צניחה במלאים: מחיר החוזה על הגז הטבעי בארה"ב בשיא של חצי שנה

בשבוע החולף זינק מחירו של הגז הטבעי בכ-4% והשלים שבוע חמישי ברציפות של עליות שערים שהעלו את מחירו בכ-17%
 |  (2)
מאקרו ארה"ב, צילום: Getty images Israel
בשנה האחרונה שמענו כי ארה"ב הולכת לקראת עצמאות אנרגטית וכי בקרוב היא תהפוך לאחת מיצואניות הגז המובילות בעולם, אבל בינתיים, (בדומה למה שקרה בישראל בשנה שעברה על רקע הפסקת אספקת הגז ממצרים ולפני תחילת אספקת הגז מ"תמר"), האמריקנים דווקא חווים מחסור בגז טבעי. זאת בעיקר על רקע סופת הכפור שפוקדת את מרבית המדינות בארה"ב מאז חג ההודיה, שהביאה עד כה למותם של 12 אנשים ולביטולן של אלפי טיסות.

בסוף השבוע החולף דווח על קיטון משמעותי במלאים, מה שהקפיץ את מחירו של החוזה העתידי על הגז הטבעי לינואר לשיא של 6 חודשים.

ביום שישי האחרון סגר החוזה העתידי על הגז הטבעי בירידה קלה של כ-0.19% במחיר של 4.124 דולר ל-BTU לאחר שבמהלך המסחר נגע החוזה בשיא של שישה חודשים, על רקע ירידה חדה מהצפוי במלאי הגז הטבעי בארה"ב, שהושפעה ממזג האוויר הקר באיזורי הביקוש. בשבוע החולף זינק מחירו של הגז הטבעי בכ-4% והשלים שבוע חמישי ברציפות של עליות שערים שהעלו את מחירו בכ-17%.

EIA- US Energy Information Administration דיווח ביום ו' האחרון כי התפוקה של הגז הטבעי ירדה לראשונה מזה 6 חודשים. ביום ה' פורסם דוח המלאים שהצביע על כך שסך המלאים של הגז הטבעי נפל בשבוע הקודם ב-162 BCF (מיליארד רגל קבוע) הירידה החדה ביותר מאז נובמבר שגם היתה הרבה מעל לתחזיות של רויטרס לירידה של 138 BCF. באותה התקופה אשתקד ירדו המלאים רק ב-62 BCF והממוצע בחמש השנים האחרונות בשבוע זה עומד על ירידה של 41 BCF.

בסה"כ הסתכם מלאי הגז הטבעי בארה"ב ב-3.614 TCF, ירידה של יותר מ-5% ביחס לרמת המלאי שהיתה בארה"ב באותו השבוע לפני שנה וכ-3% מתחת לממוצע של 5 השנים האחרונות.

נציין כי מחירו של הגז הטבעי נחשב לכזה המושפע מהיקפיו בשוק המקומי בלבד על רקע הבעייתיות בשינועו שנעשה במיכליות או באמצעות צינורות. הסתכלות על הגז באופן בינלאומי מיוחס רק לגז טבעי שעבר המזלה (LNG) ואז ניתן לשנע אותה על פני הימים באמצעות מיכליות מיוחדות. לכן לא ניתן לגזור מהמחיר שבו הגז נסחר בבורסות בארה"ב את מחירו למשל בישראל או ביפן.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  וזה מסביר את עליית מחירי הנפט המתוק האמריקאי?
  יריב 08/12/2013 18:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בימים האחרונים עלה מחיר הנפט הטקסני מ 92 דולר לכמעט 98. האם זה קשור לחורף ולירידת המלאים בגז הטבעי?
  סגור
 • לא, אין קשר.
  משקיע בנפט 09/12/2013 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצד שני אין באף מקום הסבר לקפיצה הזאת, במיוחד לאחר שהעליות הקודמות הוסברו באיראן/סוריה (בעיות שנפתרו בינתיים). בקרוב נדע.
  סגור