אלטשולר חולק על הרשות: "השקעה באבנר היא לא השקעה בסיכון גבוה"

גלעד אלטשולר מבקר את התנהלות הרשות מול שותפויות הגז-נפט שמסווגת את תשקיף אבנר ודלק קידוחים כמסוכן מאוד ומכנה אותה "כסת"ח"
 | 
עולם הגז נפט בבורסה בת"א, צילום: bizportal
הפאנל האחרון בוועידת הגז-נפט של Bizportal היה "עולם הגז-נפט בבורסה תל אביב". "ח אביבה בן משה, ראש תחום גז ונפט ברשות ניירות ערך, פתחה את הפאנל כדוברת ואמר כי "צפויה מהפכה בממשל התאגידי בשותפויות הנסחרות", וכיוונה לתזכיר תיקון פקודת השותפויות שפורסם לאחרונה לאחר עבודה מאומצת של משרד המשפטים ורשות ניירות ערך.

בן משה הוסיפה, כי התיקון עתיד לתת לציבור הגנות משמעותיות מפני יכולתו הבלתי מוגבלת של השותף הכללי. לדבריה, הגילוי המשמעותי הקיים היום בתחום הגז והנפט מאז פרסום הנחיית הרשות השיג את מטרותיו העיקריות. הוא הביא למידע יותר רלבנטי למשקיעים, לתיאום ציפיות בין המדווחים למשקיעים בקשר להיקף הגילוי ועיתויו, ומשתמש בשפת הנפט המקובלת בעולם – PRMS, המקלה על הכנסת שותפים בינלאומיים.
בן משה סיפרה כי בזכות ההנחייה שמחייבת בקרות על החלטות קריטיות בשותפות (כמו למשל החלטת קידוח) ובזכות מגבלות על הפצת "מידע מהבטן" שעשוי להשפיע על שערי ניירות הערך, למרות שאינו מבוסס, אנחנו כבר רואים ניצנים של שינוי בסיקור האנליסטים את התחום והבנתו. אך יש לזכור שלשוק מוזרם מידע על ידי גורמים הקשורים בפעילות החיפושים שאינם כפופים לדרישות חוק ניירות ערך. לא ברור על אלו מודלים גיאולוגים מבוסס מידע זה, המידע אינו עומד בסטנדרט האיכות שנדרש על ידי הנחיית הגלוי ולכן, ציינה בן משה, יש להיזהר מלבסס עליו החלטת השקעה."

גלעד אלטשולר, מנכ"ל משותף באלטשולר שחם, שדיבר ראשון בפאנל אמר בהתייחסות למצב השוק ברקע להסלמה בדרום כי "המשקיעים בשוק חושבים מה יהיה אחרי ההסלמה הזו. כנראה שאף אחד מהצדדים לא רוצים פעולה קרקעית והמשקיעים רואים שיפור במצב בעתיד הקרוב".

בהמשך התייחס אלטשולר לפעולת רשות ניירות ערך שמסווגת את אבנר ודלק קידוחים כהשקעות בסיכון גבוה. לפדבריו, מדובר בכסת"ח. "אני לא חושב שאבנר ודלק קידוחים זו השקעה בסיכון גבוה מאוד. אפשר להגיד על כל דבר שהוא בעל סיכון גבוה גם על הבנקים".

אלה אלקלעי, סמנכ"לית באי.בי.אי, אף היא האשימה את הרשות בהתהלות שגרמה לכך ש"רוב החברות בתחום לא זוכות לסיקור כי אין סיכוי שמשקיעים מוסדיים ישקיעו בהן והאנליסטים סל סייד יכסו אותם". לגבי האנליזה בתחום אמרה אלקלעי: "האנליסטים היו צריכים ללמוד את התחום מאפס והיום עבודותיהם מביאים ערך מוסף למשקיעים. כל האנליזה מבוססת על הסתברות".

מנשה רום, יו"ר דיסקונט חיתום, אמר כי "קשה לראות את הציבור מזרים כסף לאקספלורציה לאחר הכישלון במירה ושרה, צריך לראות איך בכל זאת אפשר לעודד את המשקיעים הפרטיים להשקיע, שהרי בלי ההשקעה הראשונית שלהם - לא היה פעם בכלל התחום הזה"


צחי סולטן, שותף במודיעין, סיפור בגילוי לה כי כאשר הוא בחן את הכניסה ל'מירה' ו'שרה' המחשבה הייתה לא האם יש גז אלא כמה גז יש שם. אנחנו נכנסו למחלקת הסטטיסטיקה, אבל בסדר - אני שחקן לטווח ארוך, ואני עדיין שמח שנכנסתי לתחום הזה".

רו"ח ניסים יהושע, ראש תחום גז ונפט BDO, זיו האפט, אמר: "המיסוי על המשקיעים בתחום הגז-נפט הוא מאוד גבוה והגיע הזמן למסות אותם כמו חברה - 25% ולא מעבר לזה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה