70 חברות מנסות לשים ידם על הגז הטבעי השוכן מול חופי קפריסין

קפריסין שנמצאת במצב כלכלי רעוע (האג"חים נסחרים ב-14%) מנהלת בימים אלו מכרז על רישיונות חיפוש הגז-נפט. BIzportal מביא פרטים...
 |  (8)
קידוח
לא פחות מ-70 חברות שונות רכשו נתונים סיסמיים מקפריסין על מנת לבחור את הרשיונות לחיפוש הידרוקרבונים האטרקטיביים ביותר עבורן, כך דיווח ה'פייננשל מירור' הקפריסאי בסוף השבוע האחרון. החברות שילמו מאות אלפי דולרים לרשיון וצריכות להגיש עד ה-11 במאי את הצעתן לממשלת קפריסין. הזוכים יוכרזו בין ספטמבר לאוקטובר השנה.

הצלחתה של נובל אנרג'י לאתר במאגר 'אפרודיטה' השוכן ב'בלוק 12' בין 5-8 טריליון רגל מעוקב (TCF) של גז טבעי והקרבה של הרשיונות במים הכלכליים של קפריסין לתגליות הענק בישראל הביאו מתעניינים רבים לנסות את מזלם בחצי האי היווני.

בין השמות שהוזכרו בחודשים האחרונים כמתעניינים פוטנציאלים היו גם גופים הפועלים בישראל ובראשם - קבוצת דלק ונובל אנרג'י, זאת למרות ששותפויות {אבנר יהש} ו דלק קידוחים יהש +4.89% דלק קידוחים 1,115 +4.89% דלק קידוחים יהש בסיס:1,063 פתיחה:1,078 גבוה:1,118 נמוך:1,070 תמורה:12,376,348 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ציינו בדוחות הכספיים לשנת 2011 כי נכון למועד הדוח הן טרם גיבשו את עמדתן בנושא. רוני הלמן ואורי אלדובי, בעלי השליטה בהזדמנות ישראלית גם הודיעו על הקמת חברת בת קפריסאית במטרה להתמודד במכרז לחלוקת רישיונות חיפוש גז ונפט במים הכלכליים של האי.

משפחת גרמזיאן היהודית־קנדית החולשת על אימפרייה נדל"נית חובקת עולם באמצעות החברה הפרטית טריפל 5 (triple five), גם הודיעה על כוונתה להתחרות על אחד הזכיונות לחיפוש מצבורי טבע במעמקי הים, כאשר נאדר גרמזיאן, האח הדומיננטי בעסקי המשפחה, ביקר לאחרונה בקפריסין.

חברה נוספת ששלחה לפני כחודש משלחת לאי, היא לא אחרת קנוק (CNOOC) הסינית שהוזכרה בעבר כמתעניינת ברכישת נתח מ'לוויתן'. תאגיד נוסף שהתעניין בפיתוח משק האנרגיה הקפריסאי הוא 'גזפרום' שרק לאחרונה חתם על הסכם כוונות עם שותפות 'תמר' לרכישת גז טבעי ממתקן הנזלה צפה (FLNG) הצפוי לקום בשיתוף עם חברת המספנות דייהו מדרום קוריאה. גזפרום, חברת הנפט והגז הרוסית, גם הוזכרה כמתמודדת אפשרית במכרז לפיתוח התשתיות שיבנו לצורך קבלת הגז מ'בלוק 12'. הקפריסאים העריכו לאחרונה כי עלות הקמת מתקן הנזלה תגיע ל-10 מיליארד אירו.

קפריסין תלויה כיום כמעט לחלוטין ביבוא של מוצרי נפט למיניהם וייצור החשמל בקפריסין מבוסס בעיקרו (כ-90%) על שריפת נפט ומוצריו. בשל מיקומה הגאוגרפי והסכסוך המתמשך עם הטורקים, המדינה סובלת מקשיים בהתחברות לתשתיות האנרגיה באירופה. בשנת 2007 הקימה ממשלת קפריסין את חברת הגז הציבורית לה יש בלעדיות ליבוא והפצה של גז טבעי בקפריסין. ממשלת קפריסין וחברת החשמל הקפריסאית פועלות לקידום החלפת השימוש בנפט ומוצריו לצורך ייצור חשמל ומעבר לשימוש בגז טבעי.

במהלך פברואר השנה פרסמה ממשלת קפריסין הזמנה להגשת בקשות ל-12 רשיונות חיפוש של הידרוקרבוניים במים הכלכליים של קפריסין. האי מציע רישיונות לביצוע אקספלורציה אחר מאגרי גז ונפט ב-12 בלוקים שונים המשתרעים על שטח של כ-51 אלף קמ"ר ונמצאים מדרום, בצד הנשלט ע"י הממשלה הקפריסאית היוונית.

תגליות הגז בים התיכון תפסו את קפריסין בתקופה בה כלכלת האי אינה במצב הטוב ביותר. אגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים נסחרות בתשואה לפדיון של מעל 14% ודירוג האשראי של המדינה עומד לרוב על רמת אג"ח זבל, זאת בשל החשיפה הגדולה של ממשלת האי והחברות הפועלות בו ליוון. בשל זאת, על הממשלה מופעל לחץ רב להעניק את הרשיונות על בסיס תחרותי כאשר העדיפות היא להצעות שיכניסו למדינה הכי הרבה כסף. כיוון שבקפריסין אין מנגנון קבוע של מיסוי על תגליות והמדינה מאפשרת לך לקחת את כל הרווחים עד שאתה מחזיר את ההשקעה, החברות הניגשות למכרז מציעות גם את אחוז תמלוגים אותן יהיו מוכנות לשלם.

רוכשות אג"ח ומשריינות רשיון?

בדרך פלא, חלק מהגופים המתעניינים בפיתוח משק האנרגיה הקפריסאי וצפויים לנסות לזכות ברשיון חיפוש הביעו את נכונותם לעזור לקפריסין לעבור את התקופה הקשה אליה נקלעה בשל המשבר באירופה והפגיעה ביוון, נותנת החסות העיקרית של האי.

כך לדוגמא, רוסיה הסכימה להעניק הלוואה בסך 2.5 מיליארד אירו לקפריסין לצורך מחזור חובותיה ב-2012. ע"פ פרסומים ההלוואה ניתנה ל-4.5 שנים בריבית של 4.5% בלבד. באופן דומה, נאדר גרמזיאן אמר כי חברת טריפל 5 תרכוש אג"ח ממשלתי בהיקף של 500 מיליון אירו באמצעות בנק אותו היא רוצה להקים בקפריסין.

בתחילת חודש מארס השנה, מספר ימים לפני שנודע על התעניינות 'קנוק' הסינית במכרזים, שר האוצר הקפריסאי הודיע כי משקיע אסיאתי מעוניין לרכוש בערך חצי מיליארד אירו של אג"ח קפריסאי.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  שיזהרו מתשובה הוא לא מחזיר הלוואות (ל"ת)
  מוטי 02/04/2012 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  שטייניץ רשע הם עובדים יותר טוב מקבלים הצעות (ל"ת)
  בלי בירוקרטיה 02/04/2012 14:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 6.
  תשובה עדיין לא החליט
  שרלוק הולמס 02/04/2012 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשובה החליט אבל למה לשתף את את האנשים שלוו כסף ובעזרתם מצא גז אולי אקח את הרשיונות לעצמי בדלק אנרגי ולא ביחידות ההשתתפות אולי
  סגור
 • 5.
  רציו
  גורג 02/04/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישהו יוכל לומר לי מדוע רציו יורדת כל יום חוץ מהמקורבים וכלל פיננסים אם ירון זר שאנחנו יודעים שהם מנסים לבלב ל את המשקיעים של רציו מישהו אחר יוכל לומר לי מדוע היא יורדת כל יום בקטנה עבל קטנה מרגיזה אני חושב שהמקורבים עושים הכל ביכדי ליקנות כמה שיותר בזול וכך זה נימשך קרוב לשנה וחצי מישער של 67 שהיתה הורידו אותה לאט לאט עד למצב שהיא נימצאת עכשיו ממש לא יאומן איזו צרות העיין יש לאנשים האלה שגרמו לה לרדת בצורה חדה כזאת ליפני שנתיים מישהו יתראיין ואמר שאנחנו יכולים ליגרום למניה ליצנוח וכך הם עשו ממש פשע בושה וחרפה תגלית אחת הגדולות בעולם והמניה מגיבה בגלל אינטר סנטים בימקום עליות אז ההפך ירידות כל יום ממש מסריח מגעילים צריך להכניס אותכם את כל אלה שגורמים לנזק לרציו לא יעזור לכם כלום בקרוב מאוד תבינו לכל המשקיעים לא לימכור את רציו זה מה שהם רוצים כל הנוכלים האלה בהצלחה למשקיעי רציו בקרוב רשיון גל לא יהיה להם בררה הם חיבים לאשר את הרשיון ויגידו את תוצאות הססמיות
  סגור
 • 4.
  גם רציו תגיע לקפריסין - רק עניין של זמן (ל"ת)
  ירון 02/04/2012 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  רציו
  יניב 02/04/2012 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה לעזאזל יורדת למי יש אינטרס
  סגור
 • 2.
  2013 תהיה הרבה יותר חזקה
  אבינועם 02/04/2012 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התנופה בסקטור רק תגדל
  סגור
 • 1.
  קנוק - מועמדים רצינים לכניסה ללוויתן הערכות (ל"ת)
  ירון 02/04/2012 10:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור