שוק האנרגיה גועש: עירק חתכה את ייצוא הנפט ב-10%, מי הלכה הפוך?

המחיר לחבית נפט ירד במהלך היומיים האחרונים לרמה של 95.5 דולר לאחר שבועיים אינטנסייבים של עליות בהם המחיר לחבית עלה מעל 98 דולר
 | 
אסדה
החוזים העתידיים על חבית נפט ירדו ביומיים האחרונים בצורה משמעותית לאחר שבועיים רצופים של עליות. ייתכן כי מדובר במימושים לאחר מהלך העליות, אך הדבר עשוי להיות מוסבר גם בחששות המשקיעים לגבי מצב הכלכלה האירופית. לפי נתונים שפורסמו ביום חמישי האחרון, הכלכלה האירופית התכווצה ב-Q4 בשיעור של 0.6% - גרוע מהתחזיות. בנוסף, גם הדיווח בארה"ב לפיו הייצור התעשייתי נחלש בינואר ככל הנראה מעיב על מחיר החבית.

לגבי צד ההיצע, החודש פורסם על ידי JODI (ארגון המאגד נתונים אודות מחירי האנרגיה בעולם), כי עיראק וערב הסעודית חתכו את ייצוא הנפט בחודשים נובמבר ודצמבר 2012 וזאת בעוד שונצאולה הגבירה את ייצוא הנפט ממדינתה לרמה הגבוהה ביותר מזה 4 שנים.

על פי הנתונים שנאספו, עיראק, יצאנית הנפט השניה בגודלה ב-OPEC, אחרי ערב הסעודית, חתכה את ייצוא הנפט בחודש דצמבר ב-10% לרמה של 2.35 מיליון חביות ליום ביחס לחודש נובמבר. ערב הסעודית מאידך, הפחיתה את כמות חביות הנפט היוצאות מהמדינה בחודש דצמבר ב-1.3% ביחס לחודש נובמבר, שפל של 15 חודשים.

אנתוני ניומן, יועץ בכיר לניהול סיכונים ב- Mitsubishi Corp מציין כי "נראה כי יש עוד מספיק נפט בסביבה, מחיר חבית נפט עלה בכמות כה גדולה במהלך החודש האחרון שניתן היה לצפות את הירידה".

מהכיוון השני, בחודש דצמבר יצואנית הנפט מדרום אמריקה, ונצואלה, הגבירה את ייצוא הנפט מהמדינה ב-19% לרמה של 1.97 מיליון חביות ביום. הפעם האחרונה בה המדינה הגיע לרמה שכזו הייתה בחודש יולי של שנת 2008 כאשר בחודש זה כמות החביות שיצאו את נמלי המדינה הגיעו לרמה של 2.24 מיליון ליום.

מדינה נוספת אשר מאזנת את הפחתת הייצוא ממדינות המזרח התיכון היא ניגירה אשר הגבירה את אספקת הנפט שלה בחודש דצמבר ב-14% לרמה של 2.29 מיליון חביות נפט ליום. אנגולה, אשר 90% מהיצוא שלה נסמך על הנפט, הגדילה את הכמות המיוצאת ב-5.6% לרמה של 1.7 מיליון חביות ליום. המדינה המוסלמית העשירה ביותר בעולם, כווית, העלתה בשיעורים נמוכים את הייצוא מהמדינה כאשר הגיע לרמה של 2.06 מיליון חביות ליום. מצד שני, אלג'יריה האטה את קצב היצוא ב-5.5% לרמה של 685 אלף חביות ליום.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה