ישראל וקפריסין יבחנו הנחת כבל חשמל בין ישראל לקפריסין באורך 1000 ק"מ

עוזי לנדאו: "חשיבות ההסכם היא הגיבוי האנרגטי לישראל ויציאתה ממעמד של אי אנרגטי בודד והבטחת אמינות אספקת החשמל לישראל ולקפריסין"
 |  (7)
(קרדיט: Getty images Israel)
מדינת ישראל חתמה היום עם קפריסין על הסכם לשיתוף פעולה לבדיקת התכנות להנחת חיבור כבל חשמל תת-ימי, בין רשת החשמל בארץ לרשת החשמל באי הקפריסאי, מתוך כוונה לקישור ישראל לאירופה. משך בדיקת ההיתכנות יערך כשנה ותוצאותיה יובאו לפני הממשלות ישראל, קפריסין ויוון, לאישור המשך הפרויקט שצפוי להסתיים בשנת 2016.

ישראל היום פועלת כמו אי חשמלי בודד ומטרת ההסכם הנוכחי היא לבחון כדאיות חיבור המדינה לאירופה ובכך להיחשף למקורות אנרגיה מחו"ל. כיום כאשר צריכת החשמל בשיא, חברת החשמל מתמודדת עם חוסר ברזרבות היצע ובצל הבידוד במזרח התיכון אינה יכולה לקבל גיבוי ממדינות שכנות. ע"פ הערכות הביקוש לחשמל עולה מידי שנה בין 4%-7% ברקע לעלייה בתוחלת החיים ולגידול באוכלוסיה ולכן המדינה נאלצת לבנות כל הזמן תחנות כח נוספות שיספקו את הביקושים.

‫ד"ר עוזי לנדאו, שר האנרגיה והמים, אלוף (במיל.) יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל ונאסוס קטורידיס (Nasos Ktoridis), יו"ר חברת החשמל הקפריסאית, חתמו היום על המיזם שמטרתו לחבר בין שני איים חשמליים, ישראל וקפריסין וחיבורם לרשת החשמל האירופאית דרך יוון.

"ההסכם משדר לידידותיה של ישראל בעולם, כי ישראל היא עוגן של יציבות במזרח התיכון", אמר ד"ר עוזי לנדאו, שר האנרגיה והמים. "חשיבות ההסכם היא הגיבוי האנרגטי לישראל ויציאתה ממעמד של אי אנרגטי בודד והבטחת אמינות אספקת החשמל לישראל ולקפריסין".

יפתח רון-טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל: "חברת חשמל מחויבת לרעיון, למיזם ולשותפות, ואנו נמשיך בדרך לשיתוף הפעולה ולהתקדמות בפרויקטים נוספים עתידיים, למען יציבותה האנרגטית ולפיתוחה הכלכלי של ישראל".

ההספק המתוכנן של הכבל הינו כ 2,000 מגוואט והוא צפוי להיפרס על 540 מיילים ימיים, כאשר הכבל יהיה מונח בעומק 2 קילומטרים. נאסוס קטורידיספרטים ציין כי "הפרויקט יעזור ליוון לצאת מהמשבר הכלכלי, יאפשר לישראל להיות ספק אנרגיה רציני לאירופה ויאפשר לקפריסין להיות יותר מאי בודד".

חיבור ישראל לקפריסין ויוון, מתוך מצגת חברת החשמל
חיבור ישראל לקפריסין ויוון, מתוך מצגת חברת החשמל
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  לא נראה הגיוני ולא כלכלי מפל המתח על מרחק כזה
  אני חושב 04/03/2012 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חשמל זה לא אינטרנט !!כבל החשמל צריך להיות עבה מאד על מנת להקטין את מפל המתח .ככול שהכבל ארוך יותר כך ההתנגדות גדולה יותר .והמון חשמל " יתבזבז בדרך " לא נראה הגיוני
  סגור
 • 5.
  גז
  גו 04/03/2012 15:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תימכור את הליויתן במכיר לעשות מיכרז מי שישלם יותר יזכה לנדאו זה הדבר הכי טוב ופחות הוצאות למדינה מי שיקנה את ליויתן הוא יעשה בעצמו מה שהוא רוצה לנדאו ואת הרוחים יקבלו המשקיעים המדינה והחברות שנימצאים במניה ולתת למשקיעים שסיכנו את כספם כל השנים לאכול קצת פרי מההשקע המסוכנת שהם לקחו מגיע להם לנ דאו ושהמדינה תיקבל גם את המס המגיע לאזרחי ישראל גם
  סגור
 • 4.
  שימו לב שלא נקבו בעלות הפרויקט
  no name 04/03/2012 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרויקט כזה לא יצא אל הפועל בגלל עלותו האסטרונוית. לא כתוב מה העלות ומי ישלם כולה חתמו על מזכר הבנות שיפול ברגע שידברו על כסף אך מה זה משנה הם את הכותרת שלהם בעיתון קבלו אך כרגיל אחריי המבול
  סגור
 • כל דבר עדיף על מונופול חח" י...
  דני 04/03/2012 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקונגלומרט הסובייטי-קומוניסטי הזה מוריד את המדינה הזאת לטהום הנשיה... מניעה מוחלטת הלכה למעשה של הקמת מענה לצרכי המשק (בסיוע ועידוד ארגוני הג' יהד הירוקים). חברה רקובה, לא יעילה וללא זכות קיום כיוון שאינה מסוגלת לעמוד בזכות עצמה. נ.ב. חכו ליום שיוגש לממשלה תשלום החוב של כ-50 מיליארד ש" ח של חברת החשמל, ברגע שיהיה צל של ספק שהמדינה אולי לא תערוב ב-100% לחברה וחובותיה, החברה תקרוס לחלוטין ואיתה המשק המקומי (כיוון שהיא מונופול אספקת החשמל ששולט על כ-97% מהשוק).
  סגור
 • 3.
  במקום עצמאות אנרגטית שעבוד כמו לגז המצרי...??
  הוטל 04/03/2012 14:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הממשלה דפקה לעצמה כדור ברגל עם שישינסקי והגנה על הגז המצרי.עכשיו בשם החשמל הזול מאירופה נהיה תלוים כולל הצבא באירופאים??? ממש לא נראה לי בריא-הרי לא נראה לי שחברת החשמל שלנו תייצא חשמל לאירופה...יותר תייבא חשמל עד שיורידו לנו את השלטר...!!!
  סגור
 • 2.
  חשמל לאירופה
  אחד העם 04/03/2012 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  השר לנדאו מה קרה לך? אנחנו ננשום בארץ את כל הטינופת מהגז ונשלח חשמל צח לאירופה? מספיק שנמכור להם גז שישרפו אותו בעצמם.
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד רק להפסיק לקרוע את האזרחים פה (ל"ת)
  לשלם 30 שח לשעה מינ 04/03/2012 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור