"לא ייתכן שהטייקונים וחברות הגז יסכנו את חיינו בעידוד הממשלה"

מועצה אזורית עמק חפר ומטה המאבק נגד הקמת מתקני זיקוק הגז בעמק חפר דורשים להקים את מתקני הזיקוק בים במרחק של יותר מ-20 ק"מ מהחוף
 |  (9)
מפעל גז, צילום: Getty images Israel
אחרי התבוסה של הארגונים הירוקים במאבק על יצוא הגז בבג"צ, יוצאים מועצה אזורית עמק חפר ומטה המאבק נגד הקמת מתקני זיקוק הגז בעמק חפר בקמפיין חריף נגד הממשלה.

בהודעתם כותבים מארגני הקמפיין "אתם נותנים לחברות הגז שטחים במתנה בלי תכנון מפורט והם יקימו שם מתקנים מזהמים מבלי שאפשר יהיה להתנגד להם". מועצת עמק חפר והתושבים דורשים להקים את מתקני הזיקוק בים במרחק של יותר מ-20 ק"מ מהחוף.

ב-12 בנובמבר תתכנס המועצה הארצית לתכנון ובניה על מנת לאשר תכנית מתאר ארצית למתקני קבלה וטיפול בגז טבעי. הקמפיין שעולה היום לאוויר בכלי התקשורת מדגיש את המחטף שמנסים בממשלה ובחברות הגז להעביר מבלי ליידע את הציבור, את חברי המועצה הארצית, ואת ארגוני איכות הסביבה. הקמפיין יעלה בשלב הראשון בעיתונים ובאתרי האינטרנט. בשלב השני של הקמפיין תופנה אצבע מאשימה אל השרים הספציפיים שמקדמים את התכנית.

לדעת מארגני הקמפיין מדובר בתקדים מסוכן לפיו התכנית תאפשר ליזמים להקים מתקנים פטרוכימיים עוד לפני שהוגשו תכניות מפורטות. כשיוגשו התכניות המפורטות, לציבור כבר לא תהיה יכולת להתנגד למהות התכנית. מדובר בתקדים ובדריסת רגל של טייקונים על אזורים שונים בארץ ברשות ובאישור שרי הממשלה ללא ידיעת הציבור כדי שיפעלו לטובת האינטרסים של עצמם.

"ברשלנות פושעת הממשלה מעבירה את הכח מהשלטון לבעלי ההון. אותם בעלי הון יקבלו מהמדינה את הזכות להקים מתקן זיקוק לגז ביבשה שיזהם ויהווה מטרה ביטחונית, יסכן את חייהם של אלפי ישראלים ועלול להיהפך לקריה פטרוכימית. יתרה מכך, אפשר לבנות את מתקן הגז בים, כמו ברחבי העולם! כך יורחקו סכנות הגז מריכוזי אוכלוסייה גדולים והגז יגיע בקלות, במהירות, במצב נקי ובטוח", נכתב בהודעה לעתונות שפירסמו מארגני הקמפיין.

רני אידן, ראש מועצת עמק חפר: "עד היום כששאלנו שאלות את השרים ואת הפקידים, ענו לנו שיהיה בסדר, לא הסכימו להראות לנו תכניות מפורטות, לא הסבירו מה יהיה במקום. עכשיו אנחנו גם מבינים למה. אני מציע לכולם לשמוע היטב מה שיש למשרד הבריאות ולמשרד להגנת הסביבה לומר בנושא, להבין מהם את הסכנות. מדובר בפרויקט הכלכלי הגדול ביותר שנעשה אי פעם במדינת ישראל, אנחנו בעד הגז הטבעי אבל לא ייתכן שהטייקונים וחברות הגז יסכנו את חיינו בעידוד הממשלה."

יוני ארי, ראש מטה מאבק התושבים: "המתקן הזה אמנם מתוכנן להיות בעמק חפר, אבל אני מציע לכל תושבי המדינה להתחיל ולדאוג. מדובר בדריסת רגל גסה של זכויות התושבים, של זכויות ארגוני הסביבה ושל אלו שהחוק חשוב להם. נותנים לבעלי ההון את האופציה להחליט איפה להקים את המתקן, כמה גז לזקק וכיצד. נותנים להם רשות לזהם, נותנים להם אישור לסכן תושבים. תושבי עמק חפר יעשו הכול על מנת לסכל את התכנית הזאת."

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  די כבר עם הפופוליזם בלירה! נמאסתם! תתחברו ונחסוך כסף! (ל"ת)
  אורי 03/11/2013 19:37
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  כותרת מטעה! לה הטייקונים יסכנו את חיינו אלא הממשלה
  כסילון 03/11/2013 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הטייקונים פועלים בהתאם לקווים מנחים של הממשלה.
  סגור
 • 4.
  מספיק עם ההפחדות, המטרה האמיתית סחיטה!!
  ישראלי 03/11/2013 13:38
  הגב לתגובה זו
  4 6
  מספיק עם דיבורי ההבל על טיקונים וכו', טובת המדינה דורשת צינור נוסף, המלחמה העיקרית שלכם פיצויים! אז תפסיקו לבלבל את המוח!
  סגור
 • 3.
  השימוש במונח האנונימי טייקונים בשעה שמדובר באדם
  רמי 03/11/2013 09:50
  הגב לתגובה זו
  8 7
  אחד, תשובה, ואתו אלפי אלפי משקיעים רגילים מלמד על מידת השפלות של מועצת עמק חפר
  סגור
 • 2.
  אולי די?!? זה לא מסכן אתכם, הכול נימבי
  מוטרד מבורות 03/11/2013 09:49
  הגב לתגובה זו
  11 11
  מעולם לא היה מסע כזה מופרך של הונאה והפחדה מתושבים שבסה"כ חוששים מירידת ערך הנדל"ן. הרי ברור שזה לא מסכן, בוודאי לא יותר מכל מפעל תעשייתי אחר שמוקם. אז די כבר עם הבכיינות הזו ושיקימו נקודת קליטת גז צפוני במהירות לטובת כל תושבי המדינה
  סגור
 • מוזמן לקבל מידע מפורט
  ענת 03/11/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  6 6
  לאחר שלמדנו וחקרנו את הנושא במשך כשנה, זיקוק גז ותעשייה פטרוכימית מתוכננים לקום בעמק חפר ובאתר חגית. מסכן אלפי תושבים, קרקע מים וצומח. לא יקום ולא יהיה מפרץ חיפה 2 בלב ריכוזי אוכלוסיה
  סגור
 • צודק לחלוטין! (ל"ת)
  גלעד 03/11/2013 11:01
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 1.
  דואגים לנו
  רן 03/11/2013 09:44
  הגב לתגובה זו
  11 6
  לנער את הטרדנים האלה גורמים לנזק אדיר לכלכלת ישראל וכל זה על סיכונים לא קיימים
  סגור
 • הטרדנים הם אזרחים המבקשים לקיים זכות בסיסית לבריאות ובט
  ענת 03/11/2013 12:52
  הגב לתגובה זו
  4 5
  תלמדו את החומר לפני התגובה
  סגור