"חבר הפגיש ביני לבין קרמין - ככה התגלגלתי לתחום האנרגיה"

ראש המוסד לשעבר שמכהן כיו"ר חברת חיפושי הנפט גוליבר בראיון מיוחד ל-Bizportal על שכר הבכירים, על התנועה לשינוי שיטת הממשל ועל סקטור הגז והנפט
 |  (8)
מאיר דגן
ראש המוסד מאיר דגן הוא דמות מעט שנויה במחלוקת בחברה הישראלית. מצד אחד, בציבור מאוד מעריכים את תרומתו לביטחון המדינה בשנים שבהן כיהן כראש המוסד. מצד שני, במערכת הביטחונית פחות מרוצים מהתבטאויותיו החוזרות ונישנות אודות סוגיית הגרעין האירני.

דגן שונה באופי שלו מהתנהלותם של אנשי מערכת הביטחון אשר פנו למגזר העסקי כגון שלמה ינאי, דן חלוץ, אליעזר שקדי ולאחרונה גם גבי אשכנזי. כל הביטחוניסטים לשעבר פנו לתפקידים בכירים, נחשקים ובולטים במשק בעוד דגן, לפחות בפעילות העסקית שלו, מעדיף לפעול מחוץ לאור הזרקורים.

כיום הכובע הציבורי של דגן הוא בתחום חיפושי הנפט והגז לאחר שהצטרף לחברת {גוליבר} של איש העסקים רמי קרמין שם הוא מכהן בתפקיד היו"ר. בריאיון מיוחד ל-Bizportal מדבר דגן על פעילותו בתחום האנרגיה אך גם על התנועה שהקים לשינוי סדרי השלטון. בראיון דגן אינו שולל את כוונתו לפנות לפוליטיקה בעתיד ומהסוגיה האירנית, הפעם דגן מעדיף להתעלם באלגנטיות.

"ראש מוסד לשעבר זה יוגורט במקרר שהחמיץ עוד לפני שהגיע תאריך התפוגה"

איך התגלגלת לתחום הנפט והגז? "מספר חודשים אחרי סיום תפקידי כראש המוסד, חבר משותף הפגיש ביני לבין קרמין. דיברנו על דה ועל הא ומכאן דברים התגלגלו לדיון בנושא האנרגיה בישראל".

אחרי שפרשת מהתפקיד היו עוד הצעות על הפרק? דגן מתחמק מן השאלה באלגנטיות ומשיב: "אני מתייחס לזה קצת בבדיחות הדעת. להיות ראש מוסד לשעבר זה כמו יוגורט במקרר. יש לו תאריך תפוגה אך הוא מחמיץ עוד טרם תאריך התפוגה. לאחר השחרור קיבלתי החלטה אסטרטגית שאני לא עוסק בנושאים ביטחוניים".דגן כיום מועסק כיו"ר גוליבר ללא שכר, אם כי לאחרונה אישר הדירקטוריון חלוקת אופציות ששויים הכלכלי מוערך בכ-700 אלף שקל. עם זאת, ביחס לבכירים במערכת הביטחון שעברו לתפקידים במגזר האזרחי מדובר בתנאי שכר נמוכים משמעותית. על זה אומר דגן, כי "אחרי עשרות שנים בשירות המדינה אתה לא מרוויח הרבה כספים אבל אתה בכל זאת מתפרנס בכבוד".

כאשר נשאל דגן באשר לביקורת הנשמעת בתקשורת בשנה האחרונה בנוגע לשכר הבכירים בחברות ציבוריות משיב דגן: "יש הבדל בין חברות פרטיות לבין חברות ציבוריות שבהן הציבור הוא האחראי והבעלים האמיתיים של החברות. צריך להיות מתאם בין רמת ההשקעה שלך לרמת השכר, כמו כל דבר בחיים".

לא הרבה יודעים אך הקשר בין דגן לתחום הנפט והגז לא החל בשנה האחרונה אלא כבר בשנות השישים. בצעירותו, עוד לפני גיוסו לשירות הביטחון, היה דגן שכיר בתחום החיפושים שהתנהלו באזור ערד, עבודה ממנה התפרנס עד גיוסו.

כעת מכהן דגן כיו"ר של חברה ובתפקידו מנסה להתוות את האסטרטגיה לחברת גוליבר אשר הנכס המרכזי שלה הוא היתר 'גוליבר' המשתרע על פני רצועת החוף של ישראל ובה אותרו שלושה מבנים המכילים נפט ומבנה אחד של גז.

למרות ההיתר, נראה שהדרך של גוליבר עד לביצוע קידוח (ואולי גם לתגלית) היא ארוכה ורצופה בקשיים. הסקר הסייסמי שביצעה החברה לא הספיק ובחברה נדרשים לבצע סקר סייסמי במים רדודים (נקרא גם OBC) אשר יחל רק בעוד מספר חודשים ותוצאותיו יפורסמו בעוד כ-8-9 חודשים.

