רוזנפט קונה 50% מחברה בת של BP ב-26 מיליארד ד' במזומן + מניות

אם העסקה אכן תושלם, רוזנפט תשלוט על יותר מ-50% מסך התפוקה של רוסיה ותעקוף את אקסון מובייל כחברת האנרגיה הגדולה בעולם. BP תחזיק בכ-20% של רוזנפט
 |  (1)
אסדת קידוח, צילום: Getty images Israel
עסקת ענק בענף הנפט-גז העולמי תיצור את חברת הנפט הגדולה בעולם: ענקית האנרגיה הבריטית, חברת BP מוכרת 50% מהחזקותיה במניות יצרנית הנפט הרוסית TNK-BP לחברת הנפט הלאומית של רוסיה, רוזנפט בעסקה שתיסגר בשני שלבים. BP תמכור את חלקה בתמורה ל-17.1 מיליארד דולר במזומן ובנוסף תקבל בתמורה גם 12.84% מהון המניות של רוזנפט, כך שסך העסקה מוערך בכ-26 מיליארד דולר.

BP תשתמש ב-4.8 מיליארד דולר במזומן על מנת לרכוש עוד נתח של 5.66% מרוזנפט ממשלת רוסיה לפי מחיר של 8 דולר למניה. כתוצאה מהעסקה יוותרו בידי BP כ-12.3 מיליארד דולר במזומן.

בעת השלמת העסקה ולאחר ביצוע כל ההעברות בהחזקות כפי שתוארו, BP תחזיק בנתח של 19.75% מהון המניות של רוזנפט, כולל החלק בו היא מחזיקה היום שמסתכם ב-1.25% ממניות רוזנפט. בעקבות העסקה BP תמנה לדירקטוריון של רוזנפט 2 מתוך 9 החברים בו.

"TNK-BP היתה השקעה טובה ואנחנו מניחים כעת את היסודות החדשים לעבודתנו ברוסיה" אמר יו"ר BP, קארל הנריך סוונברג.

אם העסקה אכן תושלם, רוזנפט, שכבר כיום נחשבת לחברה הגדולה ביותר ברוסיה לאחר ששולבו בה נכסי יוקוס שפשטה רגל, תשלוט על יותר מ-50% מסך תפוקת הנפט של רוסיה ותעקוף את אקסון מובייל כחברת האנרגיה הגדולה בעולם.

העסקה עליה הוכרז היום תשחרר את BP מ-9 שנים קשות מול שותפיה ב-TNK-BP, הטייקונים הרוסיים, לן בלווטניק, מיכאיל פרידמן, גרמן קאהן ו-ויקטור וקסלברג המאוגדים בחברת AAR ומחזיקים במחצית ממיזם הנפט TNK-BP, ובכך הפכו לשותפים גם בדיבידנדים שמחלקת BP שמגיעים לסך של כ-19 מיליארד דולר בשנה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מה זה רוזנפט ? רוסנפט. מה אנחנו ברוזיה? (ל"ת)
  קוזקוז 22/10/2012 20:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור