ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

שוק המט"ח הישראלי מתכווץ: ב-2013 נפל נפח המסחר היומי ב-16%

הנפח היומי הסתכם בכ-4.4 מיליארד דולר. חלקם של הזרים נפל ב-5% ל-39% בהמשך לירידה של 2.5% ב-2012. כמה מיליארדים רכש בנק ישראל וכמה מהם הופנו לקיזוז השפעת הגז?
דולר יורד, צילום: Getty images Israel
שנת 2013 התאפיינה בהתחזקות של כ-7% בשערו של השקל כנגד הדלר, במקביל להיחלשות הדולר בעולם (כנגד האירו נחלש הדלר ב-4.35%). מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל, כפי שמשוקלל בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי, השקל התחזק בכ- 7.6%, בעיקר במחצית הראשונה של השנה - כ-6% עד אמצע חודש מאי.

הנתון המעניין יותר שעולה מהדו"ח שפירסם היום בנושא ההתפתחויות בשוק המט"ח בשנת 2013 הוא הירידה בנפח המסחר היומי הממוצע בשוק המט"ח, שחלה במקביל לירידה בחלקם היחסי של תושבי חוץ בנפח המסחר, שנפל השנה בעוד 5%.

בשנת 2013, נפח המסחר היומי הממוצע במטבע חוץ הסתכם בכ-4.4 מיליארד דולר, ירידה של כ-16% בהשוואה ל-2012, זאת בהמשך לירידה בנפח המסחר בשוק מט"ח גם בשנת 2012. חלקם היחסי הממוצע של תושבי חוץ בנפח המסחר הכולל ירד השנה בכ-5% לרמה של כ-39% זאת בהמשך לירידה של כ-2.5% במהלך שנת 2012.

עיקר הירידה בנפח המסחר התרכזה בעסקאות החלף (SWAP), שחלה בהן ירידה ממוצעת של כ-24% לרמה חודשית ממוצעת של כ-42 מיליארד דולר בשנת 2013. נפחי עסקות ההמרה הממוצעים ירדו בכ- 13% ועמדו ב-2013 על כ-33 מיליארד דולר בחודש.

בחודש דצמבר דווקא נרשמה עלייה בנפח המסחר שעזרה לקזז קצת את הירידות שנרשמו בשנה כולה. נפח המסחר הכולל במטבע חוץ בחודש דצמבר הסתכם בכ-87 מיליארד דולר, בהשוואה לכ-80 מיליארד בחודש נובמבר. נפח המסחר בעסקאות החלף עלה בכ-18% לרמה של כ 43 מיליארד דולר.

במהלך חודש דצמבר רכש בנק ישראל 560 מיליון דולר בעסקאות המרה, מתוכן 260 מיליון דולר במסגרת תכנית הרכישות שנועדה לקזז את השפעת הפקת הגז על שער החליפין.

מנתוני בנק ישראל כי בסה"כ במהלך שנת 2013 רכש בנק ישראל כ-5.3 מיליארד דולר בעסקאות המרה, מתוכן כ-2.1 מיליארד דולר במסגרת תכנית הרכישות שנועדה לקזז את השפעת הפקת הגז על שער החליפין.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא חבל על המילארדים שבנק ישראל ביזבז על ספקולציות ?
  שמטוב 08/01/2014 18:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שחשב שאפשר ללכת נגד כוחות השוק על ידי קניה ספקולטיבית של דולרים במחיר מנופח ראוי לקבל פרס איגנובל --- אפילו אם קוראים לו פישר. הלכו מיליארדי דולרים שקנה בנק ישראל ושום דבר לא קרא, השער של הדולר לא התרומם. ולמה שיתרומם ? אנשים לא טיפשים. מי שקונה ומוכר מטבעות אינו שפוט של המדינה, הספקולציות לא עובדות עליו.
  סגור