בתי ההשקעות חיובים: "צעד גדול להתפתחות שוק הגז, העננה הוסרה"

האנליסט, גיל בשן מבית ההשקעות IBI, "אנו מרגישים היום הרבה יותר נוח עם המלצת הקנייה שלנו לשותפויות", ערן יונגר ממגדל "אנחנו יותר קרובים כעת לחתימת עסקת וודסייד"
 |  (2)
אסדת הסדקו אקספרס, צילום: אלבטרוס
גם בבתי ההשקעות מגיבים היום להחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקטין את היקף ייצוא הגז ל-40% מתעודות הגז שנמצאו עד כה. גיל בשן, אנליסט האנרגיה הבכיר של בית ההשקעות IBI כתב, "מדובר באבן דרך חשובה מאוד להתפתחות מניות הסקטור. גורם חוסר וודאות משמעותי הוסר, ומרגע זה הדיון יעבור להיות מהי הדרך הטובה ביותר לייצא, ומגוון האפשרויות רחב אך כמעט כל דרך שתיבחר גוזרת שווי גבוה מזה המגולם בשוק כיום".

"אנו מרגישים היום הרבה יותר נוח עם המלצת הקנייה שלנו לשותפויות ומעריכים כי הן צפויות לייצר תשואה עודפת למשקיעים בטווח הזמן הקצר והבינוני. כדאי לוותר על כל הסיסמאות, אנחנו ממש לא מעצמת אנרגיה או נסיכות גז אך זה ללא ספק צעד גדול קדימה להתפתחותו של שוק הגז בישראל."

"ההחלטות המסתמנות קונסיסטנטיות עם הערכותינו המוקדמות והנחות הבסיס שלנו בהערכות השווי למאגרים ולשותפויות. אנו הערכנו ייצוא של כ 40% מסך הרזרבות תוך אפשרות להחלפת מכסות ייצוא בין תמר ומאגרים קטנים לליוויתן. זוהי להערכתנו הכמות המינמלית שהופכת את ההשקעה האדירה בייצוא לכדאית."

"אנחנו קרובים יותר לחתימת עסקת וודסייד"

ערן יוגנר, אנליסט מגדל שוקי הון אמר ל-Bizportal, "אני חושב שרף של 40% הוא בסדר גמור לשותפויות. כמובן ש-50% היה יכול להוית יותר טוב מבחינתן, אבל אנחנו צריכים לזכור שמאז פרסום מסקנות ועדת צמח, קרו שני דברים: כמויות הגז שהתגלו במאגר בלוויות עלו, ודבר שני, הכריזו על מאגר כריש כתגלית משמעותית. לכן, בשקלול שני הנתונים הללו, למרות הירידה באחוז הכמויות שהותרו לייצוא - לא נראה פגיעה בסך הכמויות שהותרו לייצוא".

יונגר המשיך, "כמוית זה דבר אחד, אבל החלק המשמעותי יותר הוא שכל נושא האי-ודאות הוסר והעננה התפזרה. אנחנו יותר קרובים כעת לחתימת עסקת וודסייד ולהתחלת תוכניות פיתוח - וזו המשמעות הגדולה פה שהיא הרבה מעבר לכמויות שאושרו ליצוא".

האנליסטית, אלה פריד, מלאומי שוקי הון כתבה, "על פי הדיווחים הממשלה התירה ליצוא כ-360 BCM‏ בהסתמך על עתודות של כ-900 BCM‏. הערכה המרכזית שלנו עמדה על מכסת יצוא של 350 BCM. להערכתנו החלטה מאפשרת את קיומה של עסקת וודסייד".

"התרחיש המרכזי שלנו הניח ירידה של כ-8% במכסת היצוא, לכ-350 BCM‏, ואנו אומדים את התזרים מלוויתן בכ-6 מיליארד דולר. יחד עם זאת, אנו מעריכים כי חל שיפור בסיכוי היצוא מלוויתן - הן בשל התקדמות בטכנולוגיות של FLNG‏ (הנזלת גז), והן בשל החזרה של האלטרנטיבה התורכית ובדיקת אפשרויות היצוא לירדן (שאינה מקבלת אספקת גז ממצרים)".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איזה עננה ?.. איזה הוסרה ?
  חסר אמונה.. 22/06/2013 08:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל פה עננה אחת גדולה, יד שמאל הורסת את מה שיד ימין בונה. עוד יקום הפלצן החדש שיביא לנו עוד עננים.. אולי ענני גשם אין לנו מספיק, אבל ענני פלצנים , לא חסר.
  סגור
 • 1.
  טיסה נעימה לקבוצת דלק!!!חדשות הרבה יותר טובות עוד היום
  זאוס הסקסי 20/06/2013 06:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קבוצת דלק נוסקת ל. 1200 ש״ח עוד היום!!!!!!!
  סגור