האם אתה חושב שלאחר תגליות הגז הגדולות 'תמר' ו'לוויתן' נותר לכם מקום להיכנס? "נתקלו במשאבי גז בים התיכון עוד לפני שחלמו על 'תמר' ו'לוויתן'. לכן יש סיכוי סביר שישנם משאבי אנרגיה נוספים בשטחים הכלכליים של מדינת ישראל. נפט הוא משאב מתכלה בעולם אשר נמצא בעליית מחירים תמידית. מדינת ישראל לא רוויה במחצבים ולכן אם יהיה לה איזה מחצב, זה יקטין את התלות האנרגטית של ישראל מבחוץ וגם יסייע לכלכלה הישראלית".

לדעתך, ישראל הופכת למעצמת גז ונפט? "בוא לא נגזים, מצאו כמויות משמעותיות של גז אבל לא כמות דרמטית. זה אמנם יספק את תצרוכת האנרגיה של מדינת ישראל בעשרות השנים שיבואו אבל הייתי נזהר מלהגדיר אותנו כמעצמה. אין לנו רזרבות של גז כמו קטאר או רוסיה ואין לנו את כמויות הנפט הקיימות בעירק או אירן".

השנה החולפת הייתה שנה לא פשוטה עבור גוליבר. בין החברה לבין משרד האנרגיה והמים (משרד התשתיות לשעבר) נתגלתה מחלוקת סביב רישיון 'צוק תמרור', מחלוקת אשר הובילה לדיון בבג"צ. כמו כן, גוליבר החזירה למדינה את רישיונות 'שחר' ו'צורים' באזור ים המלח ונותרה עם הנכס המרכזי שבו היא משקיעה - היתר 'גוליבר'.

רמי קרמין אשר נוכח בריאיון מסביר: "אנחנו מרגישים שנעשה לנו עוול שלקחו לנו את צוק תמרור. אנחנו הפקנו ומכרנו נפט ולקחו לנו את זה באמצע. במשרד האנרגיה התעלמו ולא ענו לנו. כתבנו מכתבים במשך חודשים ולא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לבית המשפט העליון ועכשיו נותר רק להמתין ולראות מה יוחלט".

גוליבר תכננה לבסס את פעילותה באמצעות שני רגליים אך נאלצה לוותר על הרגל היבשתית - רישיון 'שחר'. דירקטוריון החברה בראשות דגן קבע כי לחברה לא היו את המשאבים הכספיים הנחוצים לטובת קידוח בשטח הרישיון.

לדברי קרמין: "זאת רגל שנראית בעלת הפוטנציאל הגבוה ביותר. אנחנו חדורי אמונה וממשיכים קדימה עם גוליבר באופטימיות זהירה". קרמין מסביר שאת הסקר שהחברה נדרשת לעשות לא ניתן לבצע בחורף. הסקר כולל הורדת כבל על האדמה ובחורף במידה ויש סערה הכבלים זזים. לכן יש צורך להמתין לתקופה טובה".

בגוליבר מעריכים כי לאחר שמועצת הנפט תאשר את הכניסה של אשטרום נכסים כשותפה ברישיון ניתן יהיה להתחיל את הסקר סביב אפריל-מאי בעלות של 8-10 מיליון דולר. העלות תתחלק בין השותפים כאשר במחצית מהעלויות נושאת שותפות פטרוטקס יהש +0.89% פטרוטקס יהש 34 +0.89% פטרוטקס יהש בסיס:33.7 פתיחה:33.7 גבוה:34.8 נמוך:33.7 תמורה:16,075 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: .

בגוליבר ממשיכים גם להביט קדימה לעבר רישיונות נוספים. "אנחנו צריכים להסתכל על המטרות של החברה ולראות האם ישנן הזדמנויות נוספות בארץ ואני מקווה שכן. מותר גם להסתכל החוצה ויש מספר מדינות נוספות שראוי לבחון אותן".

מוביל קמפיין לשינוי שיטת הממשל

למרות התבטאויותיו בנושא הגרעין האירני מאיר דגן לא מתגעגע לתפקיד של ראש המוסד. "אני עובד פחות שעות מאשר בעבר. זה אמנם לא אותה תחושה של הנאה ושליחות אבל זה מעניין ומרתק. אני לא מתגעגע לשום דבר שנגמר. אני מתגעגע להיות בן 20, אז מה? זה יעזור לי?".

פרט לתפקידו בגוליבר ניכר שלדגן יש בטן מלאה על צורת השלטון ובחודשים האחרונים פועל לשינוי שיטת השלטון. דגן מנסה להוביל קמפיין להחתמת מיליון אזרחים על עצומה הקוראת לשינוי שיטת הממשל בישראל.

"התנועה שהקמנו עוסקת בשיטה שבה השלטון והמשטר פועלים. יש פה הרבה בעייתיות שאני חושב שהגיע הזמן לסדר. יש כיום 29 שרים, עשרה סגני שרים וכולם חברי כנסת. כלומר יש במדינת ישראל הפרדת רשויות אבל יש זליגה של קרוב ל-40 איש מהמערכת המחוקקת למערכת המבצעת".

"אז או שבמערכת המחוקקת מישהו לא עושה את תפקידו או שבמקום הפרדת רשויות יש לנו עירוב רשויות בין הרשות המבצעת לרשות המחוקקת. יש הרבה שינויים בסיסיים שיש לעשות ובהם גם העלאה של אחוז החסימה. יצרנו דו שיח עם האגודות שעוסקות בשינוי שיטת השלטון ונצא כולם ביחד במטרה לנסות לשכנע את הציבור. אנו צריכים להגיע למצב בו ראש הממשלה לא יחשוב בוקר וערב איך מפילים אותו ומה הוא צריך לעשות בכדי להימנע מכך".

למרות שנראה שדגן פוזל יותר ויותר לכיוון של פוליטיקה, הוא מעדיף שלא להרחיב את הדיבור בנושא אך לא שולל הליכה בעתיד לפוליטיקה. "אני מוקפא לשלוש שנים בהקפאה עמוקה. האופציה להיות פוליטיקאי לא עמדה בראש סדר העדיפויות שלי אף פעם".

גם על הפיצוצים המסתוריים האחרונים במפעלים באירן והחיסולים המסתוריים של מדעני הגרעין במדינה מעדיף דגן שלא לפרט יותר מדי ומוכן לנדב רק את המשפט הבא: "מי שמאמין באלוהים צריך לסמוך על הקדוש ברוך הוא שיסייע". כמו פוליטיקאי מנוסה - דגן יודע לצאת מכל שאלה בקלות.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  ראש המוסד מאיר דגן מודה..השיטה חבר מביא חבר..
  כהןמרק - רחובות 15/01/2012 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המתכון " להצלחה" ..בתפקידים שופעי כסף ולא רק במינוי שופטים..
  סגור
 • 6.
  אני מבין מאיר דגן הוא אותו כוכב עולה שנצפה
  דניאל רייש 15/01/2012 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשעות הערב ליד אוריון
  סגור
 • 5.
  לפחות יש לו קבלות בהשקעה בבטחון המדינה
  מוטי, גמלאי מערכת 15/01/2012 19:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כה לחי
  סגור
 • מעניין לראות את התלושים שלו והפנסיה
  ראל052000 15/01/2012 21:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשי הצבא שלנו ברובם עניים במיוחד האלופים .כולם עשירים אז קבלות שמקבלות.והמשקיעים ילכו ללשכת הסעד.זה לא הצבא צריכים עשרה חיילים מגייסים חמישים ושמונה .מי משלם איכפת להם כולנו היינו בצבא .אנחנו במקרה אני מושקע בגעות מאז שניכנס האלוף איילנד הפסדנו חצי מהכסף כל הפטריוטיות מעניינת את חשבון הבנק שלי או את המכולת .שילכו לישון החמדנים האלה
  סגור
 • 4.
  בושה מי היו אחראים על הביטחון
  ראל0520000 15/01/2012 18:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה דבר ידוע אנשי הצבא שתרמו מזמנם (ממש בחינם שירתו את המדינה .כולם יצאו עשירים )לאחר שיחרורם מנצלים את השם שרכשו .קח את איילנד הוא ניכנס לגבעות ומאז כניסתו אנשים היפסידו הרבה כסף ניצל את השם שלו .חומר למחשבה אנשי צבא פטרו דולארים כמו שאמר בזמנו בגין על שלטי אירופה שסייעו לסאדם חוסין .אני ניגעל מימכם אולי פחות בעיות באישורים בקידוחים (קומבינות של מקורבים)אבל הפסדים כבדים למשקיעים
  סגור
 • 3.
  גבעות מודיעין ורציו
  הרשלה מירושלים 15/01/2012 18:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך ליהיות אחד בעד השני וכך תצליחו הגיטל שיבס חרדים וחילויניים
  סגור
 • 2.
  להתגלגל לתחום. כך גם הגיע למוסד? גועל נפש! (ל"ת)
  פול 15/01/2012 18:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תילך תילמד את הנושא אחר כך תתראיין
  יוסי 15/01/2012 18:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תבוא עם שיעורי בית
  סגור