קידוח 'תמר SW' הוכרז כתגלית - ההערכות: במאגר יש גז בהיקף 20BCM

בדיווח האחרון נמסר כי עובי השכבה המכילה גז הינה 104 מטרים - השותפות הישראליות הסתייגו מאופן הניסוח של נובל בשל התקנות השונות
 |  (4)
אסדה, צילום: אלבטרוס
עכשיו זה רשמי, קידוח תמר SW שנמצא דרומית מערבית למאגר תמר הוכרז כתגלית גז טבעי. לאחר שהשותפות בקידוח הודיעו לקראת סוף חודש נובמבר כי בקידוח התגלו סימני פטרוליום ושעובי השכבה הינו 104 מטר עוד לפני שהקידוח הגיע לעומקו הסופי, הודיעו השותפות בקידוח כי הקידוח הגיע לעומקו הסופי וכי מדובר ב'תגלית'.

יש לציין כי באופן רשמי המאגר אינו נחשב כתגלית וייחשב תגלית אך ורק אם משרד האנרגיה יכריז עליו ככזה. לצורך כך ישנה עוד שורה של צעדים והוכחות שעל השותפות לעשות כדי להשלים את התהליך מול משרד האנרגיה.

בנוסף , נובל אנרג'י הודיעה היום כי כמות הגז במאגר נעה בין 17.9-21.5 BCM של גז טבעי. נציין, כי 20 BCM שווים לכ-0.7 TCF, כך שגם אם מדובר בתגלית - היא קטנה. אולם הקרבה שלה למאגר "תמר", שכבר פותח, מקטין את עלויות הפיתוח ולכן השאלה הכלכלית היא האם שווה לפתח את המאגר שהוכרז היום כתגלית בעזרת ההתשתיות הקיימות של מאגר "תמר". נזכיר כי המשק הישראלי צורך כיום כ-7 BCM בשנה, כך שהמאגר שנמא שווה לכשלוש שנים של פעילות אנרגטית במשק הישראלי.

מייד לאחר פירסום דבר התגלית הוציאו השותפות הישראליות בקידוח הודעה מטעמן המסתייגת מהניסוחים בהודעתה של נובל, שכן אופן הדיווח לרשות ני"ע בישראל שונה מזה הנהוג בדיווח לרשות ני"ע בארה"ב.

בהודעה זו נכתב, כפי שנהגו השותפות הישראליות להבהיר במקרים דומים בעבר, "הרינו להבהיר כי כלל הפרטים שפרסמה נובל, פורסמו שלא על דעת השותפות, הנהלתה או בעלי השליטה בה. כמו-כן, הפרטים ביחס להערכת המשאבים בקידוח, כפי שהם מופיעים בהודעתה של נובל, אינם בהתאם לתקנות." בהמשך ההודעה צוין כי השותפות תפרסם תוך 60 יום דוח משאבים מעודכן.

"כמות הגז הטבעי מצדיקה בחינה של הכמויות הניתנות להפקה כלכלית"

קידוח תמר SW שנמצא כ-100 ק"מ מערבית לחיפה (דרום מערבית ל'תמר') נמצא בחלקו על חזקת 'תמר' בה שותפות נובל (36%), אבנר יהש ודלק קידוחים יהש (15.625% כ"א) ישראמקו יהש(28.75%) ואלון גז(4%). ובחלקו על רישיון 'ערן' בו שותפות נובל (39.66%), אבנר ודלק קידוחים (22.67% כ"א) ורציו יהש (15%).

לפי דו"ח המשאבים, פוטנציאל הגז בקידוח עומד על כ-20 BCM. כלומר מדובר במאגר קטן מאוד לעומת האחות הגדולה 'תמר' עם 10 TCF או לוויתן עם 19 TCF, אבל כמאגר לווין ל'תמר', יש יתכנות פיתוח.

מאגר תמר. הקידוח הלווני לא באותה ליגה
מאגר תמר. הקידוח הלווני לא באותה ליגה


בהודעת נובל נמסר כי "המפעילה ביצעה בקידוח בדיקות, לרבות לוגים תוך כדי קדיחה (Logging While Drilling) וכן לוגים באמצעות כבל (Wireline Logging), שכללו בדיקות חשמליות, סייסמיות ומגנטיות וכן בדיקות של הרכב הגז הטבעי, הסלעים והנוזלים במאגר, אשר תוצאותיהן וניתוחן, כפי שנמסרו לשותפות על-ידי המפעילה, הניחו את דעת השותפות בדבר קיומו של ממצא (תגלית) גז טבעי
בקידוח.

בהודעה לא נמסר מהן ההערכות הסופיות לכמויות הגז בתגלית אך נכתב כי "על פי הערכות ראשוניות של המפעילה והשותפות, כמות הגז הטבעי, שנתגלתה בקידוח, מצדיקה בחינה ואמידה של כמות המשאבים הכוללת של גז טבעי במאגר וכן ביצוע בחינה ואמידה של כמויות הגז הטבעי הניתנות להפקה כלכלית."
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  זהירות אולי מלכודת אבנר ק דלק ישרמקו בשיא זהירות (ל"ת)
  מאוכזב לפיד 05/12/2013 09:57
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 3.
  אם נובל הכריזו על המאגר הנוסף כתגלית, מי יכול לערער על
  תגלית 04/12/2013 19:20
  הגב לתגובה זו
  7 0
  כך ?
  סגור
 • 2.
  סוף קמפיין הקידוחים של נובל. האסדה האחרונה עומדת לעזוב
  פול 04/12/2013 18:53
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ללא החלטות של ממשלת ישראל ספינת הקדיחה החדישה לא תגיע אלינו מהמספנה בדרום קוריאה הים שלנו יהיה נטול אקספלורציה. הבנתם? פעם עד 3 אסדות. וזה נגמר
  סגור
 • 1.
  אה, 3 שנים של אנרגיה לישראל כבר לא שווה לפתח?
  איתן 04/12/2013 18:43
  הגב לתגובה זו
  12 0
  0.7TCF זה מאגר גדול. זה "שהתרגלנו" למאגרים גדולים (ולכשלונות ענקיים...) לא אומר ש-20BCM לא שווה לפתח!
  סגור