מפולת: הדולר צולל ל-3.469 שקלים, "עידן 'ההתערבות' הסתיים"

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו: "ללא מעורבות ממשלתית השקל עשוי להמשיך ולהתחזק, דבר המחייב היערכות מצד תעשיינים בכלל ויצואנים בפרט"
 |  (6)
ירידות בדולר, צילום: Getty images Israel
גם ביום האחרון של השנה - השקל לא מפסיק להתחזק כנגד הדולר והאירו, ובינתיים לא נשמע קולה של נגידת . על רקע זה כתב הבוקר (ג') יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות "עידן ההתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח ככל הנראה הסתיים". ד"ר שיינין אמר אתמול בראיון ל-Bizportal, בהתייחסות לצעדים בהם ניתן לנקוט על מנת להחליש את השקל, " חייבים להוריד את הריבית ל-0.25% ".

בשעה זו נחלש שערו של הדולר עוד 0.26% ונסחר בין הבנקים ברמת שפל של יותר משנתיים, ב-3.469 שקלים, שער בו נסחר לאחרונה באוגוסט 2011. מתחילת השנה איבד הדורל כמעט 7% מול השקל. האירו גם הוא נחלש ב-0.1% ונסחר ברמה של 4.783 שקלים. בעולם נחלש שערו של האירו ב-0.3% כנגד הדולר והצמד חוזר לרמה של 1.377 דולר.

יום המסחר האחרון של השנה האזרחית בשוק המט"ח העולמי מתאפיין באופן מסורתי במחזורי מסחר דלילים, אולם דווקא זה מה שעלול להוביל לתנודות בשערי החליפין. על כך כתבו הבור בסקירה של FXCM ישראל: "הדולר-שקל נסחר בתנודתיות חריגה בעקבות נפחי המסחר הדלילים של סוף השנה".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות כתב הבוקר בסקירתו גם כי "ללא מעורבות ממשלתית השקל עשוי להמשיך ולהתחזק, כאשר הרכישות בהיקפים המוגבלים שמבצע בנק ישראל, אין בהם כדי להביא לשינוי מגמה. בראייה לטווח ארוך לשקל פוטנציאל התחזקות משמעותי, דבר המחייב היערכות מצד תעשיינים בכלל ויצואנים בפרט, שכן מעבר לפגיעה ברווחיותם, להצפת השוק המקומי בייבוא זול, צפויה פגיעה בתעשייה המקומית ובמיוחד במפעלים של התעשייה המסורתית הסובלים משולי רווח מצומצמים והחשופים לפגיעה קשה".

ב-FXCM ישראל כותבים הבוקר "אין ספק שהלחץ השלילי על הצמד דולר שקל נותר גדול וישנו סיכון לשבירה משמעותית כלפי מטה. גם בעולם מצוי הדולר בסיכון גבוה, וזאת לאור הסנטימנט החיובי בשוקי ההון בשבועות האחרונים ורמות השיא של מדדי המניות. אם אכן נראה את המשך היחלשות הדולר עם פתיחת 2014 בנק ישראל יצטרך לנקוט פעולה אגרסיבית כדי למנוע מפולת. מבחינה טכנית, הדולר-שקל חשוף לצניחה לרמות מאוד מסוכנות כגון 3.42 ו-3.38".תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  המצב של ירידת הדולר לערכו הריאלי תקין לחלוטין.
  שמטוב 01/01/2014 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 2
  המצב של ירידת הדולר היציג תקין לחלוטין. הדולר הולך להסחר על פי ערכו האמיתי. אסור שמחירו של הדולר יהיה גבוה באופן מלאכותי, כי פירוש הדבר הוא שהייצוא מסובסד על חשבון משלם המיסים. בנק ישראל מזה תקופה ארוכה עושה הרפתקאה ספקולטיבית על ידי קניית דולרים בערך שגבוה בהרבה מערכם הריאלי. הספקולנטים תפסו את הפרינציפ המעוות הזה: הם קנו דולרים זולים ברגעי השפל שלהם ומכרו אותם ביוקר לבנק ישראל. בנק ישראל הפסיד מאות מליוני דולרים, את ההפסד הזה ישלם משלם המיסים הישראלי. אין שום אפשרות לקיים לאורך זמן את הספקולציה הזו של בנק ישראל. אין גם שום אפשרות להוריד את הריבית על פקדונות של בנק ישראל. הורדת הריבית הבריחה את כל החוסכים והבריחה את כל המשקיעים בבורסה , הם מבינים שרק מטומטמים משקיעים השקעה פיננסית בבורסה, כי זו השקעה עם תשואה שלילית, עדיף מבחינה פיננסית להחזיק את הכסף במזומן או לצרוך אותו מאשר להשקיע כספים בבורסה או בפקדונות וכדומה. את הסיפורים על השקעות מניבות בבורסה תספרו לסבתא, אין דבר כזה לגבי האיש הקטן. הפקדונות וההשקעות בבורסה ובבנק ישראל הם ברובם של כספי פנסיה וקרנ
  סגור
 • 5.
  לא רק היצואנים על פי תהום, כל המשק על פי תהום (ל"ת)
  יצואן קטן עומד לסגור 31/12/2013 20:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  "היערכות מצד התעשיינים והיצואנים בכלל"
  היצואן המתוסכל 31/12/2013 19:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  על איזו היערכות אתה מדבר בן אדם ? על העברת המפעל לחו"ל ? על סגירתו ופיטורי כל העובדים ? על לקיחת הלוואות "חוץ בנקאיות" שוברות ברכיים ? או שמא כוונתה של פלוג הפלופית הזו שאכנס לשוק הנגזרים ואצטרף למניפולציות נגד הדולר ? בחייאת. אין שום דרך להיערך לרפיון היד והשכל של הנגידה החדשה, למעט משלוח כל העובדים להפגין אצלה בבית. תאמין לי - זה יעלה לי פחות וייתן תשואה גבוהה יותר מאשר לדרוש מהם להפעיל את העסק...
  סגור
 • 3.
  היצאונים מפסידים-הספקולנטים חוגגים-פלוג נרדמה ותתעורר (ל"ת)
  כאשר ה$ יגיע ל 3 שקל 31/12/2013 13:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  רפיון מנהיגותי ואולי גם ידע שמרני וחסר
  שלום 31/12/2013 13:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שם המשחק הוא הגנה על היצוא. בפרט בישראל על כל בעיותיה הכרוניות, כגון העדר שווקים בגבולותינו, השקעות כרוניות חסרות בהשכלה ומחקר, וכך הלאה חוליים קשים של ניהול ציבורי ירוד. צריך בלי מילים ובמעשים נחרצים ומתמידים פשוט לדאוג שהשער יהיה מספיק טוב ליצוא!
  סגור
 • 1.
  מסכנים היצואנים,מפילים עליהם את הנטל.ממש הנהגה יש כאן (ל"ת)
  שמואל 31/12/2013 12:52
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור