ההוצאות על חיפוש הנפט יזנקו ל-90 מיליארד דולר; כוח הנפט של אירן דועך

"שדות חדשים מתגלים, ישנם אזורים חדשים בהם מקורות נפט מפותחים. מקורות ההיצע מתרחבים, וזה ישנה את פוליטיקות הנפט", בשעה זו מתקיימת וועידת ענק על תנודתיות המחירים והצריכה העתידית
 |  (9)
(צילום: Getty images Israel)
הראלי הנוכחי במחירי הנפט, המונע בעיקר מלחצים אירניים, הגיע לרמתו הגבוהה מאז 2008. עליית מחירים זו פורצת את הדרך למחפשי נפט ואילי קידוח מכל קצוות תבל, מארגנטינה ועד אנגולה.

שדות נפט חדשים שיתגלו יקלו את הלחץ על מחירי הנפט, כך מסר המרכז לחקר האנרגיה הגלובלית. החוזים העתידיים מראים כי המשיקיםע מצפים שמחיר נפט גולמי מסוג 'ברנט' ירד לפחות מ-100 דולרים לחבית עד שנת 2015, לעומת מחיר של 125 דולר לחבית היום.

ההוצאה בעולם על גילוי שדות נפט חדשים, אשר מגיעה בעיקר מחברת אקסון (סימול: XOM) ומחברת של (סימול: RDSA), תזנק ב-20% לפחות השנה, לסך של 90 מיליארד דולר! (לפי סקר של ברקליס PLC).

קידוחים ימיים יכולים להפיק כ-25 מיליארד חביות נפט כבר השנה, יותר מפי-4 מרזבות הנפט שנשארו לנורווגיה. זאת ועוד, ישנם שדות נפט 'בלתי קונבנציוליים' בתוך ארה"ב, כך חושף תאגיד מורגן סטנלי. בנוסף, ייצור הנפט מצפון דאקוטה עלה בשנה שעברה ב-75% וצפוי לעלות עוד השנה, גם בארגנטינה, בה נמצא לאחרונה שדה נפט שצפוי להכיל כ-23 מיליארד חביות.

"מחירי הנפט חייבים לרדת למטה, בעיקר בגלל שגורמים הקשורים להיצע ממשיכים להניב תוצאות חיוביות", אמר היום לרשת בלומברג מנושר טאקין, מהמרכז לחקר האנרגיה הגלובלית. "שיעור הביקוש לנפט לא הולך לצמוח בעתיד, בייחוד כאשר אנו משקיעים ולומדים איך להשתמש ביעילות יתרה במשאבים שלנו", המשיך האנליסט.

מה לפי שעה פוטנציאל הנפט הכולל ברשיונות הימיים בישראל, ולכמה שנים זה יספק את צרכי המשק?

שר הנפט הסעודי, עלי אל נעימי, והמזכיר האחראי לאנרגיה בממשל האמריקני, דניאל פונמן, מייצגים יחד את יצואנית הנפט הגדולה בעולם ואת צרכן הנפט הגדול בעולם. שני האישים האלה מצטרפים לשרים ובכירים מיותר מ-70 ארצות ודנים בסוגיה על הביקוש העתידי לאנרגיה, ועל השפעת תנודתיות מחירי הנפט.

"כבר עכשיו השוק מסופק היטב", אמר המזכיר הכללי של IEF, אלדו פלורס-קווירוגה, "שדות חדשים מתגלים, ישנם אזורים חדשים בהם מקורות נפט מתגלים ומפותחים. מקורות ההיצע מתרחבים, וזה ישנה את פוליטיקות הנפט".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  בתקוה שאתה קורה תגובות
  אלי לירון זר 14/03/2012 07:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שים לב כמה קוראים מבקשים לדעת מה קורה בגל למה לעזאזל אתם ומנהלי רציו שותקים בעיניין
  סגור
 • 4.
  ורק אצלנו זוחלים ומבלבלים את המח
  יניב 14/03/2012 07:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבורה של מטומטמים מה קורה בגל יגאל לנדאו מה קורה בגל
  סגור
 • 3.
  סיסמולוגיות
  גו 13/03/2012 21:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גבראל של מודיעין הודיעו היום כמה נפט יש בבדיקות הססמיות ומה קורא אם גל של רציו למ לא אומרים מה יש בבדיקות הססימיות של גל כמה זמן לוקח לרציו לומר מה יש בבדיקות הססמיות של שני המיבינים בגל רואי ונטע על שם של הגאולוג של רציו מישהו יוכל לברר מה קורא וכמה זמן צריך לחכות תודה
  סגור
 • גל מוגדר עדין כהיתר ולא כרישיון
  ערן 13/03/2012 22:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכן לפי מה שידוע לי אין חובת דיווח כל עוד איננו מוגדר כרישיון. למען גילוי נעות, אני מחזיק בפוזיציה ברציו, כמו גם בדלק אנרגיה (עוד מ-2009 בשיא המשבר), בדלק קבוצה, מעט בדלק קידוחים, אבנר וישראמקו ופוזיציות קטנות מאוד למען הריגוש (כ-30K ש" ח) בכל אחת מהבאות: מודיעין, הכשרה אנרגיה והזדמנות ישראלית.
  סגור
 • עכשיו תבדוק איפה טעית בפוזיציה
  ניקל 14/03/2012 01:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רמז... אם היית מחזיק רק בחברה הזאת אז בעתיד הקרוב תהיה מיליונר...
  סגור
 • 2.
  ורק בישראל... נלחמים במפיקות הנפט
  ניקל 13/03/2012 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל העולם נלחמים על הנפט בישראל נלחמים בנפט... שנה וחצי מחכה גבעות עולם להתרת הקשר הביורוקרטי שמונע אישור להמשיך ולפתח שדה נפט ענק... משרד הפנים, משרד האנרגיה , משרד איכות הסביבה, רשות הגנים הלאומיים, החברה להגנת הטבע פשוט עוצרים חברה שמצאה ומפיקה נפט!!!! מדינה מטורפת עם מנהיגות כלכלית משוגעת, בלתי מובנת אלא מטעם אחד ויחיד... אלה שגוזרים קופון מייבוא הנפט מטילים כליה על נפט כחול לבן... אין הסבר אחר.
  סגור
 • יפה אמרת אחי כל מילה אמת (ל"ת)
  אלי 14/03/2012 07:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  להבין, אין מחסור בנפט. ספקולציה ותו לא.
  פול 13/03/2012 19:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ייבוא הנפט של ארה" ב בקו ירידה וכך ימשך בעתיד. טכנולוגיות חדשות מגבירות הפקה מקומית ובמגביל יש תוצאות לנסיונות לחסוך. ובינתיים, כאילו ששום דבר לא קורה, סוחרי הנפט ממשיכים לשחק, סוחרים ומדינות מפיקות נפט. אין לזה שום הצדקה והקריסה בדרך. ואם לא, יחליפו את הדיסקט. סוף עידן הנפט. ז.א. יאיצו פיתוחי תחליפי נפט ואנרגיה חלופית.
  סגור
 • זרימת הכסף מוכוונת פוליטית
  סוחר 14/03/2012 08:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זרימת הכסף בעולם מוכוונת ע" י אופק שמיוצגת ע" י החברות הגדולות בעולם . מעל מ 50% מההכנסות בסחר החוץ בעולם עוברים ל50 תאגידים הגדולים
  סגור