גדעון תדמור: נפתח לנו חלון הזדמנויות, עתיד המדינה הוא בייצוא גז

יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר נפט וגז, גדעון תדמור, הרצה היום בכנס המיסים של פירמת רואי החשבון פאהן קנה ושות' בהרצליה. "ייצוא גז מישראל יאפשר כניסה של תשתיות וחברות ענק, מדובר בעוגן אסטרטגי למדינה"
 |  (13)
גדעון תדמור, צילום: יח"צ
כנס המיסים של פירמת רואי החשבון פאהן קנה ושות' התקיים היום הרצליה. הכנס עסק בנושא של השפעת תגליות הגז על הכלכלה הישראלית. גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר נפט וגז שהיה אחד הנואמים בכנס, אמר כי הוא סבור שעתידה של מדינת ישראל הוא בתחום ייצוא הגז וזאת לאחר תגליות הגז פורצות הדרך כגון ים תטיס, תמר ולוויתן.

"פרויקט לוויתן זוהי תגלית הגז הגדולה ביותר בעולם בעשור האחרון. מעל 3 מיליארד חביות גז. מדובר על מאגר מאד משמעותי שיהפוך לאבן הראשה של יצור הגז בישראל. הוא לקח אותנו מעבר לצרכים של הגז בישראל" אמר תדמור. לדבריו, את הגז שמקורו בישראל ניתן כיום להוביל לכל העולם, החל בשכנותיה של ישראל כמו מצרים או הרשות הפלסטינאית ועד לשוק האסייתי. "הגז יכול להפוך להיות בצורה רצינית גשר בינינו לבין קפריסין, תורכיה, מצרים וירדן. הפרויקט הזה של יצוא הגז משמעותי לשני הצדדים. חיבור צינור גז הוא ממשק חשוב בין הכלכלות של המדינות".

תדמור דיבר על ההתפתחות החיובית שהגיעה לאחרונה מכיוונו של בית המשפט העליון, אשר "אישר את מדיניות הממשלה שפותחת לנו את הדלת ללכת ולטפל בנושא יצוא גז מישראל. בנוסף זה יאפשר כניסה של חברות ענק והכנסת תשתיות ענק לישראל, וימצב את המדינה כיצואן של גז לעולם".

תדמור הדגיש גם את חשיבותו של תזמון נכון: "אנחנו מאמינים שיש לנו חלון הזדמנויות בעולם שמחייב אותנו לפעול מהר. החלום שלנו הוא להיות שחקן בינלאומי וכן לאפשר למדינה ליצור לעצמה עוגן אסטרטגי נוסף. כדי להגשים את החלום, מה שנדרש הוא לקבל את ההחלטות הנכונות ולבצען במהירות".

עו"ד פיני רובין, אחד ממומחי המס הגדולים בישראל, ביקר את המדיניות הקיימת בישראל בתחום הגז. על חוק ששינסקי שהעלה את המיסוי על רווחי נפט וגז, אמר רובין, כי "החוק היה זעזוע גדול מבחינת הנורמות שמצופות ממדינה. טרפו את הקלפים ליזמי הגז, הם השקיעו הון תועפות, הפסידו הון תועפות במהלך השנים תוך שהם שואפים ליעד של תקבולים מוגבלים. על מסד זה הם עשו את התכנונים שלהם. נכון שהצליח להם מעבר למשוער אבל אלו החיים. אם החברות היו מפסידות מעבר למשוער איש לא יהיה מפצה אותם. אחרי שנמצא המטמון הגדול, נלקחה ליטרת מס הרבה יותר גדולה, באמצעות החוק. העליון אישר את הדברים למרות עתירות על אי חוקתיות של החוק, אבל העובדה שהמהלך החוקי הזה של חקיקת חוק תקבולי המס היה חוקתי, זה עדיין לא הופך אותו לראוי, או לנכון או נבון, ביחוד בהשלכות לטווח הרחוק."

"ח מיקי בלומנטל, שותף מנהל בפאהן קנה ושות' אמר בכנס: "הטבות המס בתחום חיפושי הנפט והגז היו אחת הסיבות המרכזיות להצלחות בתגליות הגז. בעקבות התגליות ובמידה רבה בדיעבד, המדינה העלתה באופן קיצוני, את חלקה מתפוקת הגז ביחס לחלקם של המשקיעים – הן בעלי העניין והן הציבור. משמהלך זה נעשה, נכון יהיה להשתמש ברווחים אלו ולפעול להמשך הורדת נטל המס וזאת במטרה להשיג צמיחה כלכלית."

בתוך כך, היום דיווחו השותפות בתמר על "גילוי סימני פטרוליום בקידוח". מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י, עדכנה את השותפות על אותה סימני פטרוליום ולפי הוראות רשות ני"ע, כולל הדיווח את הנתונים הבאים - עובי שכבה של 104 מטרים (נטו) ועומק התחלתי של 4,855 מטרים. נציין כי הקידוח לא הגיע עדיין לעומקו הסופי (5,275 מטרים).
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  רציו המלכה
  המאמינה 27/11/2013 11:13
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כמה חלם אתם אתם תראו שרציו תעלה וכל הפחדנים תצטערו....
  סגור
 • בתקופה הנוכחית תמשיך לרדת. אז למה לספוג את הירידות
  יוסי 29/11/2013 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני ממתין בחוץ אקנה שוב באיזור שער 35
  סגור
 • מס הכנסה מאשר למושקעי תמר לפתוח בית תמחוי לרציו
  YL 27/11/2013 11:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני יודע קשה לקבל עובדות קשות אבל רציו נכנסת לתרדמת חורף ארוכה מאוד עד ש.....תקבל הצעת רכש מ תשובה ונובל תשובה ב תבונתו כי רבה דואג להוריד את שער המניה עד...... אני יודע קשה לקבל זאת אבל זמנים יאשרו את מה שאני כותב לכם
  סגור
 • 7.
  אני מתבונן בתדמור ומה רואה? שטר של דולר
  הכי ותיק 38 26/11/2013 23:07
  הגב לתגובה זו
  2 5
  בחשיבה נכונה וגם אם נזרוק את**** הדולר**** לפח ברור לכולנו מבחינה כלכלית המדינה לא זקוקה ליצוא הגז לראיה היום הודיע הגמד שקורא נאומים כתובים בלבד ושום דבר לא בחשיבה יצירתית המדינה לא תעלה מיסים וסביר ש מעמ ירד באחוז מכך אנו למדים לא חסר כסף ועדיף לשמור על משאבי הגז לטווח ארוך אגב במצבנו היום נא לא להתרשם מ הברוגז של נובל
  סגור
 • 6.
  אתה מתכוון שעתיד חברות הגז ועתידך שלך הוא ביצוא הגז
  גזוז 26/11/2013 21:12
  הגב לתגובה זו
  4 7
  כי מה שיעשה יצוא הגז לעתיד המדינה הוא שהיא תישאר ללא גז לאחר 20 שנה ואז תאלץ לייבא גז ונפט, במקום הגז שלה שנגמר עקב היצוא. אתה וילידיך וניני נינך לעמות זאת תצחקו כל הדרך אל הבנק.
  סגור
 • 5.
  יש עתיד ושלי יחימוביץ הרסו לנו את הבורסה
  חחחחחח 26/11/2013 20:17
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הבורסה תעלה כשלפיד יעוף ביחד עם כל הנאחסים כגון רוזנטל ושלי .אם זה העתיד שלנו אז למה רציו מתרסקת?
  סגור
 • 4.
  יש עתיד ושלי יחימוביץ הרסו לנו את הבורסה
  חחחחחח 26/11/2013 20:14
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הבורסה תעלה כשלפיד יעוף ביחד עם כל הנאחסים כגון רוזנטל ושלי .אם זה העתיד שלנו אז למה רציו מתרסקת?
  סגור
 • 3.
  יבכה מחר והרבה..בהצלחה הטיסה יוצאת מחר לחגור חגורות (ל"ת)
  מי שמכר היום 26/11/2013 20:07
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3 אתה עיוור או חירש? נובל הודיעה שהכל נדחההההההה
  יופיטר הסקסי 29/11/2013 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין ייצוג גז לפחות עוד שנתיים אם בכלל......
  סגור
 • 2.
  לדבר באופן גלובלי ולא מחייב גם השכנה שלי יכולה
  אנונימי 26/11/2013 20:02
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מילים ללא תוכן ללא שום קשר למציאות היומית שהתהפכה בשבוע האחרון לאי פיתוח הלויתן ומשיכת הזמן למועד לא ברור.
  סגור
 • 1.
  לפי דוידסון ניסגר לנו החלון תפסיקו לשגע סתם את המשקיעים
  אנונימי 26/11/2013 19:58
  הגב לתגובה זו
  3 2
  או שהוא לא מעודכן או שהוא מנסה לשגע סתם את המשקיעים ככה לא בונים אמון!
  סגור
 • 1 צודק ליוויתן רחוקה רחוקה הכל נדחה לפחות שנתיים
  אולי דברים ישתנו 29/11/2013 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נובל הודיעה שאין לה הציוד אז על מה הוויכוח? קבוצת דלק אבנר ודלק קידוחים יחטפו חזק חזק
  סגור
 • חשבון פשות
  מספרים 27/11/2013 07:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתגובה ל6 ו7 אם תעמיקו בעניין תמצאו שיש כמות של גז ל125 שנה גם עם ישראל כולה תהפוך לאנרגיה ירוקה לשמור אוצרות כאלה 120 שנה זו טפשות מדרגה ראשונה
  סגור