מזרח תיכון חדש: "על מדינות האזור למקסם את הרווח הגלום בגז הטבעי"

מנכ"ל משרד האנרגיה גולל בפני האיחוד האירופי את מפת האינטרסים של ישראל ודן בהקמת קבוצת עבודה משותפת עם הנציבות
 | 
אסדה, צילום: Getty images Israel
מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח, השתתף היום בכנס שרי האנרגיה של האיחוד האירופי שמתקיים בקפריסין והתייחס למצב הגיאופוליטי והשלכותיו על הפוטנציאל הגלום במאגרי הגז בים התיכון.

בהרצאה שנשא צמח בפני הנוכחים אמר כי "על המדינות באיזור לחשוב באופן כולל ולמקסם את הרווח הגלום בתגליות הגז הטבעי על ידי שיתוף פעולה איזורי ולמען היציבות במרחב האגן המזרחי של הים התיכון". במהלך הכנס נפגש צמח עם נציב האנרגיה של האיחוד ודן בשיתוף פעולה בין ישראל לאירופה שתכלול הקמת קבוצת עבודה משותפת.

נציין כי מיקסום הרווחים ככל הנראה מתייחס ישירות לנושא פיתוח מתקן ההנזלה המשותף בין קידוח 'לוויתן' לבין 'בלוק 12' הקפריסאי. כמו כן לא ניתן להתעלם מכך שמדינות אחרות באיזור מצאו גם הן מאגרים גדולים של גז טבעי והוציאו מכרזים בפנייה לחברות גלובליות.

כך לדוגמא לפני שבועיים התראיין מנכ"ל החברה הלבנונית Petroleb בתקשורת כי על פי סקר סיייסמי 3D עשויים מרבצי הגז הלבנוניים לעקוף את כמות הגז הישראלי (שהתייחס לישראל כ'פלסטין הכבושה'). כזכור, פוליטיקאים לבנונים אמרו בעבר שחלק מהמאגרים הישראליים גולשים ואף נמצאים בתחום של לבנון. סכסוכים דומים לגבי גבולות כלכליים קימיים בין קפריסין למצרים, קפריסין הדרומית והצפונית ובין קפריסין לטורקיה כאשר שיתופי פעולה אפשריים בין כל גורמים אלו.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה