אשלים סאן זכתה במכרז להקמת התחנה הפוטו-וולטאית באשלים

החברה הציעה מחיר של 53.65 אגורות לקוט"ש ותתווסף לשתי תחנות כוח תרמו סולאריות אשר יחדיו יספקו כ-2% מסך ייצור החשמל במשק
 | 
(צלם: סיוון פרג')
ועדת המכרזים הבין משרדית במשרד האוצר בחרה היום בחברת Ashalim Sun PV כזוכה במכרז תחנת הכוח בטכנולוגיה פוטו-וולטאית באזור אשלים שבנגב. מדובר על מכרז BOT לתכנון, מימון, הקמה והפעלה של תחנת הכוח, בהספק של 30 מגה-וואט.

חברת Ashalim Sun PV המורכבת מחברת SE-SIC Ashalim בבעלותן של החברות כלל סאן (50%) אדיסון ישראל וסאן אדיסון ארצות הברית (50%) הציעה מחיר של 53.65 אגורות בלבד, לקילו-ואט שעה. המחיר הריאלי בשקלול ההצמדה עומד על 50.7 אגורות לקילו-ואט שעה.

נציין כי כלל סאן מוחזקת 50% על ידי כלל תעשיות מקבוצת IDB בראשותו של נוחי דנקנר, 30% על ידי קבוצת LR, 10% על ידי פועלים שוקי הון, 7.5% על ידי קבוצת יזמים ו-2.5% על ידי סאן אדיסון.

תחנת הכוח, הצפויה להתחיל לפעול במהלך המחצית הראשונה של שנת 2015, מתוכננת להיות מהגדולות מסוגה בעולם. תחנה זו תתווסף לשתי תחנות כוח תרמו-סולאריות אשר יוקמו בסמוך לה, בהספק מותקן של 110 מגה-וואט כל אחת. יחדיו, יספקו התחנות כ- 2% מסך ייצור החשמל במשק. יצויין כי על פי יעד הממשלה עד לשנת 2020 10% מהחשמל במשק הישראלי ייוצר ממקורות אנרגיה מתחדשים.

הזוכה במכרז נבחרה מתוך ארבע הצעות שהוגשו על ידי חברות העוסקות בתחום האנרגיה הסולארית בארץ ובעולם. שלוש הקבוצות הנוספות אשר הגישו הצעתן במכרז הן Enxco Ashalim בבעלות קונצרן EDF, Eshel Israel Sun Energy בבעלות חברת שיכון ובינוי ו- Super Solar Ashalim בבעלות חברת גרנית הכרמל.

תחנת הכוח תוקם במודל ה-BOT, במסגרתו מתחייב הזכיין לתכנן, להקים ולתפעל את התחנה במשך תקופה כוללת של 27 שנים, אשר בסופן יעבור המתקן לבעלות המדינה. חברת Ashalim Sun PV התחייבה להקים את תחנת הכוח בתוך תקופה של 28 חודשים לכל היותר.

שר האנרגיה והמים ד"ר עוזי לנדאו אמר: "מכרז אשלים צפוי להיות פרויקט חשוב בתחום האנרגיות המתחדשות ולכשיושלם הוא עתיד לספק מעל 200 מגוואט לרשת החשמל מאנרגיית השמש. בחירת הזוכה הוא צעד ראשון ואיתות חיובי המעיד על התקדמות הצדדים בכיוון הנכון."

החשבת הכללית במשרד האוצר, עו"ד ורו"ח מיכל עבאדי-בויאנג'ו, אמרה: "המחיר שהושג במכרז, לצד הרמה הגבוהה של תחנת הכוח המתוכננת, מוכיחים שוב את יעילותם של שיתופי הפעולה בין המגזר הציבורי למגזר הפרטי בהקמתם של פרויקטי תשתית מורכבים, במודל ה-BOT. תחנת הכוח הפוטו-וולטאית באשלים תקדם את ישראל צעד נוסף לשימוש יעיל במשאביה הטבעיים לטובת הפקת אנרגיה נקייה, הפחתת התלות בדלקים פוסיליים, וכן תתרום לקידומה של התעשייה הסולארית המקומית."

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה