באיזה חוף הוחלט היום שלא יוקם האתר היבשתי לקליטת גז טבעי?

למרות שלמשרד הביטחון לא היתה התנגדות, המועצה הארצית לתכנון ולבניה החליטה כי מתחם פרוטרום שבעכו לא ישמש אתר לקליטת גז טבעי
 |  (4)
מתקן לקליטת גז, צילום: Gett images Israel
למרות שראש הממשלה מינה כבר לפני חודשים רבים את מנכ"ל משרדו, הראל לוקר, לזרז את הטיפול במציאת המקום בו תוקם תחנת הקליטה היבשתית לגז הטבעי, שאמור לזרום ממאגר תמר בעוד כחצי שנה, בינתיים, ברור רק איפה היא לא תוקם.

על פי החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבניה מהיום (ג') - מתחם פרוטרום לא ישמש אתר לקליטת גז טבעי במסגרת תכנית מתאר ארצית לחיבור קידוחי הגז הטבעי למערכת ההולכה (תמ"א 37/ ח).

המועצה הארצית שבה ודנה היום בחלופת עכו- פרוטרום לאחר קבלת הודעת משרד הביטחון לפיה לא תהיה התנגדות לבחינה מעמיקה של החלופה הזו. זאת לאחר שמינהל התכנון על דעת משרד האנרגיה והמים, הנחה את צוות התכנון לבצע הבדיקה כאמור, המהווה השלמה למסמך תכנוני סביבתי שאושר ע"י המועצה הארצית באפריל השנה.

החלטת המועצה הארצית שלא להמשיך בבחינת האתר נעשתה על בסיס המלצות צוות התכנון לפיהן קיימת מורכבות הנדסית של התוואי הימי והיבשתי, אי התאמה למגמות הפיתוח לעיר עכו, סמיכות לחוף פתוח ובמיקום נצפה מאזור נמל עכו (המוכרז כאתר מורשת עולמי) ונימוקים נוספים.

המועצה החליטה שלא לשנות את חמשת המתחמים שנבחרו קודם לכן: דור צפון, חגית מזרח, מט"ש חדרה, מט"ש מרץ ועין איילה, ככאלו שיבחנו בשלב הראשון של תסקיר השפעה על הסביבה. בנוסף, אושרו הנחיות לעריכת חלקו השני של תסקיר השפעה על הסביבה לתכנית.

הראל לוקר, מנכ”ל משרד ראש הממשלה, כבר הביע את דעתו בעבר בנושא הקמת מתקני הקליטה. במהלך הוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה אמר לוקר כי: “כל אתר להקמת מתקן ייתקל בהתנגדות מקומית עזה. הבעיה היא לא רק הארגונים הירוקים או המשרד להגנת הסביבה, הבעיה היא שתושבים לא רוצים מתקנים כאלה בחצר האחורית שלהם וכל ראשי הרשויות מנסים לדחוק את המתקנים משטחן”.

לוקר אמר כי הדבר עלול להפתר על ידי תמרוץ של הרשויות המקומיות והוסיף כי “הפרויקט התאחר בשנה והסיבה היא עיכוב במועצה הארצית לתכנון ובנייה. למשמעות הכלכלית של האיחור יש עלות של 4 מיליארד שקל בשנה. עם הכסף היה ניתן לבנות 10 בתי חולים ו-2,000 כיתות”.


תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תציעו למועצה או לעירייה שבתחומה יבנה המתקן
  מדילו 05/09/2012 21:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הטבות לקופתה, נניח 2 אחוזים מהרווחים, לרווחת תושביה. וכן העסקת 50 אחוזים מצוות המתקן לתושבי המקום בלבד,ותראו כמה ראשי עיריות ומועצות יקפצו על זה. אבל הבעייה שהמדינה והחברות של הגז טמאעים, רוצים הכל לעצמם.
  סגור
 • 3.
  אתר קליטת גז, חבל על הזמן לעולם לא יוחלט
  גורמן 04/09/2012 18:29
  הגב לתגובה זו
  6 0
  החלטה על מיקום האתר לא תושג בעידן זה! לכו על קפריסין בכל הכח. זו האופציה הטובה ביותר. בנתיים על בסיס מתקני ים טתיס, מהר לפני שיוחלט ........ איני רוצה לתת רעיונות. 11 שנה עם יה"ש. מזדקנים
  סגור
 • 2.
  תמלוגים
  יוסי 04/09/2012 16:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הממשלה מתלבטת במה לקצץ כדי כדי להציג תקציב מאוזן .האם עלה בדעתכם לו הגז היה זורם סך התמלוגים היה מענה לקיצוץ.חכמה חלם !!
  סגור
 • 1.
  כאשר הגז מעוקב לבתי הזיקוק ולמדינה יש הכנסות
  עובד מדינה 04/09/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  6 0
  התורה הכלכלית של הפילוסוף דוגלת בהכנסות מדלק גם אם זה חונק את התעשיה והפיתוח הכלכלי . לכן עד היום עושים הכל אבל הכל כדי לקוע את הגעת הגז .
  סגור