האסדה שגילתה את 'לוויתן' ופיתחה את 'תמר' עוזבת את ישראל

אסדת הסדקו אקספרס אשר פעלה בישראל בשנתיים האחרונות עוברת לידי ענקית הגז האיטלקית ENI ותבצע קידוחים בניגריה
 |  (2)
אסדת קידוח, צילום: אלבטרוס
אסדת הסדקו אקספרס, אשר גילתה את 'לוויתן' ואחראי לפיתוח מאגר 'תמר' מסיימת את פעילותה בישראל. בחודש הבא צפויה האסדה לעבור לידי ענקית האנרגיה האיטלקית ENI והיא תפעל באזור של ניגריה.

מאז סוף 2010 פועלת אסדת הסדקו אקספרס בישראל, כל הזמן בבעלותה של נובל אנרג'י. הקידוח הראשון שלה היה ב'לוויתן' ובהמשך ביצעה את כל עבודות פיתוח מאגר 'תמר' שנתגלה בראשית 2009. בין לבין, הסדקו אקספרס גם סייעה בהשלמת קידוח האימות 'לוויתן 3' לאחר שאסדת ה-ENSCO 5006 סבלה מתקלות חוזרות ונשנות במערכות שלה.

בשנה וחצי האחרונות פעלה האסדה מתחת לרדאר המשקיעים והייתה עסוקה בפיתוח מאגר 'תמר' באמצעות ביצוע ארבעה קידוחים ('תמר 3' עד 'תמר 6'). בשילוב עם קידוח האימות 'תמר 2' שבוצע קודם לכן צפוי המאגר לספק את צרכי המשק בעשרות השנים הקרובות.

לאחר השלמת פיתוח המאגר, צפויה האסדה לעבור כאמור לניגריה, כאשר התעריף של האסדה יעלה מ-500 אלף דולר ליום ל-600 אלף דולר ליום. ההסכם של ENI האיטלקית הוא הסכם ארוך טווח גם כן ובמסגרתו תחכור את האסדה עד אוקטובר 2014.

משמעות עזיבתה של הסדקו היא שהחל מדצמבר 2012 נובל אנרג'י תפעל בישראל באמצעות אסדה וחצי. אסדת ה-ENSCO 5006 עסוקה בימים אלו בביצוע סתימת הדליפה מקידוח 'לוויתן 2' ובהמשך היא מתוכננת לבצע קידוח אימות בלוויתן אשר ייקרא 'לוויתן 4' ולאחר מכן תבצע קידוח אימות בקפריסין.

האסדה השנייה הנמצאת בבעלותה של נובל היא ההומר פרינגטון. עם זאת, נובל החכירה את האסדה לצדדים שלישיים לפחות בחצי שנה הקרובה ולאסדה יש עוד שלושה קידוחי אקספלורציה, כך שהאסדה אינה מתוכננת לחזור לידי נובל כל כך מהר.

לכתבות מעניינות נוספות:

הנתון נחשף: סיכוי של 25% לתגלית נפט בעומק ה'לוויתן'
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שהמזל שלה לא ילך איתה (ל"ת)
  ישראלי 04/11/2012 12:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  מאיפה כל הכסף הזה?? 600,000$ ליום???
  אני 04/11/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  3 4
  לא נורמאלי.... איך סוחטים מהמשקיעים כספים....
  סגור