"לא דיברו על בלוקים" CNOOC לא מעוניינת בבלוק 12 אלא בהקמת מתקן LNG בקפריסין

בעניין הדיווחים שהיו על כך שב-CNOOC בוחנים אפשרות לרכוש מנובל אנרג'י נתח מזכויותיה בבלוק 12 אמרה שרת הת"ת הקפריסאית "הם לא אמרו לנו שום דבר שכזה"
 |  (4)
(צילום: Getty images Israel)
היום מסתבר כי הדיווחים מתחילת השבוע על כך שחברת CNOOC, חברת הנפט גז הממשלתית השלישית בגודלה בסין, מעוניינת לרכוש נתח בבלוק 12 שבקפריסין מנובל אנרג'י - לא היו נכונים, לעומת זאת החברה מציעה עצמה כמי שתקים את מתקן ההנזלה של הגז טבעי שימצא בשטחי הים של האי.

"קפריסין קיבלה הצעה מ-CNOOC לבניית מתקן להנזלת גז טבעי ( בו יבוצע עיבוד הגז וממנו הוא ייוצא" נכתב בעיתון Cyprus Mail שציטט את שרת התמ"ת הקפריסאית Praxoula Antoniadou אשר לוקחת חלק בוועדה המיניסטריילית שהקימה קפריסין לבחינת תחום האנרגיה. הוועדה נפגשה עם נציגיה הבכירים של CNOOC ביום שישי האחרון והנציגים הסינים הציגו בפניהם את הצעתם לבניית ותפעול מתקן ההנזלה.

"החברה הסינית ביקשה את הפגישה ואנו נענינו כמובן לבקשתם, מאחר ואנו בוחנים כרגע את כל התרחישים האפשריים". על אף שלא נכנסה לפרטי הפרטים, ציינה השרה כי וועדת השרים הדגישה בפני נציגי החברה הסינים כי השליטה על החברה שיש אפשרות שתוקם לצורך כך - תישאר בשליטת ממשלת קפריסין.

בעניין הדיווחים שהיו על כך שב-CNOOC בוחנים אפשרות לרכוש מנובל אנרג'י נתח מזכויותיה בבלוק 12 אמרה השרה, "הם לא אמרו לנו שום דבר שכזה. לא היו בכלל דיבורים על בלוקים". נציין בעניין זה כי היום פורסם דוח המשאבים הבלתי תלוי מצד השותפות הישראליות בבלוק 12 ולפיו מתחלק הבלוק לשני חלקים שרק אחד מהם נבדק ובסה"כ הצפי שפורסם הוא לתגלית בהיקף קטן יותר ממה שפירסמה נובל אנרג'י. לידיעה בהרחבה

השרה גם סירבה להתייחס לדיווחים על כך שהסינים יוכלו להקים את מתקן ההנזלה בתוך 48 חודשים בלבד.

בעיתון הקפריסאי מציינים גם עוד ידיעה סנסציונית שפורסמה בסוף השבוע ולפיה נרמז כי ענקית הנפט-גז הסינית שוקלת לרכוש את חלקן של השותפות של נובל ודלק בפרוספקטי הגז בישראל.

אתמול יצאה השרה, יחד עם גורמים בכירים נוספים בתחום האנרגיה בקפריסין ללונדון, שם ישתתפו בכנס APPEX 2012 של האיגוד האמריקני של הגיאולוגים מתחום הנפט (American Association of Petroleum Geologists Prospect and Property Expo) שיערך השבוע. המשלחת הקפריסאית תציג ותקדם את סבב הזיכיונות השני שהוציאה לדרך לאחרונה.

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הגז שמשווק בהודו סין מגיע ל11 דולר -פי 2 מחחש
  יגאל 06/03/2012 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכירת המאגר לסינים תשתלם לכולם למעט ששינסקי. החברה תמכר כמו שהיא,המס שישולם על הרווחים יהיה מס החברות הרגיל,הסינים ימכרו לחברות הסיניות במחירים נמוכים (את המחירים האמתיים אף פעם לא נדע,ממש כמו שהיה עם הגז ממצרים),כמה פוליטיקאים ישראלים ישימו כמה מעטפות בכיסיהם ,וכולנו נמשיך הלאה.
  סגור
 • 2.
  לא מדויק. היא רק לא אישרה. אגב, היא לא
  פול 06/03/2012 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אישיות המרכזית במגעים. האיש החשוב בקבינט הוא שר הפנים הקפריסאי. קודם, לא בונים מתקן הנזלה בעלות מיליארדים רבים ללא שוק מבוטח ל-LNG. עיסקעות הללו הן סיבוביות. בונים מתקן, מספקים ציוד ושירותים ובתמורה מקבלים LNG. החברה הסינית היא ממלכתית. סין מעוניינת ברכישת LNG. כדאי להתחיל מהנקודה הזאת. האם היא גם מעוניינת באקספלורציה, שאלה נפרדת. נובל במצגת האחרונה אמרה שהיא והשותפים והבנק שלה בוחנים חברות רציניות להפקה ושיווק הגז הגדול הזה. לא לשכח.
  סגור
 • 1.
  נובל ודלק ימכרו את אחזקותיהן בישראל וילמדו את
  יוג' ין 06/03/2012 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ששינסקי את שטייניץ לקח בל ישכח. הממשלה לא תוכל לסרב לסינים ואנו, המשקיעים הקטנים ששטייניץ הונם, נצא ברכוש גדול.
  סגור
 • אמן כן יהיא רצון (ל"ת)
  מאמין! 06/03/2012 16:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור