ארדן מזהיר: "שהאוצר יתעשת, השלכות הקידוחים עשויות להיות אקוטיות"

שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו: "על הממשלה לקחת על עצמה את הקמת הצינור להולכת הגז הטבעי. אם חלילה יקרה אסון זה ישתק לשנים רבות את ענף הנפט והגז שאנו עומלים על הקמתו"
 |  (9)
גלעד ארדן (צילום: BizTV)
"גילויי הגז צפויים להוזיל את אנרגיה במדינת ישראל, והמעבר לשימוש בגז צפוי גם להפחית בעשרות אחוזים את זיהום האוויר בערים בישראל, דבר שהוא מאוד משמעותי לבריאות הצבור". כך אמר גלעד ארדן , השר להגנת הסביבה הבוקר בכנס בו דנו על ההשפעות הסביבתיות של פעילות החיפוש וההפקה של גז טבעי ונפט בים התיכון.

הכנס נערך בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה והמים, ובו משתתפים גם אלכסנדר וורשבסקי, הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה והמים, בכירים בממשל האמריקני המתמחים בענף הנפט והגז בארה"ב ואנשי אקדמיה המתמחים בנושאים הסביבתיים.

"אני רוצה להבהיר - המשרד להגנת הסביבה יתמוך בכל חלופה שעליה תמליץ המועצה הבוחנת את החלופות השונות למיקומן של נקודות קליטת הגז היבשתיות, אין מה לעשות, יהיה צריך נקודות קבלה נוספות על החוף, ואנחנו נתמוך בהמלצות של הצוות המקצועי במועצה." אמר השר ארדן.

"כשוועדת ששינסקי ישבה על המדוכה הדיון היה איך מחלקים את ההנאה והתועלות ממשאבי הטבע בישראל ביננו לבין הדורות הבאים. אנחנו חייבים לוודא ברמה מאוד גבוהה, יותר ממה שקיימת היום שזה מה שיקרה. עלינו לשמור על משאב הגז שיש לו חשיבות כלכלית אבל גם סביבתית מהמעלה הראשונה. לדעתי צריך לשמור כמה שיותר מהמשאבים אצלנו גם לשנים הבאות", אמר ארדן ורמז על דעתו ביחס להמלצות ועדת צמח. "בניגוד לכאלה שחושבים שצריך להיזדרז ולקבל את ההחלטה ביחס לייצוא הגז, אני חושב שעדיף להשהות את ההחלטה בעניין זה, על רקע חוסר הוודאות הגבוהה שעדין קיימת בענף ובאופן פיתוחו.

"כולנו מבינים שלפעילות בתחום זה עלולות להיות השלכות אקוטיות על מצב הסביבה ואיכותה, ודי אם נזכיר את האסון שהיה במפרץ מכסיקו. אם מתרגמים את זה אלינו, אז כשמדובר על קידוחים ימים עמוקים, אז ברור שעם כל הרצון הטוב טעויות קורות ובאיזור שלנו אסון כזה עלול לפגוע גם בנו וגם בשכנות שלנו. המטרה של הכנס היא לחזק את יכולות הממשלה ולהערך לעיתות חרום. שיתוף הפעולה הרוחבי והתיאום בין המשרדים השונים בממשלה הם חשובים ביותר. יש להגדיר את הסמכויות ואת התקציבים של הגורמים השונים המעורבים בענף באופן ברור. אנשי האוצר גוררים רגליים ומעכבים עוד ועוד את התקציבים הנדרשים לפיתוח הענף. לדעתי ראש הממשלה ושר האוצר היו צריכים לקדם כבר מזמן העניין ואני מקווה שמשרד האוצר יתעשת במהירות, די אם אזכיר את מה שאמרו בחיל הים בעניין זה כשהתריעו מפני הסיכונים שקיימים ביחס להגנה על הקידוחים הימיים" אמר השר ארדן.

הממשלה צריכה להקים את צינור הולכת הגז הטבעי

ד"ר עוזי לנדאו שר האנרגיה והמים אמר "משרד האנרגיה והמים מוביל פרויקט לאומי שמשמעותו היא הבאת הגז הטבעי לישראל מהים אל היבשה. עד אפריל 2013 אז נתחיל לקבל גז מתמר, נעשים פרוייקטים כמו חיבור תמר לים תטיס, הפעלת המצוף וחיבורו לאונייה מגזזת והניסיונות להפיק ממאגרי פינקלס את מה שניתן".

"ממשלת ישראל צריכה לקחת על עצמה את הקמת צינור הגז הטבעי. יש שאלות שעדיין לא נענו ביחס להיקף השימוש שיהיה לגז הטבעי לא רק לתעשייה הגדולה כמו חברת החשמל אלא גם לתעשיות הבינוניות. הצורך לשמור את הגז בארץ הוא חשוב גם מטעמים שיהיה לנו את המשאב הזה לעוד הרבה זמן, וגם על מנת שהמעבר לשימוש בגז טבעי יוביל לירידה בזיהום האוויר. אם אנחנו נבחר לייצא גז טבעי חשמל או מים למדינות השכנות כמו ירדן וקפריסין זה יהיה חשוב לשיפור היציבות במזרח התיכון. למרות שצריך לשמור על הגז הטבעי לשימוש מקומי ולדורות הבאים, יש לעודד גם את היזמים ולשם כך צריך לאפשר יצוא" אנמר לנדאו.

"את משק הגז הטבעי אנחנו בונים בישראל תוך כדי תנועה, רק לפני כשבוע היה אישרה הממשלה את הסכם הגז בין חברת החשמל לשותפויות בתמר ורק לפני כשבוע וחצי היה דיון על מסקנות ועדת צמח. אני חושב שיהיו שתי נקודות יבשתיות לקבלת גז טבעי בישראל, אחת מהן תהיה בצפון.

"אני מדגיש כי התכנון והזהירות הם חיוניים - אם חלילה יקרה אסון זה ישתק לשנים רבות את ענף הנפט והגז שאנו עומלים על הקמתו. לממונה על הנפט יש סמכויות מלאות לדרוש את כל התוכניות הסביבתיות מהחברות שרוצות לקדוח. כבר היום הדרישות החדשות מיושמות. 4 מסמכים סביבתיים הוגשו לבדיקת הממונה בשבועיים האחרונים ואנו רואים בעמידה בדרישות חשיבות רבה.

"מטרתנו היא לבחון איך ממשיכים את פיתוחו הנמרץ של הענף תוך שמירה קפדנית על שמירת הטבע והסביבה – אלו שני אלמנטים שלכאורה מנוגדים ושצריך ללמוד איך מבצעים אותם בד בבד ולכן אנו מקיימים לראשונה כנס מסוג זה.

"פרט לכך שהמזרח התיכון מזדעזע, אנחנו נמצאים גם בעיצומו של זעזוע כלכלי עולמי חריף. ישראל קשורה קשר הדוק לאירופה וארה"ב ואנו כבר מרגישים את הזעזועים שמתרחשים שם. פיתוח ענף הגז הטבעי והנפט צריך להיות המשענת שתביא את ישראל לעידן אחר" סיכם השר לנדאו את דבריו.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  פטפטן
  איכותניק 28/07/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה שוב פעם אתה?
  סגור
 • 7.
  איכות הסביבה
  גוטרג 27/07/2012 10:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ארדן תידאג רק לאיכות ה סביבה ולא להקפיא ולא בטיח הרבה הפסדים למדינה אם יהיו הקפאות מספיק היה לנו את שישנסקי ותיראה לען זה הוביל זה הוביל שהגז עדיין זורם למדינה אתה מבין ארדן על תנסה לחפש פופוליזים כמו שתיניץ שגרם נזק רב לסקטור הגז אומרים ארדן סוף מעשה במחשבה תחילה שבת שלום ארדן תיתעסק רק במה שאתה יודע הירוקים והסביבה שלום שלום
  סגור
 • 6.
  אתה מחוק בסניף חיפה, קול אחד
  רמי לוי 27/07/2012 05:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לא תקבל . אין לך בושה אתה פוגע בליכוד , אתה נזק לליכוד , לא נצביע לאידיוט כמוך. ללא יצוא המדינה תפסיד מיליארדים של דולרים . התעשיה של הגז לא תתפתח מהר ותעסיק אלפי עובדים . שוק ההון גם יפגע והמשקיעים יפסידו . בקיצור אתה מחוק בסניף חיפה , אף אחד לא יצביע לך .
  סגור
 • 5.
  כל מי שלא יבחר בארדן הורס ההשקעות שיצביע (ל"ת)
  א 26/07/2012 18:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  גלעד ארדן נגמרו לך הכותרות
  דוד 26/07/2012 15:42
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אז אתה חייב למצוא כותרת חדשה על חשבון המשקיעים די ממשלה קומוניסטית הרגתם את המשק עם כל הרגולציה
  סגור
 • 3.
  איזה קשקשת אחת גדולה-עוד לא מכרו גרם וכבר,,,
  מבין עניין 26/07/2012 14:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קודם שיתחילו להוציא מהאדמה ולמכור אותו לשוק המקומי שיתחילו להוריד מחירים על חשמל, מיים, ועוד ועוד כי ישתמשו בגז. אחר כך תתחילו לדבר ולחשוב על יצוא
  סגור
 • חלומות פז
  אול לא המלך 26/07/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אתה באמת חושב שהממשלה "תוריד מחירים" של משהו בכדי לזקות את העם בהטבה כלשהי???
  סגור
 • 2.
  ממשלה אינה מסוגלת לפתור כלום, רק להרוס!
  ברנדון 26/07/2012 12:20
  הגב לתגובה זו
  7 0
  זה החוק הראשון של הכלכלה החופשית
  סגור
 • 1.
  הגז הינו מקור מיסוי אדיר למדינת ישראל
  דוקטור 26/07/2012 12:00
  הגב לתגובה זו
  10 0
  ולכן יש לקדם את הענף כדי להניב מילארדי דולרים למדינה, להוזיל ולייעל את האנרגיה ולהיות יותר ירוקים ובריאים
  סגור