 ש"ח חשמל לזוג וילד
  avi2498 18/03/2014 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 8
  למה אני צריך לשלם 600 ש"ח על חשמל של זוג וילד שבקושי נמצאים בבית עם מזגן אחד. שישתמשו בגז ב2 דולר ויחתכו את המחיר או את הראש של משהו מהשודדים האלה.
  סגור
 • חברת חשמל לא הורידו את מחיר החשמל בגין הגז
  ישראל ישראלי 19/03/2014 12:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מונופול החשמל לא הוזיל את מחירו שצריך להיות שליש ממחירו בגין הגזוככל שעובר הזמן חברת החשמל עושקת אותנו בגין הגז הזול שהם מקבלים לעומת מחיר הדלק שהם היו קונים. אבל ביד נעלמה הם לא הורידו אגורה ממחיר החשמל.
  סגור
 • 4.
  לפי היללות של תדמור , הוא או המציא את הגז או חפר בידים
  אורי 18/03/2014 15:29
  הגב לתגובה זו
  1 18
  ובשיניים כדי להוציא אותו (אחרי שהמציא אותו) . אבל בסך הכל הוא פקידון עם פה חלקלק וידיים ענוגות , שמעולם לא עשה משהו יותר קשה מלדבר הרבה (אחרת הוא אולי לא היה שמנמן כזה)
  סגור
 • 3.
  גז
  שרון ב 18/03/2014 14:47
  הגב לתגובה זו
  15 0
  טירוף המערכות בישראל נמשך. קומוניסטים באדאולוגיה, כמו יחימוביץ וגלאון מטילים את חיתתם על ישראל, והמערכת הפוליטית, במקום למשול ולהנהיג, נסוגה בבהלה. גילויי הגז יהפכו "לפיל לבן". במקום לעודד ולהשקיע בגילויים, עוצרים, בולמים, ולא מחליטים., הקומוניזם מת בכל העולם, מלבד צפון קוריאה, והוא חי ובועט בישראל. תלמדו ממדינת קוריאה. אותו עם, אותה התרבות: היכן נמצא הצפון, והיכן הדרום? מדוע? יוזמה חופשית, תחרות, יצירתיות. בושה למדינת ישראל שהגענו עד הלום. בושה לנתניהו הפחדן, שנכנע לבולשביקים . במקום להנות מפירות גילויי הגז, תמשיכו בדרך היחימוביץ-ששינסקי והכל ייקבר.
  סגור
 • 2.
  לא נכון,יש עליהום על חזירים שכיסם מלא והם עושים תספורות
  תגובה לתדמור 18/03/2014 14:44
  הגב לתגובה זו
  2 11
  הכוונה בעיקר לתשובה. נוכל בתחפושת של מושיע העם. גילינוו מאוחר מדי את פרצופו האמיתי. חובה עלינו לזכור מה טייקון לא ישר זה עשה לנו. וגם אתה עם כל המיליונים שלקחת כ"שכיר" לא צדיק גדול.
  סגור
 • 1.
  מי שרוצה סוף כיחימוביץ שיפריע להתפתחות פיתוח הגז. די די (ל"ת)
  אלי בובליל ר"ג 18/03/2014 14:42
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור